30aaa

jste zde: úvodní » Výstavy » Chovatelské slavnosti na Chodsku


Chovatelské slavnosti na Chodsku

 

Již po páté přinášíme čtenářům časopisu Chovatel informace slovem i obrazem z výstavy v Horšovském Týně. Na šestnácté přehlídce konané ve dnech 24. – 25. července 2010, při příležitosti Anenské pouti, vládla příjemná nálada s bohatým doprovodným programem. Oproti loňskému roku si můžou čtenáři prohlédnout fotografie v barevném vydání přílohy Věstník. To je zajisté příjemný pokrok. Z barevných fotografií si lze udělat lepší představu o proběhnuté akci. Mnoho čtenářů bere tuto změnu v informační části Věstníku jako samozřejmost. Zkuste si ale zalovit v archivu nebo v paměti jak vypadal náš časopis v minulosti. Chovatel býval dříve celý černobílý a o křídovém papíru jsme si mohli pouze nechat zdát. Za toto vylepšení redakci upřímně děkujeme.

Počasí bylo letos chladnější a deštivější. Asi se naplnila stará pranostika: „Svatá Anna, chladna z rána.“ To pořadatele výstavy pod vedením Petra Langa a Antonína Mülera nemohlo zaskočit. Poprvé byla všechna zvířata chráněna proti nepřízni počasí mobilním zastřešením. Tento komfort ocenili návštěvníci a v nemalé míře i hodnotitelé zvířat.

Posuzování králíků již tradičně provedl tandem Ján Koczai a Josef Louda a dva adepti z Moravy. V letošním roce jim vypomáhal Stanislav Maxa. Tento posuzovatel králíků nově rozšířil řady této agilní organizace. Změnu jsme zaznamenali v hodnocení drůbeže. Posouzení provedl Stanislav Juha s již ostříleným adeptem Josefem Buršíkem. V letošním roce byla od chovatelů slyšet slova uznání. Holuby posoudil Václav Čejka se spoluautorem článku.

V holubářské části se v krátkosti zastavíme. Zaznamenali jsme zde holubářskou zajímavost. Holubice českého staváka v barvě plcha snesla ve výstavní kleci vajíčko. To by zajisté nebylo v tuto roční dobu nijak neobvyklé. Ale holubička si z přidané slámy postavila vzorné hnízdo a pevně zasedla. Po celou dobu výstavy pilně zahřívala obě vajíčka. Jistě se každý holubář setkal s hnízdícími holuby, kteří při sebemenším vyrušení hnízdo opouštějí. Opak byl pravdou v případě této holubice. Ta se stoprocentně věnovala mateřským povinnostem k údivu široké veřejnosti. Stavačka se stala atrakcí této výstavy. I známí staváčkaři, bratři Krůtové, ocenili mateřské vlastnosti této volaté dámy.

Dalším zpestřením byla ukázka hromadného vypouštění poštovních holubů z přepravního přívěsu a prohlídka převozních boxů. Zde si neodpustíme připomínku. Chovatelé okrasných holubů dokázali na výstavě vedle svých chovanců propagovat poštovní holubářství. Zatím se jednalo o první vlašťovku spolupráce na regionální úrovni mezi okrasnými a poštovními holubáři. Je to zajímavá inspirace pro ostatní pořadatele výstav. Obě skupiny holubářů mají přece mnoho společného. Lví podíl na tomto úspěšném prezentování holubích sportovců měl vedoucí odbornosti Jaroslav Polák.

Chtěli bychom se zmínit o předávaných cenách za posouzená zvířata. Na vysoké úrovni byl zpracovaný pamětní list, který byl součástí čestné ceny. Každý diplom byl originálem s barevnou fotografií oceněného zvířete a byl zatavený do průhledného plastového obalu. Tohoto úkolu se zhostili dva erudovaní fotografové Petr Lang a Stanislav Maxa. Na diplomech bylo možné zhlédnout holuby, králíky, drůbež a ovce a kozy z 5. krajské výstavy. Předávání cen za vítězná morčata z 2. speciální výstavy proběhlo o den dříve (v sobotu) pod taktovkou vedoucí odboru Michaely Holubové. Součástí ceny za vítězná morčata byl navíc velký balík s podestýlkou a pro každého ovčáka a kozaře byl připraven keramický zvonek vymalovaný chodským vzorem.

V doprovodných akcích asi nejvíce zaujala jezdecká show Štěpána Musila z Karlovarského kraje. Vystoupení bylo neotřelé a mísily se zde prvky divokého západu a středověké jezdecké školy.

Ovčáci připravili novinku ve stříhání vlny. Diváci si mohli porovnat výhody a nevýhody ručního stříhání a strojového. Novozélandský způsob předvedl Karel Švarc. Tradiční stříhání Ing. Zeman.

Závěrem uvedeme výsledky chovatelské soutěže. Nejlepšího králičího samce předvedl Václav Šesták (vídeňský šedý), samici Jan Koczai (novozélandský červený) a kolekci Ladislav Borč (vídeňský černý). U holubů získal nejlepší kolekci Jaroslav Polák na červené pštrosy. Ocenění 96 bodů získal na holuba koburského skřivana bezpruhého Milan Kacerovský a stejný počet bodů na nejlepší holubici moravského pštrosa žlutého M. Schwarz. U drůbeže si odnesl cenu za nejlepší kolekci Josef Buršík na českou husu. Stejný chovatel získal i cenu na nejlepší samici (perlička modrá). Nejlépe oceněným kohoutem byla hempšírka měděně červená chovatele Tomáše Fialy.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Chovatel 9-2010

 

foto  - 3102foto  - 3103foto  - 3104
foto  - 3106foto  - 3105foto  - 3107

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz