30aaa

jste zde: úvodní » Výstavy » A já koza rohatá, do polovic odratá…


A já koza rohatá, do polovic odratá…

 

Tak začíná říkanka O zlé koze. Na rozdíl od odřené pohádkové kozy jsme měli možnost shlédnout kozy opravdu výstavní. A kde to bylo? Na přehlídce plemenných kozlíků a koziček v areálu ČSCH Nezvěsticích.

Brzy po ránu sice poprchávalo, ale jedenáctá rozhodla ve prospěch sluníčka. Počasí se umoudřilo a umožnilo přítomným chovatelům strávit příjemný den na aukci těchto bradatých zvířat. Přihlášeno bylo 29 kozlů a 4 kozičky třinácti chovatelů. Na trhu byly prezentovány kozy bílé a hnědé krátkosrsté. Pro účastníky akce bylo překvapením větší zastoupení hnědého rázu. Vítězství bylo sice těsné, ale oproti předešlým létům, kdy kralovaly kozy bílé, to byla změna. V letošním roce nebyl tak velký zájem o chovná zvířata, jako v loňském roce, kdy se veškerá aukční zvířata během přehlídky vyprodala. Asi i do chovu koz dolehla celosvětová ekonomická krize.

U plemenných kozlíků bylo znát, kdo má zvířata odchovaná ve výběhu a kdo je chová ve stáji. Znatelný rozdíl byl v osvalení a utváření zadní partie těla. U některých kozlíků jsme zaznamenali lehké poruchy postoje a chodu. Přesto většina zvířat byla zařazena do tříd elitních. Vítězem mezi hnědými kozlíky se stalo zvíře (linie Othello) Aloise Balíčka ze Šťáhlav. Bezrohý cap vynikal mezi ostatními plemeníky pěkným rámcem těla a celkovou dobrou kondicí. Na sluníčku přítomné překvapil nádherným leskem srsti. A. Balíček uplatnil své letité zkušenosti z chovu králíků, obohacování krmné dávky lněným a slunečnicovým semínkem, zajisté i v chovu koz. Vítězné kolečko si evidentně užíval a kozlík chodil jako panenka. I předvedení je důležitou součástí celkového hodnocení aukčních zvířat. Vítězem mezi předvedenými kozami bílými krátkosrstými se stal Josef Soušek. Vítězný kozel zaujal pěknými cingrlátky a vysokou kohoutkovou výškou.

Ocenění na přehlídce plemenných kozlíků a koziček provedl Ing. Josef Rybář z místní ZO ČSCH a Ing. Richard Konrád z Prahy. Kromě výše uvedené aukce se v České republice konaly trhy plemen koz v Přerově, Táboře, Chocni, Jablonném v Podještědí-Markvarticích, Morkovicích, Stránčicích, Budišově, Novém Městě nad Metují-Krčíně a Zlobici.

Co říci na závěr? Když jsme začali pohádkou, skončíme říkankou o kozách.

Naše koza strakatá

měla pěkná kůzlata.

Sousedova vedlejší,

měla ještě pěknější.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Chovatel 11/2009

 

foto  - 2537foto  - 2541foto  - 2542

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Na drátech cvrlikaly, švitořily už 23.3.2019.Loni jsme...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz