14aaa

jste zde: úvodní » Publikované články » Chovatelské tři v jednom na chodské výstavě


Chovatelské tři v jednom na chodské výstavě

 

 

Určitě Vás zaujalo co se skrývá za nadpisem. Tak jako výrobci kávy nabízejí v jednoporcovém balení kromě kávy,také cukr a sušenou smetanu,tak i chovatelé z Horšovského Týna připravili překvapení. Kromě tradiční chovatelské výstavy holubů,králíků a drůbeže připravili další dvě přehlídky. Ve spolupráci s SCHOK Plzeňského kraje se uskutečnila třetí krajská výstava ovcí a koz. Novinkou byla první speciální výstava morčat.

A když se to sečte tak nám z toho vzniká avizované tři v jednom. Jako závdavek mohli návštěvníci shlédnout ukázku telat černého i červeného holštýnského skotu a selata určená do tomboly a bonus pro jubilejního tisícího návštěvníka chovatelské slavnosti. Živá muzika v podání bluegrassové kapely předsedy ZO Petra Langa příjemně doprovodila ukázku barokního ježdění mladé jezdkyně na fríské klisně. Návštěvníci si výstavu opravdu užívali. Dokladem toho je skutečnost,že příští rok se budou muset připravit selata dvě. To aby mohli pořadatelé na výstavě uvítat dvoutisícího návštěvníka.

I zde platilo úsloví,že láska prochází žaludkem. Zde se samozřejmě jednalo o lásku ke zvířatům,ale hlad je hlad. S kulinářského hlediska bylo o gurmány postaráno nevídaně. Vše pod taktovkou mistra kuchaře Míry Harčaríka. V letošním roce se jeho klobásky,výtečné karbanátky a jehněčí stejky staly opravdovým pojmem mezi rázovitými chodskými spoluobčany. Přestože všechny tyto lahůdky byly vyrobeny z libového jehněčího a kozlečího masa, nezasvěcený to ani nepoznal. Čepoval se, jak se na správnou chovatelskou výstavu patří, jedenáctka Kozel. Před stánkem s občerstvením bylo neustále plno chovatelů,kterým Míra Harčarík prozrazoval tajemství z jeho receptur na prodávané pochutinky. Tato doporučení mohou využít vystavovatelé v kuchyni při zpracování méně úspěšných chovanců z výstavy.

V dalším stánku se podával jehněčí kotlík. Kousky masa dušené v zelenině neměly chybu. Kdo ochutnal, mohl potvrdit křehkost špalíků z masných plemen ovcí. Kromě masa zde návštěvníci mohli ochutnat ovčí a kozí sýry od paní Benešové a pana Buchty. Mezi vyhledávané delikatesy patřily uzené a nakládané sýry. Zvláštní a nezaměnitelnou chuť měly sýry typu žervé.

V doprovodném programu předvedl Míra Horský ukázkovou práci s pasteveckým psem. Přestože bylo parné letní odpoledne pes zvládal stádo merinek od faráře Daniela Zajíce s neuvěřitelnou bravurou. Stříhání ovcí předvedl Karel Švarc. Divákům ukázal rozdíly mezi australským a českým způsobem stříhání ovcí.

Jelikož se na této výstavě setkává silná základna chovatelů českých plemen slepic,uspořádal zde klub ukázkovou expozici s názvem-Český dvorek. Kromě české slepice a šumavanky, zde byly vystaveny obě plemena českých hus a česká krůta. Na této výstavě bylo možno pohovořit s chovatelskou legendou v chovu češek panem Vojtěchem Štichou. Tento dva a osmdesátiletý Chod z Postřekova chová české zlaté kropenky neuvěřitelných padesát let. Je zajímavé se zaposlouchat jak to tenkrát chodilo.

V Horšovském Týně se věnují i mladým chovatelům. Pod vedením Tomáše Fialy staršího zde funguje kroužek MCH. V areálu ZO chovají několik plemen morčat a strukturových holubů. Že se jedná o jedince kvalitní, dokazuje čestná cena na parukáře získaná na této výstavě. Na celostátní soutěži mladých chovatelů získává omladina z Chodska vždy nejvyšší ocenění.

A co říci na závěr? Je potěšující,když procházíte s posuzovatelem králíků a členem místní ZO Janem Koczaiem a jednatelem organizace Antonínem Mülerem expozicí králíků a do očí vás uhodí nové klece a podlážky. Ušáci si užívají letos poprvé nové bydlení. Je vidět,že tu hospodaří dobrá parta chovatelů a opravdu se jim dobře daří.

Ocenění v kategorii ovcí a koz získali:

koza hnědá krátkosrstá-Hůrková Marie

texel-Miroslav Diviš

Clun Forest-Ing. Jan Junek

Čestné ceny na drůbež:

H. Bukovská-MCH za hedvábničku stříbřitě šedou, M.Kazdové za české slepice, T. Fialovi st. za hempšírky, St. Vlasákovi za rodajlendky, K. Babkovi ml. za zdrobnělé velsumky a J. Vrbovi za kachny pižmové. Nejlepšího samce – perličku měl T. Fiala st., nejlepší samici – husu P. Šalom. Titul mistr výstavy si odnesl J. Pyšek za kolekci hus českých chocholatých.

 

 

Čestné ceny na králíky získali:

. J. Johánkovi za francouzské berany div. zb ., J. Krubertovi za velké světlé stříbřité, Ing . B. Zemanovi za vídeňské modré, T. Fialovi st. za vídeňské černé, J. Koczaiovi za novozélandské červené, Ing. A. Echtnerovi za novozélandské bílé, J. Tikalovi za novozélandské bílé, L. Borčovi za tříslové černé, Bc. D. Bukovské za zakrslé berany perlové a Bc. J. Aubrechtové za slovenské sivomodré rexe. Nejlepší samec výstavy byl Nb Ing. A. Echtnera, nejlepší samice výstavy byla Vč L. Borče. Titul mistr výstavy si odnesl př. L. Borč za kolekci Vč. Nejlepší mladý chovatel králíků př. T. Fiala ml.

 

 

Čestné ceny na holuby získali:

M. Janeček – Rakovnický kotrlák žlutý,K. Voráček – Kudrnáč červený bělouš, V. Fišer – Rys modrý šupkatý, J. Kutil, který je také nejlepším mladým chovatelem holubů -Vooburský voláč červený, M. Kacerovský – Koburský skřivan bezpruhý, J. Sladký – Česká čejka modrá, M. Schwarz – Moravský pštros žlutý, kroužek MCH Horšovský Týn – Parukář modrý, A. Wagner – King bílý. Vítězným holubem se stal moravský pštros červený J. Poláka, holubicí český buhblák žlutý MCH Víta Bukovského, nejlepší kolekci a titul mistra výstavy obdržel za moravské pštrosy červené Jaroslav Polák.

Ocenění v kategorii morčat:

Krátkosrsté morče mladé Yogi Bear od Evelíny, US teddy, chovatel Eva Dýnková, vystavovatel Eva Dýnková 94,5 b .Nejlepší krátkosrsté morče dospělé –1.Gita Dvůr Obora, anglický Crested, chovatel J. Minaříková, vystavovatel B. Roučková 96,5 b .2.Pandora od Evelíny, US teddy, chovatel E. Dýnková, vystavovatel E. Dýnková 96 b .3.Ikaros Cavia Bohemia, hladké, chovatel D. Vítková, vystavovatel R. Knor, 95,5 b .Nejlepší dlouhosrsté morče mladé -1.Xixili z Black Bridge, merino, chovatel S. Trojanová, vystavovatel S. Trojanová, 96,5 b .2.Tobby od Evelíny, coronet, chovatel E. Dýnková, vystavovatel E. Dýnková 95 b .3.Deja Vu Na Jezerce, šeltie, chovatel M. Králíčková, vystavovatel L. Bělinová, 94,5 b .Nejlepší dlouhosrsté morče dospělé -1.Halloween od Evelíny, šeltie, chovatel E. Dýnková, vystavovatel E. Dýnková, 96 b .2.Quick Blue z Westminsteru, coronet, chovatel P. Tejml, vystavovatel V. Dvořáková, 95 b .3.Gustík Aciášek, texel, chovatel L. Bělinová, vystavovatel L. Bělinová, 94,5 b .

 

.Chovatel-10/2008

Text a foto

Ing. Aleš Bukovský

Bc. Daniela Bukovská

foto  - obr_14_135_1533foto  - obr_14_135_1532foto  - obr_14_135_1531
foto  - obr_14_135_1530foto  - obr_14_135_1529foto  - obr_14_135_1528
foto  - obr_14_135_1527foto  - obr_14_135_1526foto  - obr_14_135_1

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Na drátech cvrlikaly, švitořily už 23.3.2019.Loni jsme...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz