132aaa

jste zde: úvodní » Poštovní holubi » Setkání holubářů v Malšicích


Setkání holubářů v Malšicích

 

V mrazivém ránu 20. února jsme vyrazili do jihočeských Malšic. Cílem naší cesty byl jedenáctý ročník „Setkání s přáteli“ na počest Jiřího Timofije. Sešlost vyznavačů holubího sportu již tradičně organizoval známý chovatel poštovních holubů z Přešticka, Ladislav Potůček. Upoutávky na tuto akci slibovaly zajímavou přednášku majitele firmy Pharmagal s. r. o. PharmDr. Mariána Dubaje ze Slovenské republiky. Tento odborník na veterinární problematiku holubů, dokáže fundovaně přednášet o veterinárních problémech současných chovů. Sám je aktivním chovatelem, a proto pružně reaguje na aktuální nákazovou situaci u poštovních holubů. Léčiva od této společnosti s úspěchem používáme i ve svém chovu. Proto jsme byli zvědaví, na novinky připravené pro chovatele holubů od této firmy. A co jsme se dozvěděli?

Přednáška byla velice fundovaná. Plný sál posluchačů avizoval, že zdravotní stav poštovních holubů je alfou a omegou každého sportovně vedeného chovu. Kromě základního projevu, odpovídal Dr. Marián Dubaj na otázky z pléna. Zaujala nás informace o vakcinaci holubů. Častým prohřeškem je míchání vakcíny Pharmavac columbi 2 proti paramyxoviróze a herpesviru s přípravkem na potlačení endo i ekto parazitů na bázi ivomectinu. Holubáři se tímto postupem snaží urychlit veterinární prevenci. Bohužel při smíchání obou látek dochází k poškození inaktivované olejové vakcíny. Holubi si nevytvoří protilátky a nejsou chráněni proti těmto nebezpečným nákazám. Závěr zněl jednoznačně. Každou látku aplikovat individuálně. Novinkou na léčbu dýchacích potíží je tzv. „Vývojový přípravek“na bázi antibiotik, doplněný o základní vitamíny, vápník a esenciální aminokyselinu Methionin.

Kromě velice zajímavé přednášky jsme na výstavě zaznamenali tucet výstavních klecí s poštovními holuby. Nacházely se na okraji pódia. Oproti předešlým létům bylo zvířat jako šafránu. Pro mnoho chovatelů byla absence větší přehlídky zklamáním. Na výstavě se prezentovalo několik obchodníků s chovatelskými produkty. Chovatelé měli jednu z posledních možností si doplnit potřeby pro své svěřence před začátkem nové chovné sezóny. Této nabídky holubáři k radosti obchodníků náležitě využívali.

Na návštěvníky v malšickém kulturním domě nebylo zapomenuto i z gastronomického hlediska. Po dlouhé cestě a bohatém programu, mohli využít služeb v přilehlé, příjemně vytopené restauraci. Kromě osvěžení pěnivým mokem mnoha značek, mohli vybírat z bohaté nabídky teplé kuchyně. Na rozzářených tvářích bylo znát, že si chovatelé občerstvení náležitě užívali.

Na výstavě se nám podařilo získat společnou fotografii výše uvedeného Dr. Mariána Dubaje a dalších dvou celebrit na holubářském nebi. Kromě výše uvedeného organizátora a našeho „souseda z Plzeňska“ Ladislava Potůčka, je na snímku Ing. Stanislav Matuška. Při focení bylo několik chvil na krátké popovídání o focení a publikační činnosti. Nás zaujala informace od Ladislava Potůčka. Při rozhovoru zmínil chovatelské úspěchy svého strýce a literární činnost svého, dnes již zesnulého, bratra Karla Potůčka. Před rokem 1989 byl aktivním dopisovatelem do časopisu Chovatel. Ve svých textech se zabýval problematikou chovu a tréninku poštovních holubů. Díky svým kontaktům na chovatele z Belgie, tehdejšího Západního Německa a Holandska získávali naši chovatelé informace z druhé strany tehdy rozdělené Evropy. Ale vraťme se z doby minulé do současných Malšic.

Setkání s přáteli jsme si na přehlídce náležitě užívali, jak z chovatelského, tak kulinářského hlediska. A nebyli jsme sami. Na přátelské setkání vyrazila téměř celá naše základní organizace chovatelů poštovních holubů Plzeň. Navigátora v našem autě dělal Jiří Kopp mladší ze známého holubářského rodu ze Starého Plzence. Společnými silami jsme si cestu „zkrátili“ přes nedaleký řetězový most. Místní chovatelé a zasvěcení nám dají za pravdu, že se jednalo v tuto roční dobu o adrenalinovou jízdu. V ranních hodinách jsme si razili v novém sněhu první stopu…A to jsme jeli ještě s vlekem! Ale naše Octavie combi nezklamala a doklouzala se až do nedalekých Malšic. Zpátky jsme využili sice delší, ale bezpečnější cestu přes Tábor.

Když jsme zmínili naší domovskou organizaci, trochu odbočíme a v krátkosti se zmíníme co je nového na Plzeňsku. Naše oblastní organizace Plzeň létá v letošním roce podle nových not v soutěži “Český západ“, společně s Klatovy a Karlovými Vary. Kolem této novinky je mnoho bouřlivých diskuzí. Není se čemu divit. Holubářská obec má soutěživého ducha a na společném hnojišti je více kohoutů. A každý chce vyhrát. Ale nikdy se nejí kaše tak horká, jak se uvaří. Až se za určitý čas vyhodnotí plusy a mínusy této změny, bude čas na bilancování a tvorbu nových závodních plánů. A jak se dařilo u nás v loňském roce v holubím sportu?

V roce 2009 vyhráli soutěž o mistra základní organizace Plzeň, ale i mistra oblastního sdružení bratři Josef a Jan Herzigové. Holoubata v naší ZO vyhrál Ing. Václav Zikmund. Na výroční schůzi si své vítězství náležitě užívali. Kromě obrovských pohárů se kouřily kubánské doutníky a společně se slavilo. Složení naší organizace si můžete prohlédnout na společné fotografii i s hosty ze sousedních organizací.

A co říci závěrem? Podle počtu účastníků na malšickém setkání musíme konstatovat, že o přátelské setkání chovatelů se zajímavým programem je veliký zájem. Proto bychom chtěli poděkovat organizátorům za jejich aktivitu a nezbývá než se těšit na další setkání vyznavačů sportovního létání.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

IZ Poštovní holub 2/2010

 

foto  - 3025foto  - 3026foto  - 3027

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Loni jsme zaznamenali posla jara s červenou skvrnou na hrdle o...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz