14aaa

jste zde: úvodní » Publikované články » Nejen o kožešinových zvířatech na celostátní výstavě v Praze- Letňanech


Nejen o kožešinových zvířatech na celostátní výstavě v Praze- Letňanech

Kožešinová zvířata na celostátní výstavě v Praze – Letňanech

 

Letošní celostátní výstava drobného zvířectva opravdu zaujala chovatelskou veřejnost. Vystavené kolekce zvířat byly doplněny atraktivními doprovodnými akcemi a ukázkovými expozicemi. Kromě hlavních odborností králíků, holubů a drůbeže, mohli návštěvníci zhlédnout i prezentaci ostatních kategorií zvířat zastřešených Českým svazem chovatelů. Nás zajímala expozice činčil a nutrií.

Přehlídka činčil se nacházela po levé straně výstavní haly, hned za hlavním vchodem. Spolu s dalšími stánky byla od ostatních expozic oddělená. Naproti činčilám se prezentovala specializovaná základní organizace s expozicí akvarijních rybek. Bylo zde několik stěn s osvětlenými akvárii. Další stánek propagoval chovatele zpěvných kanárů.  Zajímavá byla především výstavka o historii chovu harckého kanára. Chovatelské zajímavosti si mohl návštěvník prohlédnout z přiloženého notebooku. Poslední stánek v našem oddělení prezentoval svazový časopis Chovatel. Zde si mohli návštěvníci zaplatit předplatné časopisu u paní Šárky Gorgoňové a Šárky Kořínkové.

Celou tuto expozici uzavírala výstava fotografií německého autora. Jednalo se o umělecké fotografie magické krajiny a krásy zvířecích detailů. Celá expozice fotografií byla zakomponovaná do podzimní atmosféry. Suché větvoví ověšené fotografickými miniaturami, oživovaly záplavy květů barevných macešek. Na této přehlídce zaujaly především nádherné scenerie nespoutané přírody.

Na výstavě prezentovali svojí tvorbu další fotografové zachycující podmanivou krásu zvířat. Fotografie Zdeňka Gorgoně jsou známé především figurální tvorbou zvířecích miláčků. I zde jsme měli návštěvníci možnost obdivovat kompozičně vyvážená díla ušlechtilých koček a domácích mazlíčků. Třetím vystavovatelem byl Petr Lang z příhraničního Chodska. Jeho tvorba se zaměřuje na krásu  ptačí říše. Fotografie na vás zapůsobí svojí lehkostí. Ledňáčci, slavíci, vlhy pestré a dravci se předvádějí v plné kráse ptačího světa.

Expozice nutrií se nacházela mezi výstavou králíků a holubů. Zvířata byla umístěna ve výstavních klecích s bohatou vrstvou zlatavé slámy. I pod klecemi byla vrstva podestýlky. O vystavené svěřence se starali garanti expozice nutrií pod vedením Jaroslava Klimeše. Posouzení zvířat provedl předseda ÚOK Ing. Jan Kaplan.

Bylo zde vystaveno 47 kusů nutrií. Nejvíce zvířat bylo ve standardním zbarvení. Zajímavostí bylo, že 22 standardních nutrií vystavilo jedenáct vystavovatelů včetně mladého chovatele. Druhým nejčastějším barevným rázem byla naše národní přeštická vícebarevná nutrie. Dále mohli návštěvníci vidět nutrie stříbrné, grönland, zlaté a pastelové.

O expozici jevili návštěvníci zájem. Nejčastěji se probíraly zoohygienické zásady, plemenářská práce a ekonomika chovu. Zúčastnili jsme se zajímavé debaty o významu a zpracování masa z nutrií. Na toto téma diskutovali chovatelé nutrií a odborník z masného průmyslu. Nutrií maso je chutnější než králičí a pro své dietetické hodnoty se hodí pro stravování v nemocnicích. Díky nízkému obsahu tuku a kvalitní svalovině je vyhledávanou delikatesu nejenom mezi gurmány. Další kulinářskou lahůdkou je zužitkování masa z nutrií do moravských klobás dle receptů Ing. Jana Kaplana. Toto zpracování dosáhlo vrcholu během zlatého věku v chovu nutrií, v 80. letech minulého století. Po revoluci se chov nutrií stával nerentabilním a začal klesat zájem o chov. V současné době, chovají nutrie pouze skalní příznivci. Je škoda, že zemský chov chovatelů kožešinových zvířat leží na pár šlechtitelích. A to jsme byli dříve chovatelská velmoc v rámci celé Evropy! Chov nutrií se u nás datuje od roku 1925, kdy byly do tehdejšího Československa dovezeny první nutrie z Jižní Ameriky.

Národními šampiony se stali nutrie chovatelů Františka Klimeše (standardní a stříbrná nutrie), Jiřího Petra (standardní nutrie) a Lubomíra Ďurčeka ze Slovenska (přeštická vícebarevná nutrie). František Klimeš získal pohár od MVDr. Milana Maleny, ústředního ředitele SVS ČR na nejlepší standardní nutrii. Ing. Jiří Papež, předseda Zemědělského výboru PSP ČR věnoval pohár pro nejlepší nutrii stříbrnou. Cenu získal opět František Klimeš z Obytčova. Základní organizace ČSCH Přeštice věnovala pohár pro nejlepší chovatelskou skupinu nutrií vícebarevných přeštických, kterou obdržel Josef Kubal z Hrádku u Sušice.

V expozici činčil bylo vystaveno 72 zvířat.  Z toho bylo 24 kusů ve světlém a tmavém barevném rázu a 48 činčil bylo standardně zbarvených. Nejvíce vystavovatelů bylo z Polska. Z české republiky se výstavy zúčastnili pouze dva chovatelé. Posouzení činčil provedl Luboš Žďárský s pomocí mladého adepta z Polska.

Přehlídku činčil navštívili také zajímavé celebrity. Z Polska přijel  prof. Dr. hab. Boguslav Barabasz ze zemědělské univerzity v Krakowě. S ním výstavu navštívilo i několik polských studentů. Jedná se o evropského odborníka v oboru kožešinových zvířat. Diskuze o zemském chovu činčil se zúčastnila prof. Ing. Eva Tůmová, CSc z katedry speciální zootechniky České zemědělské univerzity. S autorkou článku byly projednány možnosti vzájemné spolupráce. Výstavu činčil navštívila herečka Jiřina Bohdalová, mim Jaroslav Čejka a autor večerníčků Václav Chaloupka z Plzně.

Expozice činčil byla hojně navštěvovaná hlavně těmi nejmenšími návštěvníky. Vždyť tato plyšová zvířátka přímo vybízela, aby si je děti pohladily a pochovaly. Jejich přání jsme jim rádi splnili. Několik dětí si domů odneslo nového chlupatého kamaráda.

V pátek večer se všichni příznivci činčil sešli při slavnostním vyhodnocení výstavy a přátelském posezení v okrajové části Loun. Na organizaci se podíleli členové speciální ZO chovatelů činčil. Druhý den navštívili vystavovatelé z Polska a České republiky firmu posuzovatele kožešinových zvířat Luboše Žďárského. Nejvíce zaujala zajímavá mutace samečka. Přední část těla činčily je bílá, zadní je standardní. Rozložení barvy je pravidelné a krásně ohraničené. Opravdová pastva pro oči. Zajímavá byla i exkurze po pamětihodnostech královského města. Louny jsou krásné starobylé město. Při exkurzi zaujal gotický kostel sv. Mikuláše z 14. století a dochované opevnění města.

Poháry v jednotlivých kategoriích získali Swiderski Piotr (6-7 měsíců), Kujawa Iwona a Piotr (8-9 měsíců), Glabicki Jan (mutace) a Ing. Pytlík František (4-5 měsíců). Celkovým vítězem se stali Ivona a Piotr Kujawa.

A co říci závěrem? Jsme rádi, že jsme se v letošním roce mohli zúčastnit tohoto chovatelského svátku a přispět k novému pojetí výstavnictví. Smekáme poklonu pořadatelům za bravurně zvládnutou přehlídku zvířat. Na své si zde zajisté přišel obdivovatel drobných hlodavců, králíků, drůbeže, holubů, nutrií, v neposlední řadě milovník koček, skotu, koní ale i terarista či akvarista. Tato výstava dokázala, že je možné jít poněkud jinou cestou, než jsme byli doposud zvyklí. Velká variabilita expozicí otevírá dveře pro novou nastupující generaci mladých chovatelů, kteří se možná budou ubírat trošku jinou cestou, ale chovatelství jako takové bude pokračovat dál.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

CHOVATEL 2/2009

 

Barevně zajímavá mutace činčily.Garantka výstavy paní Marcela Žďárská s polským adeptem.Posuzovatel Luboš Žďárský předává vítězný pohár polským vystavovatelům.
Profesor Boguslaw Barabasz z Krakowské zemědělské university (vpravo).Předseda ÚOK kožešinových zvířat Ing.Jan Kaplan s přeštickou vícebarevnou nutrií.Posuzovatel nutrií Ing.Jan Kaplan s vítěznou stříbrnou nutrií.

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz