30aaa

jste zde: úvodní » Výstavy » Chovatelské zajímavosti na výstavě v Dnešicích


Chovatelské zajímavosti na výstavě v Dnešicích

 

Tradiční pouťovou přehlídku drobných hospodářských zvířat doprovázelo několik zajímavých akcí. Kromě expozice králíků, holubů, drůbeže a exotického ptactva, nás zaujala speciální výstava západočeské pobočky Klubu chovatelů českých staváků. Posouzení této speciálky provedli Ing. František Slepička, Ing. Václav Krůta a Josef Kolbeck. V neděli před obědem byla pro širokou veřejnost připravena přednáška MVDr. Laciny na téma veterinární prevence v drobnochovech. Třešinkou na dortu v bohatém programu byla ukázka akrobatických dovedností holubů rejdičů na letovou klícku. Z výše uvedených řádků vyplývá, že ve dnech 26. -27. září 2009 čekal na návštěvníky zajímavý kulturní program.

Chovatelský areál základní organizace Dnešice se skládá ze dvou stavebních objektů. Levá, dobře prosvětlená hala, hostila „peří“. Holubi byli vystaveni v jedné řadě, což umožňovalo lepší zážitek z prohlídky jednotlivých zvířat. Nejvíce bylo českých staváků. Patnáct chovatelů předvedlo na výstavě necelou stovku volatých krasavců. Česné ceny západočeské pobočky obdrželi Karel Smola (černý bělohrotý), Ing. Magdaléna Lisnerová (modrý sedlatý), Ing. Václav Krůta (žlutě plavý), Zdeněk Krůta (stříbřitý sedlatý), Ing. František Slepička (černý sedlatý), Josef Melichar (modrý mramorovaný)a Karel Voráček (bílý, černý plamínek). Kromě staváků bylo prezentováno dalších 250 holubů rozličných plemen. Snad nejvíce zaujala kolekce strukturových holubů a rejdičů (v čele s rakovnickými kotrláky). Z holubů tvaru kralovali moravští pštrosi.

Drůbeže bylo vystaveno okolo 150 kusů. Asi nejucelenější kolekcí byla pestrá paleta zdrobnělých vyandotek. Toto plemeno má na Plzeňsku dlouholetou tradici. O proslavení těchto líbivých kuliček se v rámci celé republiky zasloužili Josef Krs a již zesnulý Jindřich Terč. Na tuto tradici v našem regionu navazuje mnoho dalších drůbežářů. Ba i mladí chovatelé se věnují tomuto atraktivnímu plemeni.

V druhé hale se nacházela expozice králíků. V předešlých létech patřila tato kategorie k oporám této tradiční výstavy. Letošních 160 kusů bylo určitým zklamáním. Snad určitou záplatou na tuto skutečnost byla pěkná ukázková expozice zakrslých králíků teddy Blanky Bočkové z Merklína. Již tradičně z pomyslné řady vybočovalo plemeno tříslový černý a velký světlý stříbřitý. Zvířata rodiny Škrábků opět nezklamala.

Ve spolupráci s oblastním výborem se uskutečnila veterinární přednáška obchodního zástupce firmy Pharmagal. Hlavním tématem diskuze byla vakcinační schémata v drobnochovu a infekční choroby holubů a králíků. Debatovalo se i o významu probiotik v prevenci infekčních onemocnění a obnovení mikroflory v zažívacím traktu zvířat po léčbě antibiotiky. Odborná diskuze proběhla v prostorné klubovně Pod Kaštany.

O nevšední zážitek se postaral Josef Voráček se svojí letkou birminghamských rolerů a tureckým tleskačem taklou. Pro velkou skupinu přihlížejících diváků předvedl letové kreace na letovou skříňku. K vábení sportovců mu sloužila píšťalka a indický pávík. Pro nezasvěcené chovatele, ale i holubářské „pardály“, to byla opravdová pastva pro oči. Tento letový sport má neopakovatelnou atmosféru.

Je vidět, že v základní organizaci je parta chovatelů, která dokáže připravit bohatý program a přitáhnout širokou veřejnost. Pověstná je i práce pro mladé chovatele. Zde musíme vyzdvihnout paní Ing. Magdalénu Lisnerovou, patřící do velké chovatelské rodiny Smolů. Dětem se věnuje nejenom v ZO, ale i v oblastním výboru Plzeň. Díky ní si mohli vystavená zvířata prohlédnout i autisté z merklínské Diakonie. Kontakt s živým tvorem je pro ně součástí léčebné terapie.

Pro mladé chovatele je připravena zajímavá podzimní akce. Na cvičáku v Přešticích, při příležitosti místní výstavy ČSCH, předvedou profesionální kynologové ukázky výcviku různých psích plemen. Všichni příznivci zvířecích miláčků z Plzeňska jsou na tuto akci, v neděli 25. 10. 2009 od devíti hodin, srdečně zváni. A to je hozená rukavice…

Co dodat? Výstavní výbor nezapomněl na návštěvníky ani z gastronomického hlediska. Součástí areálu je i restaurace, kde se mohli návštěvníci občerstvit a posedět při přátelské debatě. Pokud Vás aktivity ZO Dnešice zaujali, neváhejte a přijeďte se podívat na jejich další výstavu v lednu 2010. Určitě nebudete zklamaní.

Závěrem uvedeme výsledky z chovatelského klání.

Holubi

Petr Böhm-blondineta, Josef Levora-rakovnický kotrlák, Josef Janoušek-vídeňský běloštítný rejdič, Karel Fabián-česká čejka, Vít Bukovský MCH-bublák, Jindřich Kašpar-lahore, Petr Kroupa MCH-kudrnáč, Karel Tengler-moravský pštros, Jan Procházka-moravský pštros, Josef Voráček-modena, Antonín Wagner-king,

Drůbež

Hana Bukovská MCH-brahmánka, Pavel Flegl-z. vlaška, Aleš Lisner MCH-z. vyandotka,Jaroslav Lisner-z. vyandotka, Bohumil Pezl-z. vyandotka, Josef Levora-z. velsumka a hempšírka, Luboš Fikrle-vlaška

Králíci

Josef Vajai MCH-německý velký žlutý, Josef Škrábek-vss, Ladislav Moller-činčila velká stříbřitý žlutý malý, Jaroslav Matoušek-novozélandský bílý, Ladislav Brada-vídeňský modrý, Bohumil Blahník-vídeňský modrý, Alena Vajaiová-malý beran, Roman Škrábek-tříslový černý, Pavel Flegl-kastorex, Josef Melichar-perlový

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

 

 

foto  - 2573foto  - 2574foto  - 2575
foto  - 2576foto  - 2577foto  - 2578
foto  - 2579foto  - 2580

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Na drátech cvrlikaly, švitořily už 23.3.2019.Loni jsme...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz