6aaa

jste zde: úvodní » O nás


O nás

Vedle své práce v oblasti Real Estate se věnujeme chovu hospodářských zvířat.Zaměřujeme se především na plemena vyšlechtěná na území České republiky. Původní plemena zvířat představují živý poklad z Čech a odkaz dědictví našich předků. 

Naše zemědělská usedlost se nachází v západních Čechách, blízko Plzně, v obci Litice. Před lety jsme ji koupili v opravdu dezolátním stavu.Snažíme se o její postupnou rekonstrukci.Díky zachování starobylého rázu statku není zvelebování jednoduchou záležitostí.

Jená se o dům s duší, jak s oblibou říká můj muž.Statek byl založen v období baroka. Ve zdivu jsme objevili druhotně použitou sochu mnicha z litického "šlosáku"(raně gotického hradu) z 13. století.V naší i sousední usedlosti se ve sklepeních našlo také gotické kamenné ostění.

Součástí zemědělské usedlosti je barokní sýpka ze 17.století.Jedná se o kulturní památku a nejstarší obilnici v Plzni.Na krovu typu barokní ležaté stolice se nachází ještě roubení z tesaných půlkuláčů pokryté hliněnou mazaninou míchanou s ovesnými plevami. Odtud název  chovatelské stanice našich psů „OD BAROKNÍ SÝPKY“. Snažíme se o citlivou opravu, aby se zachovala historická hodnota objektu.Většina oken a dveřních vstupů je obroubena kamennými ostěními s historickým datováním.Nejstarší je z roku 1812.

Zvířata doprovází mě i manžela od dětství. Naším velkým snem byl společný chov zvířat na zemědělské usedlosti z dlouholetou tradicí.Náš sen se podařilo naplnit a životu na statku si opravdu užíváme. Občas musíme překonat nějaké překážky, ale našeho snu se jen tak nevzdáme!

Ke spoustě zvířat máme tři děti, které, doufáme, zdědí lásku ke zvířatům.Nejmladší Ondrášek už také pomáhá...

Od roku 2006 se věnujeme literární tvorbě. Píšeme články především do chovatelských periodik.Publikovali jsme již okolo 200 příspěvků v mnoha časopisech. V nich se věnujeme zootechnickým disciplínám. Píšeme především o chovu drůbeže, holubů, kožešinových zvířat a králíků. Okrajově píšeme o ostatních hospodářských zvířatech. Publikovali jsme také několik článků z naší profese správy nemovitostí a manažérských disciplín.

V poslední době nejraději píšeme o historií chovu zvířat. Zabýváme problematikou Předlitavska, především druhou půlkou 19. století. Věnujeme se také užité fotografii hospodářských zvířat. Několik set snímků doprovodilo naše odborné články a příspěvky od jiných autorů. Naše snímky byly publikovány na titulních stránkách periodik a přebalu knihy.

Své myšlenky a otištěné články o chovu zvířat si nenecháváme pro sebe. Na těchto stránkách nabízíme široké chovatelské veřejnosti zdarma zpravodaj s pravidelnými aktuálními informacemi.Díky zpětné vazbě můžeme říci,že je hojně využíván a to zvlláště mladou generací.To nás upřímě těší.Pro mateřské školky a základní školy pořádáme pravidelně exkurze spojené s přednáškou o životě na statku a chovu hospodářských zvířat.

Od roku 2009 je manželovou největší vášní chov sportovních poštovních holubů.Buduje tým opeřených sportovců a účastní se závodů v oblastním sdružení Český západ.Celá rodina čeká na dolety našich borců. Dolet holubího sportovce ze vzdálenosti 800-1000 kilometrů za den bere dech i nezasvěceným a jedná se o adrenalinovou záležitost.

Já i manžel jsme členy Českého svazu chovatelů a každoročně s našimi zvířaty navštívíme spoustu výstav v Čechách i v zahraničí. Oba jsme organizovaní ve speciálním klubu králíků – českých albínů (plemeno v genových zdrojích ČR). Manžel je posuzovatelem okrasných holubů. Od roku 2013 ykonává také funkci předsedy Klubu chovatelů českých slepic.

Všechna zvířata chováme čistokrevně a klademe důraz na jejich dobrý zdravotní stav a plemenářskou práci.

V předešlých letech nám byl uznaný plemenný chov na králíky české albíny,zakrslé beránky perlové,slepice brahmánky bílé kolumbijské,husy landeské a holuby altenburské bubláky.V genových zdrojích České republiky máme zařazený chov českých slepic zlatých kropenatých, českých albínů a klisnu českomoravského belgického koně.

V minulosti jsme chovali francouzské ovce charollais.Po několik let jsme prováděli kontrolu užitkovosti a v posledních létech jsme produkovali aukční beránky linie Chrudoš. Později jsme chovali Ouessantské ovečky, nejmenší plemono ovcí. Od roku 2011 vlastníme kobylku českomoravského belgického koně Dášu, ve zbarvení tmavý ryzák. V poslední době se věnujeme chovu mini koní. Jedná se o americké plemeno minihorse - miniappaloosa.

 

 

Za Zoofarmu Litice

Daniela Bukovská

 

 

 

 

Naše zemědělská usedlost je označena č.2Vstupní dveře do sýpky pochází ze 17. století (po zrestaurování)foto - obr_6_2_333
Sýpka ze 17. stoletíStarobylá sýpka ve stínu stoletého stromu, bezu černého.foto - obr_6_2_16
foto - obr_6_2_1pohled na zadní část a stodolu statkutakhle to tu vypadalo před 10 lety.....
takhle to tu vypadalo před 10 lety.....naše usedlost 2009takhle to tu vypadalo před 10 lety.....
takhle to tu vypadalo před 10 lety.....usedlost v roce 2009naše usedlost 2009
postavili jsme novou kapličku, která je nyní vysvěcená....foto - 3345foto - 4408
foto - 4409Pohled na dvůr našeho statku v roce 1947foto - 6172
foto - 6173foto - 6175foto - 6176
foto - 6349foto - 6431foto - 6811
foto - 6812foto - 6813foto - 6814

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Jsme na facebooku !

vydáno:10.02.2018

img

Nově nás najdete na Facebooku, kde naleznete novinky o našich zvířatech. Na sociální síti najdete...

»více

Tropičtí návštěvníci naší farmy - zlatohlávci

vydáno:10.02.2018

img

Po dlouhé době jsem navázal na entomologickou zkušenosti z mládí, kdy jsem se zabýval sběrem...

»více

Vánoční projížďka s hřebcem Vildou

vydáno:30.12.2017

img

Aleš a Daniela z Litic

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

www stránky ANTstudio.cz