14aaa

jste zde: úvodní » Publikované články » Dudek v holubníku v Liticích


Dudek v holubníku v Liticích

 

 

Dudek v holubníku.

 

 

 

 

Chtěl bych se zmínit o zajímavém setkání v našem holubníku v Liticích. Začátkem května objevil syn Vítek při kontrole svých holubů českých bubláků žlutých zajímavého nájemníka. Byl to dudek. Tento exemplář byl nádherně vybarvený . Byl celkem klidný a pokud byl vyrušený neustále roztahoval chocholku. Když jsme ho chytili šermoval kolem sebe dlouhým tenkým zobákem. Čeští bubláci jsou krásní holubi,ale dudek mezi nimi působil jako drahokam. Holubník máme komorový čtyřpodlažní. Je umístěný ve stodole a před ním směrem na východ přiléhá voliéra. Dudka jsme si prohlédli,nafotili a pustili do přírody. Jelikož je hmyzožravec je jeho chov velice problematický a navíc patří mezi chráněné ptáky. S dudkem se nesetkáváme každý den a proto jsem se snažil o něm zjistit něco navíc.

Dudek chocholatý(Upupa epops L.) je exoticky vyhlížející pták velikosti hrdličky s výraznou chocholkou,kterou pravidelně vztyčuje. Dříve se řadili dudci do řádu srostloprstí,v současnosti tvoří vlastní řád dudci. Celkové zbarvení je pestré,oranžověhnědé,křídla a ocas jsou černobíle pruhované. Má zvláštní hlas podobný dudání. Tento zvuk slouží k nalákání samičky a vymezení svého budoucího teritoria. Ondřej Sekora v Abecedě Ferdy Mravence ho přirovnává k říkačce: „Dudek dudal dům od domu“.V době,kdy tuto knihu psal byl dudek častým hostem v naší krajině. Bohužel v dnešní době patří mezi vzácné návštěvníky. Dožívá se 8-10 let.

Dudek patří mezi tažné ptáky. Zimuje v Africe a ve Středomoří. Přilétá v dubnu a odlétá v srpnu. Hnízdí v dutinách stromů nebo v hromadách kamení,sklepech,dutinách ve zdech hospodářských stavení,ale i v norách. Snáší 6-8 vajíček na kterých sedí pouze samice 16 dní. Mláďata krmí oba rodiče. V hnízdě dudka je pověstný zápach. Mláďata nejenže vylučují páchnoucí sekret ,ale na vetřelce vystřikují směrem k otvoru trus. Oba způsoby obrany se podílely na vytvoření různých zvěstí o zápachu v dudčím hnízdě.

Dudek chocholatý žije v otevřené krajině,kde vyhledává pastviny. Potravu sbírá na zemi. Chytá ponravy,hmyz,červy,ale i ještěrky. S oblibou probírá dobytčí trus,kde chytá různé druhy koprofágního hmyzu,jako jsou hnojníci,vodomilové a hovniválové.

Jedním z důvodů,proč se objevil dudek v holubníku může být snaha nalezení vhodného místa pro hnízdění. V holubníku jsou volné krbce,které mohly dudka zlákat. Za stodolu paseme ovce,kde mohl lovit svoji potravu. V holubníku se choval klidně a pokud se k němu bublák přiblížil štípal ho svým dlouhým zobákem. Když jsme ho vypustili odlétal třepotavým motýlím letem s nápadně pestrými křídly. Usedl na sousední stodolu a po chvilce zmizel v zeleni.

Je škoda,že se díky intenzivnímu obdělávání zemědělské krajiny,používání chemických přípravků a rušení pastvin snížily stavy tohoto krásného obyvatele naší vlasti. Můžeme mu snad popřát ,aby přežil toto pro něj těžké období.

 

 

 

Text. Ing. Aleš Bukovský

Foto. Bc. Daniela Bukovská

časopis Chovatel -2007

 

foto  - obr_14_56_735foto  - obr_14_56_734foto  - obr_14_56_733
foto  - obr_14_56_732foto  - obr_14_56_731foto  - obr_14_56_1

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Na drátech cvrlikaly, švitořily už 23.3.2019.Loni jsme...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz