14aaa

jste zde: úvodní » Publikované články » Oblastní výstava v Plzni


Oblastní výstava v Plzni

 

Černá Plzeň hostila oblastní chovatelskou výstavu.

 

V letech minulých se přezdívalo Plzni černá pro svůj rozvinutý průmysl s množstvím továrních komínů. Hodně pracujících dělníků pocházelo z vesnic. Ve svém volném čase se věnovali chovatelství drobného zvířectva. Proto na území velké Plzně vzniklo v minulosti 8 chovatelských organizací. Do dnešních dnů zůstali pouze dvě. Zvláště známá byla tzv. šestka, která sdružovala chovatele okrasných holubů. Členem této organizace byl i známý posuzovatel a chovatel holubů Ing. Antonín Župka. Shodou okolností jsem chodil s jeho vnukem Františkem na základní školu. O činnosti této organizace vypovídá kvalitně vedená kronika založená krátce po rozpadu Rakouska-Uherska. K této organizaci se váže jedna zajímavost. V Plzni se zachoval činžovní dům, člena holubářského spolku, s bohatě zdobenou fasádou s motivy různých plemen holubů. Dříve v tomto domě byla restaurace, ve které bylo založeno zmíněné holubářské sdružení. Dozvuky slavné éry chovatelství jsem zažil, jako kluk, na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let na pravidelných holubářských trzích u plzeňského výstaviště. Prodávaly se zde spousty holubů a ostatních zvířat různé kvality. Známá ,rázovitá postavička obchodníka pana Medka dotvářela tehdejší chovatelský kolorit. Na trhy vozil holuby na kole pamatující ještě císaře France Josefa. Sdrátované klece měl připevněné na kole a na zádech vozil drátěnou nůši. Za korunu od vás odkoupil většinu holubů,které dále prodával.

Plzeň už dnes není černá,ale moderní rozvíjející se západočeská metropole. Bohužel chovatelství drobných hospodářských zvířat se nenávratně vytrácí. Přispívají k tomu i různé vyhlášky a netolerance sousedů. Přestože zvířata doprovázela,ale také živila lidi po stovky let, dnes je chovatelství koníčkem několika jednotlivců. Nemohu souhlasit s myšlenkami na konzervaci genomů národních plemen hlubokým zmrazením v genových bankách. Domácí zvířata mohou přežít a dále se rozvíjet pouze v přítomnosti svého hostitele - člověka. Ale zpět od vzpomínek a filozofování k současnosti.

Chovatelské základních organizací se na Plzeňsku spojují v oblastní organizaci. Ta zahrnuje okresy Plzeň-jih,město a část Plzně-severu. Jelikož se jednalo v Plzni o soutěžní výstavu, rád bych se zmínil o základních údajích o chovatelské obci. Oblast sdružuje 21 základních organizací .Devět ZO spravuje vlastní výstavní areál. Na Plzeňsku se letos pořádalo 14 místních , jedna oblastní a 3 krajské výstavy. Zakončení výstavního života bývá na chovatelském bále. V posledních letech se konal ve Chválenicích, Losiné a Tymákově. Na plesu probíhá vyhodnocení soutěží a ocenění nejlepších chovatelů a základních organizací. O poháry zápolí 379 členů. O ceny usiluje také 41 mladých chovatelů. Oblast pod taktovkou předsedy Ing. Václava Krůty a jednatele Ing. Vladimíra Jevického letos uspořádala společný svoz zvířat na celostátní výstavu do Lysé nad Labem. Úkolu se zhostili známí vlaškaři Jiří Holeček , Ing. Jaroslav Loukota a Alois Balíček. V loňském roce pořádala oblast hromadný autobusový zájezd na celostátní výstavu do Lipska.

Vlastní výstava byla v chovatelském areálu ZO Plzeň-Doubravka. Areál se jmenuje na počest zesnulého chovatele angorských králíků , přítele Plzáka. Výstava byla velice dobře obeslaná. Snad nejvíce překvapil odbor drůbeže. Vystaveno bylo přes 200 kusů. Dobře byla zastoupena i vodní drůbež. Holubů bylo téměř 300kusů. Nejméně obsazenou odborností byli králíci.

U vstupu každého návštěvníka upoutala nádherná kolekce hanáckého voláče ve voliéře. Pastvu pro oči doplňoval křik několika plemen husí a perliček. Milovníci obrovitých plemen zde měli možnost vidět francouzské berany, brahmánky bílé kolumbijské a římany. Malé plemena se prezentovala sebritkami, hermelínky modrookými a klenoty mezi holuby- pražskými rejdiči. Pro děti byla připravena bohatá tombola. Základní organizace Plzeň-Doubravka zajišťovala i občerstvení a chovatelský servis. V pátek, v rámci výuky, výstavu navštívilo několik desítek žáků ze základních škol.

V neděli proběhlo vyhodnocení výstavy. Byly předány čestné ceny z chodské keramiky a oceněni mladí chovatelé. Návštěvnost výstavy by sice mohla být v krajském městě se 180 000 obyvateli lepší,ale ekonomická rozvaha pokladníka výstavy JUDr. Bedřicha Ernesta nedopadla špatně.

Na závěr jsou uvedené výsledky klání mezi chovateli a základními organizacemi.

 

Čestné ceny drůbež:

Hedvábnička bílá-Hana Bukovská-MCH

Kachna kajuga-Magdaléna Balíčková-MCH

Česká slepice zlatá kropenatá-Ing. Aleš Bukovský

Česká slepice zlatá kropenatá-Martin Loukota-MCH

Vlaška černá-Jiří Holeček

Vlaška žlutá zdr.-Jaroslav Holeček

Sasexka-Ing. Vladimír Jevický

Vyandota žlutá zdr.-Libuše Terčová

Vlaška černobílá-Jiří Turek

 

 

 

 

 

Čestné ceny holubi:

MP černý-František Albrecht

PK červený-Jaroslav Korda

Slezský barevnohlávek-Petr Jandík

Gigant-Jaroslav Kohout

King-Jaroslav Michálek

ČS-Ing. Václav Krůta

ČS-Václav Puchta

ČS-Karel Smola

Brněnský voláč-Manfréd Obermaier

Česká čejka-Jaroslav Červený-MCH

Český bublák-Jiří Preisler

Rakovnický kotrlák-Josef Janoušek

Hanácký voláč-Václav Valenta

 

Čestné ceny králíci:

Kastorex-Jaroslav Holeček-Pohár př. Plzáka

Zakrslý beran-Bc. Daniela Bukovská

HEM-Hana Bukovská-MCH

Moravský modrý-Jan Přibyl

Vss-Václav Richter

Vídeňský šedý-Jiří Turek

Český strakáč-Ing. Vladimír Jevický

Stříbřitý žlutý-Ing. Josef Rybář

 

 

 

 

 

Vyhodnocení kolekcí

1.drůbež

Brahmánka světlá-Ing. Aleš Bukovský

Sasexka-Ing. Vladimír Jevický

Sebritka-Alois Balíček

 

2.králíci

Kastorex-Jaroslav Holeček

HEM-Hana Bukovská-MCH

Stříbřitý žlutý-Ing. Josef Rybář

 

3.holubi

Brněnský voláč-Manfréd Obermaier

Gigant-Jaroslav Kohout

ČS-Karel Smola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pořadí základních organizací ČSCH-oblast Plzeň

 

1.drůbež

Tymákov

Dolní Lukavice

 

2.králíci

Chválenice

Plzeň

Tymákov

 

3.holubi

Dnešice

Tymákov

Chválenice

 

 

Text a foto

Ing. Aleš Bukovský

Bc. Daniela Bukovská

 

 

 

foto  - obr_9_78_955foto  - obr_9_78_954foto  - obr_9_78_953
foto  - obr_9_78_952foto  - obr_9_78_951foto  - obr_9_78_1

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Na drátech cvrlikaly, švitořily už 23.3.2019.Loni jsme...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz