30aaa

jste zde: úvodní » Výstavy » Chovatelská výstava vedle zámku v Dolní Lukavici


Chovatelská výstava vedle zámku v Dolní Lukavici

 

Areál základní organizace v Dolní Lukavici se nachází vedle barokního zámku s nádherným anglickým parkem. Čtenáře zajisté zaujme, že několik let zde v hraběcí kapele působil ve funkci šéfdirigenta Josef Haydn. Pod jeho jménem se zde pořádají hudební slavnosti. Přespolní návštěvníci mohou obdivovat nejenom chovatelské skvosty na přehlídce, ale i romantické zákoutí zámeckých zahrad. Zvláště v loňském roce, kdy se povedlo slunečné počasí, byla procházka v zlatavém listí pod staletými velikány opravdovým zážitkem. Ale zpátky do chovatelského dění.

V letošním roce bylo počasí v neděli poněkud uplakané a předávání čestných cen a přátelské posezení ovlivnila také 119. Velká pardubická. Chovatelé mají k tomuto sportu blízko. Co nejdříve sbalili svoje miláčky do přepravek a rychle se přesunuli k televizím. Šestapadesátiletý Josef Váňa na svém valachovi Tiumenenovi své obdivovatele nezklamal a připravil napínavou podívanou.

Na výstavě bylo vystaveno 282 holubů, kde si putovní pohár odnesli Ing. Vladimír Jevický a za mladé chovatele Hanička Bukovská. Králíků bylo vystaveno 92 kusů a poháry od starosty obce Vítězslava Opálky získali Josef Škrábek a Josef Vajai (MCH). Zhruba stovku drůbeže k všeobecné spokojenosti posoudil Stanislav Juha. Putovní poháry za staré bardy přebral Jindřich Kašpar a za mladé chovatele Aleš Lisner. Na přehlídce soutěžili také chovatelé okrasného ptactva. Ocenění si přebrali Vlastimil Živný, Václav Zach a Václav Hrubý.

Na výstavě jsme vyzpovídali dlouholetého člena ZO a našeho přítele Josefa Krse. Tento úspěšný chovatel drůbeže oslaví v letošním roce významné výročí. K jeho sedmdesátým narozeninám mu přejeme pevné zdraví a hodně chovatelských úspěchů. Od oslavence jsme se dozvěděli, že historie místní organizace chovatelů se začala psát v roce 1967. Budovu mají pronajatou od obecního úřadu. Jak jsme se už zmínili, starosta obce daroval chovatelům putovní poháry a osobně předával ceny vyhodnoceným soutěžícím. Výstavní klece mají na přilehlé zahradě. V zadní části mají pod přístřeškem sadu voliér pro holuby.

Ve zděné budově mají klubovnu a kuchyňku. Občerstvení zajišťují dvě členky ZO. Katalog s přehlednou grafickou úpravou je společným dílem Michla Šmata a Luboše Fikrleho.

Na každé akci, kde se nachází domácí zvířata, není nouze o zajímavé příhody. I tato výstava nebyla výjimkou. Spoluautor článku a posuzovatel holubů Ing. Jiří Veltruský při odlovování českých staváků ve voliéře nedokázali zabránit jednomu tryskáčovi, aby si neprosadil nepovolený výlet. Černý bělokos nepatřil nikomu jinému, než chovatelské legendě Karlu Smolovi. Byl to prostě pech. Holuba jsme se pokoušeli chytit, ale marně. Odletěl si na zámek a po očku nás pozoroval. Odjížděli jsme a holub si nabyté svobody náležitě užíval. Poletoval mezi přilehlým zámkem a kostelní věží. Jedinou polehčující okolností jeho úniku bylo exkluzivní stavění. Při každém přeletu bouchal, až se hory zelenaly. Ten provokatér…V neděli jsme se dozvěděli, že nás zachránil známý chovatel červených plamínků Václav Puchta. Hladového holuba nalákal na zrní. Jako znalec holubí duše ho uklidnil a nacvičeným hmatem navrátil záletníka zpět mezi ostatní staváky. Za to bychom chtěli Václavu Puchtovi poděkovat. Z jeho vyprávění vyplývá, že to nebyl první a asi ani poslední holub, kterému překazil jeho emigrantské sklony.

Závěrem chceme poděkovat všem členům základní organizace v Dolní Lukavici v čele s Karlem Bouzkem za pořádání tradiční velice pěkné přehlídky drobných zvířat. Pět set padesát vystavených zvířat řadí místní ZO mezi dobře obsazené výstavy v Plzeňské oblasti ČSCH.

A na konec přinášíme výsledky z výstavy konané 10. -11. října 2009

Holubi

Václav Puchta, Josef Levora, Václav Jandík, Petr Böhm (3x), Jindřich Kašpar, Václav Kraus, Jan Procházka, Josef Simet, Pavel Kvídera a Karel Smola

Králíci

Bc. Daniela Bukovská, Bc. Jiří Nazarov, Petr Šalom, Karel Bouzek, Stanislav Menoušek a Roman Škrábek

Drůbež

Libuše Terčová (2x), Jaroslav Lisner MCH,František Albrecht, Luboš Fikrle, Václav Kraus a Josef Krs

 

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Chovatel 12-2009

 

foto  - 2638

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Na drátech cvrlikaly, švitořily už 23.3.2019.Loni jsme...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz