14aaa

jste zde: úvodní » Publikované články » Chov činčil jihoamerických - odchov mláďat


Chov činčil jihoamerických - odchov mláďat

Chov činčil jihoamerických

Odchov mláďat

 

Ve větším chovu se činčily chovají ve speciálních klecích. Samička má vlastní klec vybavenou výklopným krmítkem, napaječkou, zásobníkem na seno, sedátkem a koupalištěm s pískem, na obrušování zubů má kousek porobetonové tvárnice. Jednotlivé klece jsou propojeny chodbou, kudy k samicím prolézá chovný samec. Jeden samec připadá na čtyři až šest samiček.

Každá samice zařazená do skupiny dostane na krk speciální plastový kroužek. Ten zabrání, aby mohla utéct spojovací chodbou klece k jiné samičce. Zatímco samec může libovolně navštěvovat samičky podle svého gusta, má vlastně takový malý harém. Pokud už jich má dost, zůstane v chodbičce.

Nejlépe je do chovné skupiny zařadit stejně stará zvířata, dobře si na sebe zvyknou a seznamování probíhá bez větších šarvátek. I když jsou činčily pohlavně zralé dříve, osvědčilo se mi zařazovat je do chovu až po 8.měsíci stáří. Samice mají čas tělesně dospět, rodí se pak více mláďat ve vrhu a porody mají hladší průběh, než u velmi mladých samiček.

Samec se k samici, většinou, chová láskyplně. Zahřívají se a jsou na sebe velmi něžní. I během porodu se samec chová jako vzorný otec, pomáhá se zahříváním a olizováním mláďat. Obezřetně sleduje okolí,aby své potomky uchránil před případným nebezpečím. Samce ponechávám se samicí několik dní, pak zavírám chodbu, aby mláďata nemohla projít za otcem k jiné samici, takové setkání by pro ně mohlo být osudné.

Březost u činčil je poměrně dlouhá, trvá přibližně 111 dní. Činčily se rodí vidoucí, osrstěné a plně vyvinuté. Matka si nestaví žádné hnízdo, porodí je přímo na hoblinách,mláďata olíže a zahřívá je. Většinou pozře lůžko i placentu. Hormony v ní obsažené podpoří laktaci. Brzy po porodu se samice opět spáří se samcem.

Nejčastěji se rodí dvojčata, následují jedináčci, trojčata, čtyřčata. Vzácně jsou i vícečetné vrhy. Většinou se však podaří odchovat maximálně tři mláďata ve vrhu, bez chovatelova zásahu. Pro samici je velmi energeticky náročné odchovávat víc než dvě mláďata. Proto přidávám samicím při trojčatech a více potomcích denně do krmné dávky lžíci plnotučného sušeného mléka a ovesné vločky. Matce se zvýší produkce mléka a po krátkém čase začnou i mláďata mléko ujídat. Lépe prospívají a zvýší se tak šance na úspěšný odchov mláďat i z vícečetných vrhů.

Velmi důležité je, co nejčastěji umožnit matce s mláďaty písečnou koupel. Je velmi zábavné pozorovat ty mrňousky, jak se ve všem opičí po matce. Pokud se to nenaučí v tomto věku, už se to pravděpodobně nenaučí nikdy. Jejich srst je pak bez koupání v písku nehezká, slepená a zvířata jsou také náchylnější ke kožnímu onemocnění.

Činčily odstavuji od matky nejdříve po 45 dnech stáří, musí dosáhnout váhy alespoň 200 g, ideálně 250 gramů. Pokud ne, ponechám je ještě nějaký čas u matky. Po odstavu je potřeba je nepřekrmovat, protože mladá zvířata mají sklon k přejídání. To by u nich mohlo vyvolat zažívací potíže, průjem či zácpu, které vedou často až k úhynu mláděte.

Nejdříve za dva týdny po odstavu jsou činčilky připravené vydat se ke svým novým majitelům.

 

 

Bc. Daniela Bukovská

E-mail: zoofarma@seznam.cz

 

FAUNA ročník 17, 18/2006

mládě k odběrujednodenní mláďata

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz