14aaa

jste zde: úvodní » Publikované články » Exkurze litické školky na zoofarmě.


Exkurze litické školky na zoofarmě.

 

 

 

 

 

 

Návštěva statku litickou školkou a 26.ZŠ

 

 

 

Dne 10.května navštívila 2.A s třídní učitelkou paní Vackovou v rámci výuky naši zoofarmu drobných hospodářských zvířat v Liticích. Ač se sluníčko schovávalo za mraky, mi jsme si milou návštěvu užívali. Děti se seznámily s chovem čistokrevných zvířat, se základy chovatelské práce a zoohygienou zvířat. Mohly si zvířátka prohlédnout , ale hlavně i pohladit. To mělo určitě největší ohlas. Pomáhaly nakrmit jehňata z láhve a počínaly si při tom opravdu zručně. Pochovaly si morčátka, pohladily štěňátka o mnohé viděly prvně na vlastní oči housata. Prohlédly si také knížky o nejrůznějších plemenech zvířat. Ve spolupráci s paní učitelkou jsme odpovídali na vodopád otázek Veselé švitoření se rozléhalo po celém statku. Na závěr již odpovídaly děti samy na kontrolní otázky paní učitelky. Bylo znát ,že si zapamatovaly mnoho zajímavostí o chovu domácích zvířat. Doufáme , že jsme malým dílem přispěli k získání zajímavých zážitků, na které si děti občas vzpomenou.

17. května jsme měli opět návštěvu z litické školky. Paní učitelka Iva a Hanka přivedli třídu sluníček a hvězdiček. Opět největší úspěch měli štěňátka bernských salašnických psů a krmení jehňátek z lahve.

Naše zoofarma chová několik druhů čistokrevných zvířat. Nejzajímavější je chov zvířat zařazených do genetických zdrojů ČR. Genovou rezervou nazýváme plemena zvířat,která u nás žijí po staletí. Je to naše národní bohatství, dědictví po předcích, sahající do doby Karla IV. nebo ještě dále. Je to hmatatelné spojení současnosti s dobou dávno minulou. Měli bychom si uvědomit,že jako chráníme hrady zámky a jiná kulturní dědictví,tak i konkrétní druhy zvířat pocházející z naší země zasluhují pozornost. Je fascinující představa selských dvorů,kde tato plemena zvířata žila a sloužila k obživě lidí již před staletími. Je zázrak,že se nám některá plemena zachovala dodnes.

Jedním chovaným zvířetem zařazeným do národního programu ochrany a využití genetických zdrojů hospodářských zvířat je plemeno slepic s názvem Česká zlatá kropenka. První zmínka o které víme je z roku 1205,z doby královny Dagmar Dánské(1186-1213). Dcera našeho panovníka Přemysla Otakara I.,vlastním jménem Markéta,byla provdána roku 1205 za dánského krále Valdemara II. Dánského. Svatba se konala ve městě Lübeck.,kde tato Přemyslovna přijala nové jméno Dagmar. Věnem dostala z Čech mimo jiné také skot,prasata,ovce i hejno českých slepic. A ty jsou pravděpodobně základem populace dánských a drentských slepic. Tato plemena jsou uznána v Dánsku národním plemenem. Mají shodné zbarvení jako naše česká slepice zlatá kropenatá,jen mají bílé ušnice. Přemyslovna Dagmar se stala pro svojí oblíbenost patronkou Dánska,kterou je dodnes. Bohužel zemřela při porodu svého druhorozeného syna v pouhých 27 letech.

Díky českým slepicím také dodnes „drží“ Karlův most. Podle známé legendy se při stavbě přidávala do malty právě jejich vejce. Až do roku 1840-60,to bylo jediné plemeno slepic u nás.

Z novodobé historie je zajímavá záchrana tohoto plemene kolem roku 1900 v dobách Rakouska-Uherska. Přílivem nových plemen ze zahraničí došlo k postupnému mizení tohoto živého pokladu z Čech. Díky obětavosti chovatelů Čestmíra Sedláka z Plzně a Karla Škody z Vysočiny,kteří posbírali poslední zbytky slepic, se české zlaté kropenky zachovaly pro další generace.

 

Text a foto:Ing. Aleš Bukovský a Bc. Daniela Bukovská

Litické listy-2007

 

foto  - obr_14_55_729foto  - obr_14_55_728foto  - obr_14_55_727
foto  - obr_14_55_726foto  - obr_14_55_725foto  - obr_14_55_1

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz