30aaa

jste zde: úvodní » Výstavy » Chovatelé z Chodska přispěli k bohatému programu o anenské pouti


Chovatelé z Chodska přispěli k bohatému programu o anenské pouti

 

Pod staletými jasany a kaštany, v těsné blízkosti jezu, se nachází chovatelský areál ZO Horšovský Týn. Místo, kde se výstava nachází, je velice malebné a do centra je coby kamenem dohodil. Přes řeku Radbůzu vede lávka spojující novější zástavbu a náměstí Republiky se statutem památkové rezervace. Řadové měšťanské domy na svažitém, dlážděném rynku a v přilehlých ulicích vytvářejí svérázný malebný kolorit, typický pro Horšovský Týn. Původně středověké domy byly totiž v 18. století v průčelí vylepšeny převážně volutovými štíty se štukovými reliéfy. Dodnes mnoho domů zdobí lomené gotické portály. Přirozenou dominantu tvoří kostel svatého Petra a Pavla z 13. století s mohutnou věží s 98 schody. Po jejich zdolání je návštěvník odměněn nádhernou vyhlídkou po okolním kraji, o kterém psal Alois Jirásek ve svých Psohlavcích. Největší dominantou města je mohutný zámek s průčelím do výše zmiňovaného náměstí, zdobený renesančními sgrafity.

Toto starobylá obec pořádala ve dnech 24. -26. července 2009 „ Slavnosti města“ s bohatým kulturním programem. V starém městě a přilehlých parcích probíhala tradiční, velkolepá oslava Anenské pouti. Na hlavním podiu vystoupil Dalibor Janda, skupina Petra Vondráčka Lokomotiva a mnoho revivalových kapel. Na staročeském jarmarku mohl návštěvník ještě potkat babičky v typických chodských krojích. V dnešním moderním světě vypadaly, jako by se zjevily z doby Karla Havlíčka Borovského. Nedílnou součástí bohatého programu byla chovatelská výstava. Na upoutávkách a velkoplošných plakátech ve stylu stočeného středověkého pergamenu byla chovatelská přehlídka na prvním místě v doprovodných akcích. Je vidět, že horšovskotýnští chovatelé mají své cestičky ke konšelům města. Dnes by se spíše řeklo, že jsou schopní lobbisté. Slavnostního předávání cen a pohárů se již po několikáté zhostil mladý starosta města Ing. Josef Holeček. I na výročních schůzích je pravidelným hostem a proslýchá se, že se stal chovatelem králíků…Spolupráce města a místní ZO ČSCH je v tomto chodském regionu příkladná.

Hybnou pákou základní organizace je sehraná parta chovatelů v čele s Petrem Langem a Antonínem Mülerem. Není tajemstvím, že jejich cílem bylo pořádání CVMK. Za tímto nápadem stál posuzovatel králíků Jan Koczai. Čáru přes rozpočet jim udělalo rozhodnutí vystavovat pouze v halách. Přesto se nevzdávají a někdy v budoucnosti by rádi v místní kryté jízdárně uspořádali soutěžní výstavu Plzeňského a Karlovarského kraje. A to jsou slova do pranice. Jsou za nimi vidět výsledky a překážek se nebojí. Která ZO se může pochlubit návštěvností na výstavě přesahující 2 000 platících diváků? A s rozpočtem z takové výstavy se dá ledacos dělat.

Součástí šestnácté výstavy ČSCH byla přehlídka krajského sdružení Svazu chovatelů ovcí a koz v České republice. Vystaveny zde byly masné, dojné i kombinované plemena ovcí a tři plemena koz. Tradiční ukázka pasení a stříhání byla velkou atrakcí zvláště pro nejmenší návštěvníky. Ostříhaná vlna je lákala a byla předmětem náležitého zkoumání. Na výstavě bylo možno ochutnat výrobky z ovčího a kozího mléka, kotlík z jehněčího masa na zelenině a pštrosí speciality.

Kromě králíků, holubů a drůbeže zde bylo možno shlédnout 70 ks ušlechtilých morčat z celé republiky. Letos nás nejvíce zaujala expozice holubů. Kolekce koburských skřivanů byla na velice vysoké úrovni a rozhodně by uspěla i na celostátní výstavě. Velice kvalitní byly kolekce různých rázů moravských pštrosů, hanáckých voláčů černých šupinatých a červených kapucínů. Z výletků zaujala vyrovnaná kolekce plavých římanů. Nepřehlédnutelná byla ukázková kolekce exotických rejdičů Josefa Voráčka, vystavená ve veliké voliéře.

Pro mladé chovatele, ale i pro neznalé návštěvníky, připravil Jaroslav Polák, vedoucí expozice holubů, zajímavé překvapení. V jedné kleci, v kolekci poštovních holubů, umístil holubičku s malým holoubětem v keramické misce. Holoubě se dožadovalo krmení a občas byla jeho snaha vyslyšena. Plno malých i velkých návštěvníků se nemohlo vynadívat na tuto zajímavou produkci. Co nám běžným chovatelům přijde jako samozřejmost, široké veřejnosti připadá atraktivní. Ruku na srdce, ono malé holoubě s ošpenci vypadá jako rozježený dinosaurus. To jenom holubáři v něm vidí budoucího šampiona.

Co říci závěrem. Výstava měla štěstí na počasí a to je v letošním roce co říci. Organizátoři ČSCH i SCHOK vytvořili společný tým, který každý rok posouvá výstavu po stránce profesní, ale i estetické vpřed. Za tuto aktivitu zaslouží poděkovat všem výše uvedeným chovatelům a spřáteleným duším, kteří se na této akci podíleli.

Výsledky 16. výstavy

Holubi

Mistr výstavy-moravský pštros červený, Jaroslav Polák

Nejlepší holubice-moravský pštros žlutý, Martin Schwarz

Nejlepší holub-koburský skřivan, Milan Kacerovský

Nejlepší MCH-altenburský bublák žlutě plavý, Vít Bukovský

Čestné ceny-rakovnický kotrlák, Miroslav Janeček-český stavák,Karel Voráček-voorburský voláč, Jan Kutil-staroholandský kapucín, Petr Böhm-gigant, Ladislav Borč-king, Antonín Wagner-rys, Václav Fišer-

Králíci

Mistr výstavy-novozélandský červený, Jan Koczai

Nejlepší MCH-německý velký stříbřitý, Josef Vajai

Čestné ceny-belgický obr, František Janoušek-vss, Josef Krubert-vídeňský černý, Ladislav Borč-vídeňský černý, Tomáš Fiala a Tomáš Fiala MCH-novozélandský bílý, Ing. Antonín Echtner-kalifornský, Bohumil Blahník-činčila malá, Josef Fremuth-tříslový černý, Miroslav Šafařík-slovenský sivomodrý rex, Bc. Jana Aubrechtová

Drůbež

Mistr výstavy-indičtí běžci, Petr Šalom

Nejlepší samec-hempšírka, Dana Fecková

Nejlepší samice-husa česká, Dana Fecková

Nejlepší MCH-kachna pekingská kolmá, Veronika Šalomová

Čestné ceny-husa landeská, Bc. Jana Aubrechtová-indičtí běžci, Josef Buršík-kachna pižmová, Jaroslav Vrba-andaluska

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Chovatel 9/2009

 

foto  - 2204foto  - 2205foto  - 2206
foto  - 2207foto  - 2208foto  - 2209
foto  - 2210foto  - 2211foto  - 2212

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Na drátech cvrlikaly, švitořily už 23.3.2019.Loni jsme...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz