14aaa

jste zde: úvodní » Publikované články » Brahmánky - rytíři z Indie


Brahmánky - rytíři z Indie

Brahmánky

rytíři z Indie

Původ: Asie, prošlechtěny v Americe

 

Charakteristika: Jedná se o velmi staré těžké masné plemeno s kombinovanou užitkovostí. V dnešní době jsou zvířata chované především k výstavním účelům. Brahmánky jsou vhodné do omezených výběhů. Tyto slepice jsou velice náročné na množství a kvalitu krmiva a na čistotu výběhů. U plemene je vyšší kvokavost. Snáška je 100 -140 vajec, minimální hmotnost je 53 g.

Hmotnost v kg: nad 1 rok kohout     4.1 kg. - 5.1 kg.

slepice    3.4 kg. - 4.4 kg.

Barevné rázy: V současném Vzorníku plemen drůbeže je uvedeno 13 barevných rázů brahmánek. Nejčastěji jsou u nás chovány v bílé kolumbijské a koroptví vlnité.

Brahmánky existují i ve zdrobnělém rázu.

Požadovaný exteriér: Brahmánky jsou mohutného tělesného rámce, s hlubokým a širokým trupem, co nejvyšší postavy. Záda a ocas tvoří lyrovitou křivku. Vrchol ocasu dosahuje do úrovně očí. Mají relativně malou širokou hlavu s malými jemnými laloky. Na hrdle je žádoucí kožní záhyb, zvaný uzdička. Význačným plemenným znakem brahmánek jsou na běhácích mohutné rousy s výraznými manžetami na holeních.

 

Proč jsme se rozhodli je chovat? Jak to u nás vlastně všechno začalo?

Vraťme se o několik let zpátky na Evropskou výstavu v Lipsku.

Tehdy jsme se jí aktivně zúčastnili s našimi již chovanými zvířaty. Vystavovali jsme zde s úspěchem naše národní plemeno drůbeže, české slepice zlaté kropenaté, altenburské bubláky a giganty.  Mohli jste zde vidět naše odchovy zakrslých beránků perlových, modrookých hermelínů a dvě kolekce národního plemene králíků, českých albínů.

Již tehdy toho nebylo málo, ale to jsme ještě netušili, že budeme z této úchvatné výstavy odjíždět s pevně zakousnutou myšlenkou na naše budoucí opeřené chovance.

Začalo to tehdy velmi nevinně, tak jako vlastně pokaždé. Při mnohakilometrovém maratonu mezi klecemi, jsme se s mužem dostali až do úseku velkých plemen drůbeže. Nevěřícně jsme procházeli mezi impozantními obry. Podívaná, kterou jsme ještě nezažili. Oči přecházeli z neuvěřitelné velikosti a různobarevnosti brahmánek, zastoupených snad ve všech barevných rázech. Ani jeden z nás to zatím nevyslovil, ale pomalu se nám do mysli vkrádal hříšný nápad... Už nevím, co byl ten spouštěcí moment, jen si vzpomínám, že jsme pobíhali mezi těmito obry a chtěli si některého koupit a dovézt domů. Bohužel již byli všichni prodáni nebo se jejich cena šplhala do závratných výšin. Odjížděli jsme sice s prázdnou, ale myšlenka na ně již byla v našich hlavách pevně zadrápnutá!

 

Nedlouho poté se nám, k naší velké radosti, podařilo získat chovný kmen brahmánek v bílé kolumbijské kresbě. A tak tu již s námi na statku bydlí po 3 roky. Ještě stále jsme se jejich krásou a mohutností nenasytili. Časem se nám podařilo získat další nepříbuzné jedince ze zahraničí a v současné době vlastníme tři k sobě nepříbuzné chovné kmeny. Brahmánky jsou šlechtici mezi drůbeží. Jejich náročnost můžeme přirovnat k chovu dostihových koní. Ty také nemůžete krmit tak, jako koníka pro rekreaci. Jsou ve svých požadavcích velice nároční, ale pokud do nich investujete, zajisté se vám to v jejich kráse a kvalitě vrátí.

Pro vaši představu, naše vylíhlá kuřata krmíme kompletní krmnou směsí pro kuřata (K1) asi do 6 týdnů, pak přecházíme na K 2. Touto směsí je nutné krmit po celou dobu růstu, jinak brahmánky nedorostou do požadované velikosti. Po zahájení snášky přejdeme na N 2, což je směs pro nosnice. Směsi obohacujeme probiotiky ( např. Ecovitem), vitamíny a minerály (Roboran pro drůbež). Samozřejmá je každodenní pastva na zeleném, od jara do zimy. Vítaným zpestřením jejich jídelníčku v zimním období jsou dýně. Do boxů  je vkládáme celé a brahmy si s nimi lehce poradí. Využijí je do posledního kousíčku.

 

Každý rok si sami líhneme a odchováváme kuřata brahmánek . Během roku se zúčastňujeme mnoha výstav a naše velké slepice zde budí značnou pozornost. Zvláště děti, jsou z nich u vytržení. Jednou z mnoha kladených otázek je, zda dobře snáší a zda jsou vejce velká jako pštrosí. Zde musíme zklamat, velikost vajec je téměř shodná s velikostí hybridních nosnic, za to překvapivě dobře naše brahmánky snáší. Téměř šlapají na paty českým zlatým kropenkám! Pro obveselení rádi používáme historku, že naše brahmánky zapřaháme do pluhu a oboráváme s nimi brambory. Nevěřili byste, kolik lidí k naší velké radosti na tuhle báchorku skočí!

 

Samozřejmě si naši obříci zasluhují náležitou péči. Jsou z našich slepic ti privilegovaní. Mají svou teplou stáj, celoročně jsou ustájené na hoblinách a krmení mají ad libitum. Několikrát denně je pouštíme proběhnout na zatravněný dvůr. Je komické pozorovat jejich rozvážnou chůzi ze stáje, jakmile však zbystří krmítko se zrním pro holuby jejich pomalá chůze přechází v trysk. Chvilku si na vzduchu pobudou, ale poměrně brzy odchází zpět do své pohodlné stáje.

Pravda, o shánčlivosti potravy u nich nemůže být řeč, ale to jim rádi odpouštíme. Podívaná na vykračující si  brahmánky po zeleném pažitu, je prostě pastva pro oči.

 

Proč brahmánkám říkáme rytíři?

Jednoduše pro jejich rytířská srdce. Po vylíhnutí kuřátek, můžete sledovat nezvyklý jev. Pokud se snažíte některé kuře chytit, mnoho ostatních několikadenních brahmánek mu běží na pomoc! Pro srovnání např. kuřata češek by se téměř ušlapala, jak bezhlavě prchají pryč! O pomoci některému z jejich hejnka nemůže být ani řeč.

Pokud ovšem čekáte, že jsou snad v dospělosti kohouti zlý, tak to rozhodně ne! Ještě jsme se nesetkali s agresivním kohoutem. Je pravda, že tyto majestátní velikáni jsou si vědomi své síly a velikosti, ale snad právě proto jsou vyrovnaní a svou sílu použijí pouze v nutné obraně. Líbí se nám na nich jejich klidnost a rozvážnost.

 

Máme radost, že nám naši chovanci vynaloženou celoroční péči bohatě oplácí. V letošním roce na celostátní výstavě ČSCH v Praze - Letňanech získali náš kohout a slepice brahmánek ocenění 96,5 bodů. Kohout se stal vítězem plemene. V roce 2008 nám byl uznán plemenný chov na brahmánky bílé kolumbijské.

 

Co říci závěrem ?

Pokud toužíte po VIP plemenu drůbeže, můžete ho mít. Brahmánky však nejsou pro každého, je to opravdu náročný koníček a s chovem užitkové drůbeže to nelze srovnávat. Pokud nebudete litovat navíc vydaných investic a energie, zajisté jejich kouzlu propadnete.... Očekáváte krásu, atraktivnost, ale i užitek ? Pak vám zajisté tito šarmantní rytíři váš chovatelský život obohatí...

 

 

Text a foto : Bc. Daniela a Ing. Aleš Bukovských

zoofarma@seznam.cz

 

detail hlavy kohouta brahmydetail hlavy slepice brahmybrahmánky v kolumbijské kresbě
několikadenní kuře brahmánkydospělý kouhout brahmánky

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz