6aaa

jste zde: úvodní » O nás


O nás

Vedle manažérské práce v oblasti Real Estate se zabýváme farmařením.Zaměřujeme se především na šlechtění hospodářských zvířat. Chováme plemena vzniklá na území České republiky. Původní hospodářská zvířata představují živý poklad z Čech a odkaz dědictví našich předků. 

Naše selská usedlost se nachází v západních Čechách, blízko Plzně, v obci Litice. Před lety jsme ji koupili v opravdu dezolátním stavu.Snažíme se o její postupnou rekonstrukci.Díky zachování starobylého rázu statku není zvelebování jednoduchou záležitostí. A v podstatě nikdy neskončí...Bydlet na starém gruntu je neustálý stavební proces.

Jedná se o dům s duší, jak s oblibou říká můj muž.Statek byl založen v období baroka. Při rekonstrukci jsme v kamenném zdivu objevili druhotně použitou sochu mnicha. Původně jsme se domnívali, že pochází z litického raně gotického hradu přezdívaného"Šlosák" z 13. století. Z posledních poznatků  historiků architektury vyplývá, že se pravděpodobně jedná o mnohem starší památku románskou. Tato hypotéza je založená na skutečnosti, že se v Liticích prokazatelně vyskytoval románský kostel. Nebyl ve vlastnictví církve, ale světské vrchnosti.Jeho zbytky se nacházejí ve zdivu gotického litického kostela. V naší i sousední usedlosti se ve sklepeních našlo také gotické kamenné ostění.

Součástí zemědělské usedlosti je barokní sýpka ze 17.století.Jedná se o kulturní památku a nejstarší obilnici v Plzni.Na krovu typu barokní ležaté stolice se nachází ještě roubení z tesaných půlkuláčů pokryté hliněnou mazaninou míchanou s ovesnými plevami. Odtud název  chovatelské stanice našich psů „OD BAROKNÍ SÝPKY“. Snažíme se o citlivou opravu statku, aby se zachovala jeho historická hodnota.Většina oken a dveřních vstupů je obroubena kamennými ostěními s historickým datováním.Nejstarší je z roku 1812.

Zvířata doprovází mě i manžela od dětství. Naším velkým snem byl společný chov zvířat na zemědělské usedlosti z dlouholetou tradicí.Náš sen se podařilo naplnit a životu na statku si opravdu užíváme. Občas musíme překonat nějaké překážky, ale našeho snu se jen tak nevzdáme!

Ke spoustě zvířat máme tři děti. Doufáme, že zdědí lásku ke zvířatům a v dnešní složité době si uchovají selský rozum.

Od roku 2006 se věnujeme literární tvorbě. Manžel si ve svých článcích libujie v příbězích povstalých na selských gruntech v dobách starého mocnářství.  Nejraději se zabývá agronomickou problematikou Předlitavska, především druhou půlkou 19. století. Zveřejnili jsme již okolo 200 odborných a populárních příspěvků v několika časopisech. V návaznosti na postgraduální studium publikuje manžel články z naší profese. Jedná se o manažerské disciplíny a správu nemovitostí.

Věnujeme se také užité fotografii hospodářských zvířat. Několik set snímků doprovodilo naše odborné články a příspěvky od jiných autorů. Naše fotografie byly publikovány na titulních stránkách periodik a přebalu knihy.

Své myšlenky a otištěné články věnující se především agrární tématice si nenecháváme pro sebe. Na těchto stránkách nabízíme široké chovatelské veřejnosti zdarma zpravodaj s pravidelnými aktuálními informacemi.Díky zpětné vazbě můžeme říci,že je hojně využíván a to zvlláště mladou generací.To nás upřímě těší.Pro mateřské školky a základní školy pořádáme pravidelně exkurze spojené s přednáškou o životě na statku a chovu hospodářských zvířat.

Já i manžel jsme členy Českého svazu chovatelů a každoročně s našimi zvířaty navštívíme spoustu výstav v Čechách i v zahraničí.

Všechna zvířata chováme čistokrevně a klademe důraz na jejich dobrý zdravotní stav a plemenářskou práci.

V minulosti jsme chovali francouzské ovce charollais.Po několik let jsme prováděli kontrolu užitkovosti a v posledních létech jsme produkovali aukční beránky linie Chrudoš. Později jsme chovali ouessantské ovečky, nejmenší plemono ovcí. Od roku 2011 vlastníme kobylku českomoravského belgického koně Dášu, ve zbarvení tmavý ryzák. V poslední době se věnujeme chovu mini koní. Jedná se o americké plemeno minihorse - miniappaloosa.

 

 

Za Zoofarmu Litice

Daniela Bukovská

 

 

 

 

Naše zemědělská usedlost je označena č.2Vstupní dveře do sýpky pochází ze 17. století (po zrestaurování)foto - obr_6_2_333
Sýpka ze 17. stoletíStarobylá sýpka ve stínu stoletého stromu, bezu černého.foto - obr_6_2_16
foto - obr_6_2_1pohled na zadní část a stodolu statkutakhle to tu vypadalo před 10 lety.....
takhle to tu vypadalo před 10 lety.....naše usedlost 2009takhle to tu vypadalo před 10 lety.....
takhle to tu vypadalo před 10 lety.....usedlost v roce 2009naše usedlost 2009
postavili jsme novou kapličku, která je nyní vysvěcená....foto - 3345foto - 4408
foto - 4409Pohled na dvůr našeho statku v roce 1947foto - 6172
foto - 6173foto - 6175foto - 6176
foto - 6349foto - 6431foto - 7573
foto - 6811foto - 6812foto - 6813
foto - 6814

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

PF 2019

vydáno:19.12.2018

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz