30aaa

jste zde: úvodní » Výstavy » Výstava nutrií a činčil


Výstava nutrií a činčil

NUTRIE A ČINČILY V HOLICÍCH


24. - 25. listopadu 2007 se ,opět po dvou letech , v Holicích uskutečnila IV. středoevropská výstava kožešinových zvířat a I. národní výstava činčil jihoamerických. Výstavu pořádali členové ZO ČSCH Holice ve spolupráci s ÚOK chovatelů kožešinových zvířat při ÚV ČSCH Praha. Byly zde k vidění nutrie ve všech barevných rázech. Expozice masožravých zvířat , lišek a norků, zde bohužel nemohla být předvedena.

Nutrie byly umístěna v přízemí výstavní haly. Své zvířata zde předvedlo 18 chovatelů z Čech a Slovenska. Vystaveno bylo 90 ks nutrií, z toho 46 ve standardní barvě, 17 ve stříbrné, 7 groland, 4 zlaté, 2 černé a 6 ks přeštické vícebarevné. Vystavovatel pan Josef Kubal překvapivě předvedl v dobré kvalitě i přeštickou nutrii černou, pastelovou, pastelovou tmavou, bronzovou a zlatou .

Jelikož nutrie nepatří dnes mezi běžné chovance, snažili jsme se o nich zjistit něco více. Nutrie říční je lidově nazývaná vodní krysa. Přirozený domov má v Jižní Americe. Postupně se však díky chovatelům rozšířila téměř do všech světadílů. Ceněná je hlavně pro svou kožešinu a maso, zejména ve Východní Evropě a Asii. Nutrie patří mezi hlodavce. Stavbou těla, velikostí a vzhledem stojí někde mezi ondatrou a bobrem. Délka těla u dospělých zvířat je 50-70 cm, ocas je dlouhý 30- 40 cm a hmotnost je 5-6 kg (u alfa samců chovaných v zajetí dosahuje až 12 kg).Nutrie pohlavně dospívá nejdříve ve 4 měsících, ranost je do určité míry odvislá od kvality předkládané potravy. Březost je poměrně dlouhá, trvá 130 dní. Zpravidla se ve vrhu rodí 5-6 mláďat, která matka kojí 5-6 týdnů. Anatomickou zajímavostí nutrií je umístění mléčných struků. Bradavky nemá umístěné na břiše,ale na zádech podél páteře. Tato anomálie umožňuje mláďatům příjem mateřského mléka i během pohybu ve vodě. V zajetí se většinou chová v tzv. harémovém chovu. Na jednoho samce tak připadá až 6 chovných samic.

Od roku 2001 existuje evidence nutrií zařazených do genových zdrojů v České republice podle registračního řádu ČSCH. Značení zvířat je prováděno čipy. Každá nutrie má svůj plemenný list. Ten obsahuje údaje o konkrétním jedinci, jako je název plemene , identifikační kód chovatele, číslo zvířete, datum narození, původ, živou hmotnost nutrie v 7 týdnech a v 6 měsících a výsledky bonitace. Jedinci zařazení do genových rezerv jsou evidováni v databázi ÚV ČSCH a Národního referenčního střediska pro genové zdroje. Projekt ochrany nutrií v rámci Národního programu zajišťuje a informace zájemcům o chov poskytuje Český svaz chovatelů.

Zbarvení srsti u nutrií může být :

Hnědé- má původ u divokých nutrií žijících ve volné přírodě

Barevné - dominantně dědičné – např. černé, zlaté, bílé

- recesívně dědičné - stříbrné, groland, pastelové,safírové, přeštické vícebarevné

Do genových zdrojů je zařazená nutrie standardní , moravská stříbrná a přeštická vícebarevná.

Standardní nutrie byla vyšlechtěna dlouholetým výběrem zvířat , které vynikaly velikostí, strukturou a barvou srsti a velmi dobrou plodností. Zbarvení srsti standardních zvířat je na hřbetě tmavohnědé, na břiše světlehnědé. Boky mají oranžový nádech, také kolem očí a uší je srst oranžová.

Moravská stříbrná nutrie byla vyšlechtěna v 70. letech chovateli v okolí Brna. Barva srsti je šedá až šedofialová s krásným prostříbřením. Na bocích a břiše je světlejší, platinově bílá. Oko je hnědé.

Tato nutrie vyniká atraktivní barvou, dobrou výkrmností a masnou užitkovostí.

Přeštická vícebarevná nutrie byla vyšlechtěna u nás na Přešticku, počátkem 80.let (pan Hřeben, Bouda).Základní barva srsti je bílá, hnědá je na hřbetě, zádi, kolem očí a uší. Nos ani hrudní končetiny nejsou pigmentované, ocas má tmavou špičku. Oči jsou hnědé. Dnes se v chovech také objevuje přeštická nutrie černá,pastelová, bronzová, zlatá a tmavě pastelová.

V Čechách se nutrie chovají již více než 80 let. Významněji se rozšířily až po válce, tedy po roce 1945. Zvířata se stala oblíbená pro své vynikající jemné maso s nízkým obsahem tuku a naopak vysokým zdrojem kvalitních bílkovin. Hlavním důvodem jejího chovu ale byla produkce kožek. V 80. letech 20. století bylo u nás ročně vyprodukováno kolem 500 000 kusů jakostních kožek! Standardní nutrie u nás tehdy chované patřily ke špičce v Evropě.

Posouzení nutrií na výstavě se mistrně zhostil pan Ing. Jan Kaplan. Posuzování probíhalo před zraky chovatelů a byla to opravdu poučná a velmi zajímavá podívaná. Zvířata byla hodnocena slovním popisem jednotlivých partií srsti a těla. Posuzovatel upozorňoval na přednosti a vady předváděných nutrií.

V prvním patře výstavní haly souběžně s výstavou nutrií probíhala I. národní výstava činčil jihoamerických. Vystavovalo zde 9 chovatelů z České republiky. Posouzeno bylo přes 100 ks činčil. Hodnocené byly převážně standardní barvy,ale nemalou část tvořily barevné mutace. Každým rokem se jich na výstavě objevuje stále více. Chovatelé předvedli činčily v barevném rázu wilsonova bílá,béžová, black velvet, brown velvet, violet či ebony. Posuzování se zhostil pan Luboš Žďárský a pan Petr Hasil .Standardní činčily se hodnotily ve třech věkových kategoriích. Barevné mutace byly rozděleny na světlé a tmavé.

Zpříjemněním výstavy bylo zajisté i chutné občerstvení v suterénu výstavní haly. Předání udělených cen se uskutečnilo v sálu holické restaurace na Trandě za přítomnosti předsedy ÚOK kožešinových zvířat Ing. Jana Kaplana ,tajemnice ÚOK Jany Korbové a posuzovatele Luboše Žďárského. Zajímavou přednášku o chovu kožešinových zvířat zde měla paní Prof. Ing. Eva Tůmová. CSc z Katedry speciální zootechniky České zemědělské univerzity Praha.

Celý den uběhl velmi rychle, stále se bylo na co dívat, besedovat s ostatními chovateli a obdivovat vystavená zvířata. Hodnocení zvířat v sobotu zakončilo posezení s občerstvením v suterénu výstavní haly.

Ocenění si jistě zaslouží i práce ZO Holice. Je to opravdu velice agilní organizace vedená předsedou Ladislavem Kašparem. Každý rok pořádají 7-8 výstav. V letošním roce je čeká ještě speciální přehlídka německých výstavních holubů.

Celá výstava proběhla ve velmi přátelské atmosféře, především chovatelé nutrií mají bezvadný kolektiv. Děkujeme za pěkný chovatelský zážitek celému výstavnímu výboru a zúčastněným vystavovatelům.


Výstavní výbor :předseda- Ladislav Kašpar

místopředseda- Ing. Jan Kaplan

jednatel- Jana Korbová

pokladník- Aleš Valenta

expozice nutrií- Josef Kotfald, Karel Voříšek

expozice činčil- Josef Urbanec,Luboš Žďárský




Výsledky 1.národní výstavy činčil jihoamerických.



Barevné mutace.

1. Béžová-Rudolf Klihavec

2. Violet-Bc. Daniela Bukovská

3. Wilson-František Pytlík


Standard-8 měsíců a více.

1. Bc. Daniela Bukovská

2. Rudolf Klihavec

3. František Pytlík


Standard-6-7 měsíců.

1. Petr Hasil

2. Josef Urbanec

3. Josef Urbanec


Standard-4-5 měsíců.

1. František Pytlík

2. František Pytlík

3. Petr Hasil



Soutěž kolekcí.

1. František Pytlík

2. Petr Hasil

3. Bc. Daniela Bukovská

Rudolf Klihavec

Ing. Milan Douděra



Výsledky IV. Středoevropské výstavy nutrií.


Standard.

I. Interšampion-Jan Neubauer

II. Interšampion-Jaroslav Shejbal

Šampion-Jaroslav Klimeš


Stříbrná.

Interšampion-Jiří Klíma

Šampion-Josef Kotfald


Zlatá.

Šampion-Jaroslav Klimeš


Přeštická vícebarevná.

Interšampion-Josef Kubal

Šampion-Josef Kubal


Pohár generálního sekretáře Slavibora Petržílky za kolekci přeštické nutrie.

Čestná cena-Josef Kubal


Text a foto Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských.



 

foto  - obr_12_97_1119foto  - obr_12_97_1118foto  - obr_12_97_1117
foto  - obr_12_97_1116foto  - obr_12_97_1115foto  - obr_12_97_1114
foto  - obr_12_97_1113foto  - obr_12_97_1112foto  - obr_12_97_1

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz