6aaa

jste zde: úvodní » O nás


O nás

Vedle své práce v oblasti Real Estate se věnujeme chovu hospodářských zvířat.Zaměřujeme se především na plemena vyšlechtěná na území České republiky. Původní plemena zvířat představují živý poklad z Čech a odkaz dědictví našich předků. 

Naše zemědělská usedlost se nachází v západních Čechách, blízko Plzně, v obci Litice. Před lety jsme ji koupili v opravdu dezolátním stavu.Snažíme se o její postupnou rekonstrukci.Díky zachování starobylého rázu statku není zvelebování jednoduchou záležitostí. A v podstatě nikdy neskončí...Bydlet na staré usedlosti je neustálý stavební proces.

Jedná se o dům s duší, jak s oblibou říká můj muž.Statek byl založen v období baroka. Ve zdivu jsme objevili druhotně použitou sochu mnicha z litického "šlosáku"(raně gotického hradu) z 13. století.V naší i sousední usedlosti se ve sklepeních našlo také gotické kamenné ostění.

Součástí zemědělské usedlosti je barokní sýpka ze 17.století.Jedná se o kulturní památku a nejstarší obilnici v Plzni.Na krovu typu barokní ležaté stolice se nachází ještě roubení z tesaných půlkuláčů pokryté hliněnou mazaninou míchanou s ovesnými plevami. Odtud název  chovatelské stanice našich psů „OD BAROKNÍ SÝPKY“. Snažíme se o citlivou opravu statku, aby se zachovala jeho historická hodnota.Většina oken a dveřních vstupů je obroubena kamennými ostěními s historickým datováním.Nejstarší je z roku 1812.

Zvířata doprovází mě i manžela od dětství. Naším velkým snem byl společný chov zvířat na zemědělské usedlosti z dlouholetou tradicí.Náš sen se podařilo naplnit a životu na statku si opravdu užíváme. Občas musíme překonat nějaké překážky, ale našeho snu se jen tak nevzdáme!

Ke spoustě zvířat máme tři děti. Doufáme, že zdědí lásku ke zvířatům a v dnešní složité době si uchovají selský rozum.

Od roku 2006 se věnujeme literární tvorbě. Ve svých článcích si libujieme v příbězích povstalých na selských gruntech v dobách starého mocnářství.  Nejraději se zabýváme problematikou Předlitavska, především druhou půlkou 19. století.Zveřejnili jsme již okolo 200 odborných a populárních příspěvků v několika časopisech. V návaznosti na postgraduální studium publikuje manžel články z naší profese - manažerské disciplíny a správa nemovitostí.

Věnujeme se také užité fotografii hospodářských zvířat. Několik set snímků doprovodilo naše odborné články a příspěvky od jiných autorů. Naše fotografie byly publikovány na titulních stránkách periodik a přebalu knihy.

Své myšlenky a otištěné články o chovu zvířat si nenecháváme pro sebe. Na těchto stránkách nabízíme široké chovatelské veřejnosti zdarma zpravodaj s pravidelnými aktuálními informacemi.Díky zpětné vazbě můžeme říci,že je hojně využíván a to zvlláště mladou generací.To nás upřímě těší.Pro mateřské školky a základní školy pořádáme pravidelně exkurze spojené s přednáškou o životě na statku a chovu hospodářských zvířat.

Já i manžel jsme členy Českého svazu chovatelů a každoročně s našimi zvířaty navštívíme spoustu výstav v Čechách i v zahraničí.

Všechna zvířata chováme čistokrevně a klademe důraz na jejich dobrý zdravotní stav a plemenářskou práci.

V minulosti jsme chovali francouzské ovce charollais.Po několik let jsme prováděli kontrolu užitkovosti a v posledních létech jsme produkovali aukční beránky linie Chrudoš. Později jsme chovali ouessantské ovečky, nejmenší plemono ovcí. Od roku 2011 vlastníme kobylku českomoravského belgického koně Dášu, ve zbarvení tmavý ryzák. V poslední době se věnujeme chovu mini koní. Jedná se o americké plemeno minihorse - miniappaloosa.

 

 

Za Zoofarmu Litice

Daniela Bukovská

 

 

 

 

Naše zemědělská usedlost je označena č.2Vstupní dveře do sýpky pochází ze 17. století (po zrestaurování)foto - obr_6_2_333
Sýpka ze 17. stoletíStarobylá sýpka ve stínu stoletého stromu, bezu černého.foto - obr_6_2_16
foto - obr_6_2_1pohled na zadní část a stodolu statkutakhle to tu vypadalo před 10 lety.....
takhle to tu vypadalo před 10 lety.....naše usedlost 2009takhle to tu vypadalo před 10 lety.....
takhle to tu vypadalo před 10 lety.....usedlost v roce 2009naše usedlost 2009
postavili jsme novou kapličku, která je nyní vysvěcená....foto - 3345foto - 4408
foto - 4409Pohled na dvůr našeho statku v roce 1947foto - 6172
foto - 6173foto - 6175foto - 6176
foto - 6349foto - 6431foto - 6811
foto - 6812foto - 6813foto - 6814

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Najdi zajíce...

vydáno:02.09.2018

img

7.mezinárodní závody akrobatických holubů v České republice

vydáno:24.08.2018

img

Pozvánka na 7.mezinárodní závody akrobatických holubů v Dnešicích u Plzně. A co na akci říká...

»více

Nová posila miniappaloosa týmu

vydáno:23.06.2018

img

Dne 21.6.2018 jsme si dovezli roční kobylku Gizelu- import z Polska.

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

www stránky ANTstudio.cz