30aaa

jste zde: úvodní » Výstavy » Chovatelská přehlídka v Kladrubech u Stříbra


Chovatelská přehlídka v Kladrubech u Stříbra

 

Čím připomenout tento odlehlý kout naší vlasti nazývaný v minulosti Sudety? Mnoho chovatelů si zajisté vzpomene na vojančení v západočeském pohraničí. Vojenské útvary ve Stříbře, Janovicích nad Úhlavou a mnoho dalších byly cílem dvouleté služby pro vlast mnoha z nás. Před více než dvaceti lety byla Plzeň nazývaná pevnou hrází míru a socializmu. Proto se v blízkosti hranic s bývalým západním Německem koncentrovala vojenská ležení v nebývalé míře. V bývalých Sudetech se do občanské vybavenosti před rokem 1989 moc neinvestovalo. V případě válečného konfliktu by to údajně přišlo vniveč. Životnost tohoto nárazníkového pásma se neuváděla v hodinách, ale v minutách. S touto skutečností se těžko vyrovnávali i sebevětší životní optimisté. Tachovsko bylo z hlediska infrastruktury v žalostném stavu. Ale obraťme list. Po revoluci ledy roztály a krajina s nádhernou přírodou začíná pomalu rozkvétat. Ke kulturnímu životu v tomto koutu naší vlasti přispívají i chovatelé. A co jsme v letošním a loňském roce na chovatelské výstavě zaznamenali? To bude předmětem následujících řádek.

Výstava se koná při tradiční pouti. Všude vyhrává muzika, točí se různé druhy plzeňského piva a děti se vozí na pouťových atrakcích. Na podiu na náměstí zpíval v loňském roce pro potěšení starší generace Pepíček Zíma. Je obdivuhodné, vzhledem k jeho věku, jak dokáže rozpumprdlíkovat nejednu babičku. Město žije po celý víkend sváteční atmosférou.

Areál výstavy se nachází, v tak zvaném Sulanovo statku. Je ve vlastnictví obce. Objekt je v těsné blízkosti hlavního dění, proto není nouze o návštěvníky. Vlastní výstava je umístěna na zahradě bývalé usedlosti. Při průchodu dvorem návštěvníka upoutají zrenovované exponáty staré zemědělské techniky v čele s funkčním Zetorem 25. Tato část zemědělské přehlídky je společným dílem obce a syna původního majitele statku Sulana. I on je vášnivým chovatelem holubů. Patřil mezi první průkopníky chovu gigantů v České republice. V současnosti chová poštovní holuby a staváky. Ale pojďme k vlastní výstavě.

V letošním roce se přehlídka bodovaných zvířat rozšířila o expozici holubů. Zhruba 70 opeřenců posoudil spoluautor článku. V expozici dominovali moravští pštrosi počtem i kvalitou. Červení a žlutí vynikali postavou, kresbou i barvou. Vzhledem k roční době bylo ještě mnoho zvířat hodnoceno kategorií nehotových výletků. U drůbeže zaujala kolekce husí. Byla vystavena čtyři plemena. Čestnou cenu získala husa pomořanská chovatele Radka Bunka. Další drůbež mohli návštěvníci obdivovat ve třiceti voliérách. Nejatraktivnější část výstavy představovala tradičně expozice králíků. Vystaveno jich bylo téměř sto kusů. Je to zajisté zásluha předsedy základní organizace Ing. Františka Janouška. Jeho chov belgických obrů je pověstný a na výstavě budí u široké veřejnosti náležitou pozornost. Součástí výstavy bývá i ukázková expozice ovcí, koz a koní.

Posouzení králíků provedl Václav Král. I když bydlí u Kladna, jezdí na výstavu pravidelně. Jedná se o zdejšího rodáka a místního patriota. A u králíků ještě chvilku zůstaneme. Dozvěděli jsme se, jak zdejší předseda přišel k chovu belgických obrů. Jedná se o spolužáka známého chovatele (především vlašek) Ing. Jaroslava Loukoty. To je chovatelský bacilonosič. Dlouhodobější kontakt s ním vede k diagnóze chovatel do konce života. Žádná léčba ani terapie nezabírá. Je to na pořád (jak se u nás říká na furt). Při studiu zemědělské školy v Českých Budějovicích, byli častými návštěvníky věhlasné výstavy Země živitelka. Již tenkrát byla součástí této přehlídky expozice Českého svazu chovatelů. Tam před mnoha lety se přítel Janoušek k chovatelství již nalomený od svého spolužáka, zamiloval do těchto ušatých velikánů. Belgickým obrům je věrný až dodnes.

Co dodat závěrem? Nezbývá než popřát členům této rozvíjející se chovatelské organizace mnoho úspěchů v dalších letech. Mají dobře nakročeno, protože mají oporu u konšelů Kladrub. Starosta obce uděluje pohár města střídavě v jednotlivých kategoriích. V letošním roce putoval pohár na nejlépe oceněnou drůbež. Ocenění na zdrobnělou kočinku obdržel mladý chovatel Jakub Šedivý.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Chovatel 10-2010

foto  - 3190foto  - 3186foto  - 3187
foto  - 3188foto  - 3189foto  - 3191

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Na drátech cvrlikaly, švitořily už 23.3.2019.Loni jsme...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz