14aaa

jste zde: úvodní » Publikované články » Mladí chovatelé ve westernovém městečku v Dnešicích


Mladí chovatelé ve westernovém městečku v Dnešicích

Mladí chovatelé na divokém západě

V sobotu 13. června navštívila početná skupina plzeňských chovatelů westernové městečko Halter Valley, na kraji obce Dnešice. Počasí nám přálo. Sluníčko krásně svítilo a obloha byla azurově modrá. Všude kolem se to hemžilo indiány, rančery na koních a v ohradách se páslo stádo amerických bizonů. Tento den patřil našim mladým chovatelům z plzeňské oblasti ČSCH. V organizacích jich máme kolem třiceti. Na této akci tvořili mládežníci polovinu výpravy. Nejmladšímu „kovboji“ byli pouhé tři roky. Program byl bohatý. Děti si atmosféru divokých přestřelek, indiánských tanců a rodea na elektrickém býku evidentně užívaly.

Akcí beroucí dech byla návštěva areálu stepních bizonů. Tato návštěva nás zajímala i z profesního hlediska, coby chovatelů. Setkání domluvila naše „náčelnice“ věnující se mládeži, Ing. Magdaléna Lisnerová. Zvířata nám předvedl samotný šerif Pattta z místního ranče. Skupinu několika krav a telat vede mohutný býk. Přestože je ve svých 4 letech čerstvě pohlavně dospělý, váží úctyhodných 800 kilogramů. Tělesné dospělosti dosahuje v deseti letech. Rozpětí mezi rohy má v současnosti 75 centimetrů. Na vrcholu slávy bude mít až jeden a půl metru a bude vážit půl druhé tuny. A to je už pořádný kolos. Zvířata jsou to majestátná a budí respekt. Naši nejmenší si bizony chvilku prohlíželi, a když překonali první nedůvěru, bez bázně krmili tyto hory masa natrhanou trávou. Bylo vidět, že mají chovatelské srdíčko a smysl pro odpovědnost a nenechají bizony o hladu. Na nějaké kovboje není v tomto ohledu spolehnutí.

Od šerifa jsme se dozvěděli, že do ohrad mezi zvířata běžně chodí. Mezi přítomnými to zašumělo a při pohledu na bizony nás zamrazilo v zádech. Přesto návštěvníkům, z bezpečnostních důvodů, neukazuje svojí odvahu, protože zná českou mentalitu. Když může on, tak proč ne já…A nějaké cedulky s nápisem vstup zakázán - nebezpečné zvíře, rázem ztrácejí na významu.

K bizonům by nechodil bez hlubokých znalostí chování těchto sudokopytníků (do nedávna evidovaných jako zvláště nebezpečná zvířata) a získaných etologických pozorování. Zvířata nemají stejně, jako medvědi vyvinuté mimické svaly. O to je těžší rozeznat jejich náladu. K bizonům není radno se přibližovat, když mají vztyčený ocas a viditelné bělmo okolo očí. To jsou signály, že je zle. K našemu všeobecnému překvapení nám chovatel na konci exkurze oznámil, že přestože jsou bizoni zvířata zpravidla mírumilovná, na první pohled bytelná ohrada mezi námi a obrovskými kolosy, je pouze symbolická. Když by se rozhodli, že oplocení prorazí, tak je nic nezadrží. Rozhostilo se ticho, přerušované mohutným odfukováním vůdčího samce… Maminky nadcházející chovatelské generace zkoprněly a hned přivolávali své ratolesti. Ale kluci a holky měli plné ruce práce s krmením početného stáda. Znají to ze svých chovů. Bizoni nemůžou zůstat o hladu a předkládané krmivo v nich mizí jako by byli bezední. Díky ustrašeným pohledům našich milujících maminek jsme poděkovali za poutavé vyprávění a přesunuli se na další atrakce nacházející se ve westernovém městečku. Prohlídku bizonů jsme přenechali dalším bledým tvářím.

Děti si v areálu mohly vyzkoušet hod podkovou, tomahavkem, střelbu z luku a několik indiánských her posilujících trpělivost a postřeh. Opravdovou lahůdkou byla ukázka jezdeckého umění na koních vzniklých z divokých mustangů. Jedním z nich je plemeno appaloosa.  V současnosti patří do skupiny orientálních koní arabského původu. Je to plemeno velmi všestranné. Appaloosa je vhodné plemeno i pro děti, protože tito koníci jsou klidní a dobromyslní. Atraktivní je jejich zbarvení. Vyskytují se v různých barevných rázech a snad nejefektivnější jsou skvrnití. Plemeno vyšlechtili indiáni z kmene Nez - Percé v 16. století v  Oregonu, jihozápadním Washingtonu a přilehlých oblastí Idaha. Jsou potomky staro španělských koní dovezených do Ameriky objeviteli z Evropy. Pro zajímavost stejný původ má naše národní plemeno staro kladrubský kůň.

 

Ukázky práce indiánského koně s jezdcem a majstrštyky v drezuře v nás zanechaly hluboký dojem. Jezdec a kůň působili jako jeden celek. Bez viditelných pobídek, sedla a uzdy předváděli úchvatnou sestavu. Indiánská střelba z luku na maketu bizona ve cvalu byla na hranici fyzikálních možností. Děti i dospělí strávili na ranči příjemný sobotní den a bylo vidět, že se opravdu bavili. V mnoha srdcích mladých chovatelů zajisté začala doutnat jiskřička, zda by rodiče nemohli k jejich drobným chovancům pořídit ještě appaloosu či snad i obrovského bizona…

Této podařené akci předcházelo ranní setkání v areálu základní organizace ČSCH v Dnešicích. Proběhlo zde vyhodnocení oblastní soutěže mladých chovatelů a předání věcných darů za reprezentaci v celostátní soutěži. Poháry předal „indiánský náčelník“ naší oblasti Ing. Václav Krůta. Dobrou duší těchto setkání je již výše zmiňovaná Ing. Magdaléna Lisnerová. S dětmi to opravdu umí a nezapře se její profese učitelky. Všem přítomným mile představila všechny ty Davídky, Verunky, Haničky, Martinky, Lukášky, Terezky, Petříky, Martiny a Aleše. Dětem radostí zářila očka a bylo znát, že si o svých chovaných miláčcích rády povídají. Za svoje znalosti o zvířátkách získali pravítka s násobilkou, vyjmenovanými slovy a něco dobrého na zub.

Další plánovanou akcí pro mladé chovatele bude ukázka výcviku služebních plemen psů a návštěva místní výstavy ČSCH v Přešticích pod vedením jejího jednatele Josefa Loudy. S trochou do mlýna přispívají i autoři článku. Již několik let se podílejí na seznamování dětí s tajemstvím chovatelské práce a organizují prohlídky, přednášky a soutěže o zvířatech na svém statku. Odměnou jsou jim zvědavé oči a radost z pohlazení domácích chovanců. Mnoho dětí z mateřských školek a základních škol vidí domácí plemena drůbeže, holubů a králíků prvně v životě. O to více je na nich znát údiv při krmení jehněte z dudlíku nebo jemné peří hedvábniček. Při kontrolních otázkách na závěr prohlídek jsme načapali na švestkách i samotné paní učitelky.

Závěrem dětského dne byla pro mladé chovatele vyhlášená výtvarná soutěž o sladké ceny. Tématem je návštěva westernového městečka Halter Valley. A na konec jeden zajímavý postřeh od jednoho mladého chovatele, který v letošním roce dosáhl plnoletosti a v minulosti nás úspěšně reprezentoval na celostátních kolech chovatelské dovednosti: „Je už na čase udělat z chovatelských tatínků chovatelské dědečky“. Když to shrneme, chovatelství je u nás stále živé a má své pokračovatele.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Chovatel 8/2009

 

 

foto  - 2151foto  - 2150foto  - 2152
foto  - 2153foto  - 2154foto  - 2155
foto  - 2156foto  - 2157foto  - 2158

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz