30aaa

jste zde: úvodní » Výstavy » Co nadělil Mikuláš chovatelům na oblastní přehlídce Plzeň


Co nadělil Mikuláš chovatelům na oblastní přehlídce Plzeň

 

V chovatelském areálu základní organizace Nezvěstice se ve dnech 6. a 7. prosince 2008 uskutečnila soutěžní výstava drobných hospodářských zvířat. Chovatelům, kteří řádně krmili své chovance a měli štěstí v odchovu, nadělil Mikuláš čestné ceny a poháry. V pátek 5. 12. při posuzování zvířat zaúřadovalo čertovské kvítko. Ještě než stačili pekelníci večer postrašit nezbedné děti , několikrát vypnuli elektrický proud ve výstavní hale. Připravili tak perné chvilky pro posuzovatele a zapisovatele zvířat. Hodnocení králíků se po krátké operativní poradě přesunulo do příjemně vytopené místnosti v přilehlé restauraci. Hodnocení nakonec proběhlo i přes rozmary čertisek ke všeobecné spokojenosti. Snad jenom nosiči králíků se více naběhali s posuzovanými zvířaty.

Na výstavě bylo pro návštěvníky přichystané pohoštění a  bohatá tombola. Každý den bylo jiné menu. V pátek pro posuzovatele a zapisovatele připravila hostující základní organizace hovězí vývar s játrovými knedlíčky a domácí gulášek. Bylo to znamenité. Tým Ing. Josefa Rybáře odvedl opět svoji práci na jedničku. A to ještě mohli návštěvníci obdivovat vystavenou drůbež v nových voliérách. Radost pohledět.

V neděli odpoledne se sešla chovatelská obec při zakončení soutěžní přehlídky. Slavnostní vyhodnocení řídil předseda oblasti Ing. Václav Krůta a jednatel Ing. Vladimír Jevický. Ceny předával starosta obce Lukáš Karkoš. Při svém vystoupení ocenil význam chovatelských aktivit v obci s 1350 obyvateli. Zdůraznil,že díky vystavovaným zvířatům dochází v chovatelskému areálu k častému setkávání lidí z obce a okolí. Ocenil práci ČSCH s mladými chovateli.

O mladé vystavovatele se v oblasti stará Ing. Magdaléna Lisnerová. Protože je učitelkou a aktivní chovatelkou má dobré předpoklady pro toto důležité poslání. Její otec Karel Smola je legendou v chovu českých bubláků a staváků. Také syn Aleš se svým chovem vyandotek sbírá úspěchy nejen na výstavách, ale i v soutěži mladých chovatelů. V předešlých ročnících se mu podařilo vystoupit až na stupně nejvyšší.

V letošním roce uspořádal oblastní výbor ČSCH pro mladé chovatele několik zajímavých akcí. V plzeňské zoologické zahradě si mladí chovatelé prohlídli s tiskovou mluvčí několik expozic. Nejvíce se dětem líbilo v oddělení primátů. Zážitkem bylo krmení našich příbuzných šimpanzů a pestrých lemurů. V oddělení cvičených dravců se mohli děti seznámit s letem těchto pánů nebes. Pro chovatele a jejich ratolesti bylo poučné si z bezprostřední blízkosti prohlídnout mohutnost zobáků a drápů, kterými dokážou uchvátit naše domácí miláčky. Část chovatelů se zapojilo do plnění úkolů Svatojánské bylinkiády. Za své znalosti získali sladkou odměnu. Díky pěknému počasí a bohatému programu odcházeli mladí chovatelé domů plní nových zážitků a dojmů.

Další akcí byla návštěva Záchranné stanice zvířat v Plzni-Doubravce. Karel Makoň chovatele seznámil s ochranou volně žijících druhů zvířat na Plzeňsku. Jeho hlavní pracovní náplní je záchrana hendikepovaných živočichů. O zraněné svěřence se na stanici stará do doby než je může opět vypustit do volné přírody. Pokud mu do stanice přinesou domácí zvířectvo a nenajde se majitel, skončí bohužel, jako potrava pro dravé ptáky. O tom by mohl vyprávět chovatel holubů Václav Valenta z Plzně.

K této stanici se váže zajímavá příhoda. Asi v jedenáct večer zazvonil u brány statku autorů článku Karel Makoň. Z auta na řetězu vyvedl obrovského kozla a sakoval se sním k nám na statek. Cap páchnul na sto honů. Jednalo se o jedince odchyceného v centru Plzně. Kozel si to špacíroval po plzeňských bulvárech a budil mezi občany města oprávněné pozdvižení. Městská a státní policie spolu s Karlem Makoněm na něj uspořádali hon. Jelikož ho neměli kam dát, vzpomněli si na nás. Po krátkém vyjednávání jsme kozla umístili do vedlejší obce k chovateli Zdeňkovi Šafandovi. Jeho chovné kozy byly z nenadálé návštěvy přímo fascinované. Kozel zde řádně plnil své povinnosti ještě několik let a výlety do Plzně už neopakoval.

Ale zpátky k mladým chovatelům. Na každé výstavě oblasti je umístěná putovní informační tabule o aktuálních akcích pro MCH. Do budoucna se plánují návštěvy několika význačných chovatelů plzeňské oblasti , výlety do přírody a ke koním.

V letošním roce uspořádal oblastní výbor ČSCH hromadný svoz na několik akcí. Na Celostátní výstavu mladých králíků v Březové u Sokolova svezli přepravky s králíky chovatelé Jaroslav a Jiří Holeček a Jiří Turek. Centrální odvoz byl proveden na celostátní výstavu v Letňanech a krajskou výstavu ve Stříbře. Poslední plánovanou akcí je hromadný svoz autem Jaroslava Kohouta na speciální výstavy( Náš chovatel) v Lysé nad Labem v lednu 2009.

Chovatelské přehlídky se letos zúčastnilo tři sta kusů holubů, přes dvě stě králíků a necelých dvě stě kusů drůbeže. Čtrnáct základních organizací a 85 vystavovatelů usilovalo v soutěži o nejlepší umístění. Z toho bylo 13% mladých chovatelů.

Závěrem bychom chtěli chovatelům a ostatním spřízněným duším, jménem Oblastního výboru Plzeň, popřát mnoho zdraví, štěstí a spokojenosti v novém roce a mnoho chovatelských úspěchů.

Výsledky z klání mezi chovateli a základními organizacemi.

Pohár na nejlepší mladé chovatele získali Pavel Kvídera (český stavák černý sedlatý), 466 bodů, Hana Bukovská(hermelín modrooký), 378 bodů a Vít Bukovský(brahmánka bílá kolumbijská), 375,5 bodu.

Nejlepší kolekci holubů získal Ing. Václav Krůta(český stavák žlutý sedlatý), 470 bodů. Vítězem v odboru králíků byl Jaroslav Holeček(kastorex), 282,5 bodů. Ocenění za drůbež velkou získal Jaroslav Holeček(jokohamka)375,5 bodů, drůbež zdrobnělou Jiří Holeček(vlaška černá), 378 bodů a vodní drůbež Alois Balíček(kajuga), 189 bodů.

Ostatní čestné ceny.

Holubi

Tengler Karel(ČS), Puchta Václav(ČS), Korda Jaroslav(prácheňský káník), Ing. Aleš Bukovský(altenburský bublák), Václav Kraus(MP), Ing. Vladimír Jevický(brněnský voláč), Václav Tupý(gigant), Jaroslav Michálek(king), Jindřich Kašpar(lahore), Vlasta Preislerová(bublák), Ivo Zoolpriesten(říman).

 

 

Králíci

Ing. Vladimír Jevický(Mm), Josef Škrábek(Vss), Jan Přibil(Mm), Jaroslav Matoušek(Nb), Hana Bukovská(Hem), Václav Malík(Vmš), Jiří Holeček(Dsrex), Jan Pracna(MaB),Alois Balíček(Hož).

Drůbež

Ing. Jaroslav Loukota(vlaška), Jiří Holeček(vlaška), Libuše Terčová(vyandotka), Karel Hajský(holanďanka), Jiří Holeček(vlaška), Vít Bukovský(brahmánka), Martin Loukota(vlaška).

Pořadí ZO v oblasti ČSCH Plzeň

holubi

1

Kamenný Újezd

1409 bodů

2

Dolní Lukavice

1404 bodů

3

Nezvěstice

1403 bodů

 

králíci

1

Chválenice

1138 bodů

2

Nezvěstice

1137 bodů

3

Dnešice

1134 bodů

 

 

drůbež

1

Chválenice

1131

2-3

Dnešice

1120

2-3

Tymákov

1120

 

 

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Chovatel 2/2009

 

foto  - 1851foto  - 1852foto  - 1853
foto  - 1854

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Na drátech cvrlikaly, švitořily už 23.3.2019.Loni jsme...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz