30aaa

jste zde: úvodní » Výstavy » Co spojuje chovatelskou výstavu v Blovicích a státní vlajku ČR


Co spojuje chovatelskou výstavu v Blovicích a státní vlajku ČR

Odpověď je jednoduchá. Přehlídku ZO ČSCH a výtvarníka oficiálního návrhu vlajky spojuje městečko Blovice v jižní části Plzeňského kraje. Autor české státní vlajky Jaroslav Kursa byl blovickým rodákem. Pocházel z učitelské rodiny. Byl výtvarně nadaný a měl hluboké heraldické znalosti. Na základě jeho návrhu uzákonilo Národní shromáždění v roce 1920 vlajku, jako československý státní symbol.

Když jsme se zmínili o slavném rodákovi, uvedeme ještě několik zajímavých údajů o obci a její historii. Blovice mají čtyři tisíce obyvatel. V roce 2009 oslaví 725 let od svého založení cisterciáckým řádem z nedalekého Nepomuku. Původně byla obec trhovou vsí a od poloviny 14. století jsou Blovice zmiňovány již jako městečko. Dominantou města je honosný kostel sv. Jana Evangelisty. Ale zpátky k chovatelské výstavě.

V rozlehlém chovatelském areálu základní organizace proběhla tradiční podzimní výstava drobného hospodářského zvířectva a exotického ptactva. O víkendu 8. a 9. listopadu 2008 mohli návštěvníci obdivovat šest set kusů zvířat, usilujících o čestné ceny. V přední části haly jsme mohli shlédnout expozici okrasných holubů a exotického ptactva. V zadní části se o halu dělila ukázka králíků a drůbeže. Ke správné výstavě patří i občerstvení, které se nacházelo v přísálí přední haly. Na výstavě byla bohatá tombola. Lístky se losovaly z téměř profesionálního rotujícího bubnu známého z různých televizních soutěží. Ve výstavních klecích si králíci a drůbež pochutnávaly nejenom na zrní a seně, ale i na nakrájených jablíčkách. Naposledy jsme se s takovou péčí setkali na Evropské výstavě v Lipsku. To se všude nevidí a tak klobouk dolů.

Základní organizace má bohatou chovatelskou a výstavní historii. Snad nejzajímavější událostí je uspořádání celostátní výstavy mladých králíků. V roce 1984 hostila neuvěřitelných 4 228 kusů mladých ušáků. Dodnes v ZO s úctou vzpomínají na tento chovatelský svátek, který má u nás dlouholetou tradici. Tyto aktivity by samozřejmě nebylo možné uspořádat bez svědomité práce všech členů blovických chovatelů.

Jednou z přirozených autorit této organizace je dlouholetý předseda Stanislav Juha. Přestože po letošních volbách je díky svému věku pouze čestným předsedou, stále se podílí na chodu ZO. Sestavení graficky kvalitního výstavního katalogu je především jeho dílo. Hlavním chovatelským zájmem Stanislava Juhy je drůbež. S každodenním krmením a péčí o zvířata mu pomáhá jeho paní Zdeňka. Na výstavách se můžete setkat s odchovem jejich australek a zdrobnělých vyandotek. Stanislav Juha je dlouholetým posuzovatelem drůbeže. Pro svůj citlivý přístup k hodnoceným zvířatům je velice oblíbeným a vyhledávaným posuzovatelem plzeňské oblasti. Nabyté zkušenosti využíval po dlouhou dobu, jako vedoucí odboru drůbeže v oblastním výboru ČSCH.

K posuzování se váže jedna zajímavá příhoda. Při pořádání letošní výstavy v Doubravce jsme pro samé organizování zapomněli na jednu, dost podstatnou záležitost. V pátek ráno jsme v plném počtu nastoupili k zahájení posuzování. Zapisovatel s tužkou v ruce netrpělivě očekával příchod posuzovatele. Ale nikde nikdo! Uběhla pěkná chvíle, než nám došlo, že ho vlastně nikdo neobjednal. S děsem v očích a oroseným čelem jsme se dívali jeden po druhém. Co s tím? To bude ostuda ! V tom nám všem , jako jedním tělem, prolétla hlavou spásná myšlenka ! Stanislav Juha ! Jedině ten nás může z té šlamastyky dostat ! Horečně jsme žhavili jeho mobilní telefon. Jelikož se výstava koná v době svátků Památky zesnulých , zastihli jsme ho při kladení květin na hřbitově. A jak to dopadlo ? Samozřejmě, že nás v tom nenechal a se svou milou paní Zdeňkou nám ten nevelký počet drůbeže posoudil. Věřte, že nám v tu chvíli připadal jako archanděl Gabriel !

 

V blovické organizaci působí další známý chovatel Stanislav Hrubý. Vykonává funkci místopředsedy ZO. Chová králíky a holuby. Jeho jméno je však hlavně spojováno s chovem činčil jihoamerických, které choval téměř dvě desetiletí. Jeho chov byl pověstný pěknými standardními zvířaty. Svůj chov založil na kvalitních typových zvířatech. Na šlechtění se podílely činčily z Polska,Slovinska a Chorvatska. U několika současných chovatelů činčil se jeho zvířata podílela na založení kvalitních linií.

V letošním roce i zde proběhly volby . Ve výboru ZO Blovice zasedli Josef Troch(předseda),Josef Mejzlík (jednatel),Miroslav Houška(pokladník) a Karel Hajský(hospodář). Závěrem přejeme všem členům hodně chovatelských úspěchů a příští rok se těšíme na další setkání na podzimní výstavě.

Jak již bývá tradicí, závěrem uvedeme výsledky chovatelského klání.

 

Čestné ceny králíci.

Jan Přibyl-moravský modrý

Josef Troch-vídeňský modrý

Josef Mejzlík-velký světlý stříbřitý

Jaroslav Kolář-kalifornský

Bc. Daniela Bukovská-český albín

Josef Hodan-burgundský žlutý

Karel Hajský-durynský

Karel Bouzek-tříslový černý

Ing. Josef Rybář-stříbřitý žlutý

Josef Louda-velký světlý stříbřitý

 

Čestné ceny drůbež.

Ing. Aleš Bukovský-husa landeská

Václav Havel-australka

Jiří Vlas-australka

Hana Bukovská MCH-hedvábnička

Václav Šroubek-amrokska

Jindřich Kašpar-zdrobnělá vyandotka

František Chlanda-zdrobnělá vyandotka

Alois Balíček-sebritka

Alois Balíček-zdrobnělá vlaška

Karel Hajský-zdrobnělá Holanďanka

Čestné ceny holubi.

Jindřich Kašpar-lahore

Ing. Vladimír Jevický-moravský pštros

Luboš Kodl-benešovský holub

Josef Troch-king

Stanislav Hrubý-moravský pštros

Václav Sýkora-gigant

Petr Jandík-slezský barevnohlávek

Josef Bejsta-prácheňský káník

Manfréd Obrmajer-brněnský voláč

Pavel Kvídera-český stavák

Josef Janoušek-český rejdič

 

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

 

 

 

foto  - 1797foto  - 1798foto  - 1799
foto  - 1800foto  - 1801foto  - 1802
foto  - 1803foto  - 1804foto  - 1805

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Na drátech cvrlikaly, švitořily už 23.3.2019.Loni jsme...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz