14aaa

jste zde: úvodní » Publikované články » Evropská výstava v Lipsku očima návštěvníka


Evropská výstava v Lipsku očima návštěvníka

Evropská výstava v Lipsku očima návštěvníka.

V prosinci loňského roku, jsme vystavovali některá naše zvířata na Evropské výstavě v Lipsku. Pro chovatele je to vždy obrovská událost. Evropská výstava se koná pouze jednou za dva roky a státy, kde se uskutečňuje, se střídají. Pro české vystavovatele je EV často příliš vzdálená, než aby se jí pokaždé mohli účastnit.

Tentokrát byla zvířata svážena centrálně do několika svozových míst po České republice a odtud byla hromadně odvezena do Lipska. Přepravní kamion musel splňovat přísná veterinární opatření.

Chovatelé z Plzně a okolí se na výstavu vypravili autobusem v sobotu brzy ráno. Autobus byl zajištěn plzeňskou oblastí ČSCH pod velením pana Ing. Václava Krůty a pana Ing. Vladimíra Jevického. Cesta do Lipska se zdála být nekonečná, všichni už hořeli zvědavostí. Když jsme konečně dorazili na místo, každý se vrhl do pavilónu ,kde měl své oblíbence. Projít za jeden den celou výstavu bylo nad lidské možnosti. Vždyť tam prý bylo kolem 40 km klecí. Byl to tedy i poměrně slušný sportovní výkon.

Již při vstupu do moderních hal všude vládla příslovečná německá preciznost. Nechyběla ani stylová a květinová dekorace kolem klecí, stále se bylo na co dívat a co obdivovat. Bylo zde ohromující množství zvířat vysoké kvality.

Každého návštěvníka jistě pobavila i vtipná expozice chlupatých slepiček - hedvábniček, které na sobě měly očíslované drezy a hrály kopanou. Rozhodčím byl velmi důležitý kohoutek. Mužstvo se skládalo z bílých a černých slepiček. Byla to krásná podívaná.

Dalším zpestřením byly závody dětí s králíčky, kteří zdolávali závodní trasu přes překážky.

Všude vládl pořádek, zvířata měla v klecích vysoko nastláno, takže pokud jste chtěli vidět některá zakrslá plemena králíků, museli jste si je doslova vydolovat ze slámy. Každé zvíře mělo k dispozici čistou vodu, králíci měli granule, tvrdý chléb, mrkev,jablko, řepu. Nikde jinde jsem se nesetkala s tak rozmanitým složením krmné dávky u vystavovaných zvířat. Překvapilo mě také, že se bez problému mohli u králíků otvírat klece, pokud jste si chtěli sáhnout na kyčle , či kvalitu srsti. Nikdo Vás neokřikoval a vše probíhalo v přátelské atmosféře.

Dovolila bych si , ale přece jen malou kritiku při prodeji zvířat. Pokud jsme si chtěli koupit nějaké zvíře, neměli jsme šancí předem zjistit, zda už v té chvíli není prodané. Nejdříve jsme totiž museli vystát obrovskou frontu, a když na nás došla konečně řada, často jsme se dozvěděli ,že je už zvíře prodáno. Strašný pocit ! To jistě mnoho chovatelů od nákupu zvířat na EV odradilo. Času bylo příliš málo na to, aby jsme ho celý strávili ve frontě. Bylo tam na tak obrovské množství prodávaných zvířat žalostně málo pokladen.

Celý den utekl příliš rychle a mi jsme si stihli prohlédnout výstavu jen letmo. Ve večerních hodinách jsme se vraceli domů. Byli jsme unavení, ale plní dojmů. Myslím si, že nikdo z nás cesty na Evropskou výstavu nelitoval.

Závěrem bych jen dodala, že se čeští chovatelé a vystavovatelé mají stále ještě co učit. O vystavovaná zvířata bylo v Lipsku vzorně postaráno a ani po jejich návratu domů, jsme nezpozorovali jediný zdravotní problém. To bohužel ,například o loňské výstavě v Přerově, říci nemůžeme. Klobouk dolů před tak bravurně zvládnutou akcí.

Už dnes se těšíme na účast a návštěvu příští EV, která se bude konat za dva roky na Slovensku.

Text a foto : Bc. Daniela Bukovská

www. zoofarma.cz

Časopis CHOVATEL

foto  - obr_14_44_1051foto  - obr_14_44_1050foto  - obr_14_44_1

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Na drátech cvrlikaly, švitořily už 23.3.2019.Loni jsme...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz