14aaa

jste zde: úvodní » Publikované články » 14.výstava v Horšovském Týně


14.výstava v Horšovském Týně

 

 

 

Chovatelé v Horšovském Týně.

 

V letošním roce opět spojili své síly chovatelé ovcí a koz s místní organizací ČSCH. Přehlídka zvířat s doprovodným programem se uskutečnila v chovatelském areálu při pouti sv. Anny. Výstava byla ochuzená o „peří“ včetně pštrosů afrických z faremního chovu. Na 14.výstavu bylo přihlášeno 200 králíků a expozice morčat.

Bylo uděleno 13 cen. Mistrem výstavy se stal Jan Koczai s Nč. Šampiona výstavy získal Fiala Tomáš-Vč a Marz Josef-Čv. Čestné ceny obdrželi z rukou starosty Horšovského Týna Vajailová Alena a Fiala Tomáš oba mladí chovatelé. Dalšími oceněnými byli Janoušek František-BOž, Johánek Jiří-FB, Muler Antonín-Vss, Vondraš Gabriel-Čv, Ing. Zeman Bohumil-Vm, Ing. Echtner Antonín-Nb, Rosenbaum Josef-S, Hůšová Michaela-S.

V letošním roce byli králíci umístěni pod střechu,která je chránila před deštěm a slunečním svitem. Králíci šli velice dobře na odbyt. Ještě nestačila zaschnout posuzovatelská razítka pana Jana Koczaie a Josefa Loudy a nedočkaví chovatelé kupovali nové posily chovu. Je to doklad,že chovatelství na Chodsku je stále populární. To dokazuje i počet platících návštěvníků,který se hladce přehoupl přes tisícovku.

V druhé části areálu se prezentovali ovčáci a chovatelé koz. Jednalo se o druhý ročník soutěžní výstavy Krajského sdružení svazu chovatelů ovcí a koz Plzeňského kraje. Celkem bylo vystaveno 60 zvířat od 18 chovatelů. Ovce soutěžily v kolekcích bahnice a dvě jehňata,plemenní berani a chovné kozičky.

Ocenění na nejlepší kolekci výstavy získali manželé Bc. Daniela a Ing. Aleš Bukovských za plemeno charollais. Nejlépe oceněný beran pochází z chovu Ing. Antonína Vejčíka z Dlouhé Stropnice. Čestnou cenu za hnědou kozu krátkosrstou získal chovatel Josef Hůrka.

Chovatelské slavnosti doprovázel bohatý program. V sobotu předvedl Karel Švarc stříhání ovčího rouna u 10 jehniček. Jeho profesionalita nabyla náhodná,protože v loňském roce získal titul mistra České republiky a v příštím roce nás bude prezentovat na evropském klání v Norsku.

Pasení ovcí předvedl Míra Horský se psem Bubu plemenem border kolie. Jedná se také o několikanásobného vítěze v práci s pasteveckými psy.

Součástí výstavy byla ukázka spřádání vlny na kolovrátku,ochutnávka kozích sýrů a prodej chovatelské literatury a krmných doplňků. Návštěvníci mohli ochutnat ovčí klobásky z libového skopového masa od známého posuzovatele drůbeže Míry Harčaríka. Podával se také ovčí kotlík s dušeným jehněčím masem se zeleninou. V nabídce u dalšího stánku zaujaly speciality ze pštrosího masa. Nabídka také obsahovala kožené výrobky ze pštrosí kůže a obří kraslice.

V neděli za doprovodu živé muziky bluegrassové kapely Vysoká tráva vystupovala jezdecká show. Muziku zajistil a sám provozoval předseda ZO ČSCH Petr Lang.

Na svém vraníkovi předvedl honáckou práci kovboj Jimmy. Strhující vystoupení do kterého se zapojili i přihlížející diváci nás přeneslo do doby divokého západu. Kromě práce s koněm,lasování na živé cíle,práci s bičem jsme se i náramně bavili.

Další vystoupení měla jezdkyně barokního ježdění. Na své černé fríské klisně předváděla středověkou jízdu na koni.

Děti se mohli svézt na huculech a na ponících. Bylo zde možno zhlédnout nejmenší koně světa plemene falabella.

Každý návštěvník při vstupu do areálu procházel kolem plemenných capů. Tato nádherná zvířata 4 plemen každého zaujala nejenom svými vousy a rohy,ale i svojí specifickým pachem.

Celý projekt by nemohl vzniknout bez spolupráce dvou chovatelských organizací a to ZO ČSCH a SCHOK v Plzeňském kraji. Chtěl bych poděkovat všem lidem,kteří se na tak náročném programu podíleli. Závěrem bych chtěl říci,že v současné době se musíme snažit široké veřejnosti nabídnout na výstavě bohatý program,aby se lidé bavili a rádi se vraceli. Prosté výstavnictví už netáhne. Dokladem úspěchu je přes tisíc platících návštěvníků. Pro příští rok plánujeme i příhraniční spolupráci s bavorskými ovčáky a chovateli koz. Potvrzuji tak význam myšlenky Ing. Jaroslava Kratochvíla z valné hromady o komunikaci se sousedy.

 

Text-Ing. Aleš Bukovský

foto-Bc. Daniela Bukovská

časopis Chovatel-2007

foto  - obr_14_54_723foto  - obr_14_54_722foto  - obr_14_54_721
foto  - obr_14_54_720foto  - obr_14_54_719foto  - obr_14_54_1

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Na drátech cvrlikaly, švitořily už 23.3.2019.Loni jsme...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz