132aaa

jste zde: úvodní » Poštovní holubi » Poštovní holubář Václav Kuželík šedesátníkem


Poštovní holubář Václav Kuželík šedesátníkem

 

V letošním roce jsem navštívil Václava Kuželíka v jeho holubářském království. Bydlí na západ od města Plzně, na konci obce Vřeskovice. Každého návštěvníka zajisté zaujme výhled na malebnou krajinu podhůří Šumavy. Již na první pohled je znát, že je milovníkem přírody a především poštovních holubů. Na jeho usedlosti bylo k vidění mnoho rozličných zvířat. Milou společnost nám během prohlídky dělala fenka Enny, představitelka plemene rhodéského ridgebacka. Přestože je jí pouze něco přes dva roky, je vstřícná ke všemu živému a do holubů se přímo zamilovala. Společně se svým pánem šafářuje v holubnících a na první pohled je znát, že je jeho srdeční záležitostí. Při doletu holubů ze závodů pravidelně číhá po jeho boku na první závodníky.

Veškerý cvrkot v holubárnách sleduje Václav Kuželík v pohodlí křesel pod zastřešenou terasou, do které se vchází francouzskými dveřmi z jeho domu. Naproti sezení se nacházejí holubníky s prostornými voliérami pro chovná zvířata a část oddělení pro závodníky. Po práci zde Václav Kuželík nachází ideální podmínky pro odpočinek a vymýšlení nových strategií pro budoucí závody. Napravo uzavírá dvůr zeď chránící sezení od severu. Mikroklima dvora svědčí vinné révě, která se pne po zdech, holubnících a pergolách. Během naší návštěvy už začínaly dozrávat hrozny a podle množství plodů bude nejspíš letošní úroda rekordní.  Po prohlídce chovatelského areálu jsme se pohodlně posadili do křesel na již zmíněné terase a Václav Kuželík začal vyprávět o svém holubářském koníčku. A co jsem se dozvěděl?

V letošním roce oslaví 3. listopadu v plné síle a plný optimismu šedesáté narozeniny v kruhu své rodiny a svých přátel. To je jistě důvod k bilancování dosavadní činnosti a vzpomínání na časy minulé.  Přestože v jeho rodině nikdo v minulosti holuby nechoval, holubářskému koníčku propadl už v deseti letech. Zpočátku je měl pouze pro radost, později začal závodit. Největším posunem v jeho sportovní kariéře byly výsledky na počátku devadesátých let. Po dvaceti darovaných holoubatech od přítele Pekárny odchoval výborné závodníky. Jednalo se o holuby kmene Vandenabeele, lidově nazývaní Gabíci. Dobře zapadli do jeho stávajících Simbártlů. Později k nim přibyly posily od Míly Brabce z Chotěšova.  Jejich potomci se začali výborně prosazovat v konkurenci tehdejší oblastní organizace a vyhrávat 1. ceny. V poslední době se na dlouhé tratě výborně ukazují potomci kmene Aarden, zvláště v kombinaci s již zmíněnými Gabíky. V současnosti si vyměňuje Václav Kuželík holuby se Zdeňkem Dohnalem z Polné, Rudou Princlem z Horšovského Týna a Stanislavem Jáchymem z Lhovic na Klatovsku.

A jaké výsledky se svými holuby dosáhl? V loňském roce 2011 vyhrál mistrovství holoubat v OS Český západ. Druhý skončil jeho přítel Rudolf Princl. Velice se mu daří na dlouhých tratích. Jsou jeho specialitou.  Z posledních let můžeme uvést první cenu v závodě (2010) z Ostende, v roce 2007 2. a 10. cenu z Bruselu a 1. a 3. cenu ze závodu Ostende, v roce 2006 ho potěšila 1. cena z Bonnu. V roce 2008 získal 1. cenu ze závodu Sint Niclaas. Hlavní výhrou bylo elektronické konstatovací zařízení typu Bricon.

Ale o výsledcích často rozhodne nešťastná náhoda. Asi před pěti léty vedl v mistrovství OS o 250 bodů. Ostatní soupeři ho už téměř pasovali na nového mistra. Při posledním závodu, díky vypnutí elektrického proudu, nemohl elektronicky konstatovat své dolétlé holuby a nadějné vítězství se zhroutilo jako domeček z karet. Ale jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí“. Život jde dál a přišla jiná vítězství a radosti spojené s chovem poštovních holubů.

Václav Kuželík je i zkušeným funkcionářem. Ve své základní organizaci v Příchovicích vykonává funkci předsedy. V původním oblastním sdružení Klatovy zastával několik let post dopravního referenta. Po těžké autohavárii byl dlouhodobě nemocný a už se nechtěl věnovat žádné veřejně prospěšné činnosti.  Ale člověk míní, život mění. Po sloučení dvou oblastních sdružení (Klatovy a Plzeň) v nový subjekt OS Český západ se nechal přemluvit svými přáteli a opět vykonává náročnou funkci dopraváka. Udržet zoobus v dobré kondici je někdy nadlidský výkon. Příběhy spojené s dopravou našich holubů na vypouštěcí stanoviště, dle slov Václava Kuželíka, by vydaly na samostatný článek.

Po přátelském rozhovoru ve stínu terasy jsme se znova přesunuli do chovatelského areálu, pořídili několik ilustračních fotografií a pokračovali v holubaření. Při pohledu na střechu voliéry pro holoubata mě zaujal modrý pruhový holub evidentně nepatřící do letky poštovních holubů přítele Kuželíka. Byl štíhlý, nohatý a měl zvláštní tvar hlavy. Jelikož jsem posuzovatelem okrasných holubů, zatoulaného věžáka jsem vyloučil. Stavbou těla připomínal nějakého akrobatického holubího rejdiče. Přítel Václav Kuželík mojí domněnku potvrdil. Jednalo se o zalétlé holoubě vzácného plemene s názvem turecký tleskač takla.  Holoubě patřilo jeho známému chovateli Josefu Voráčkovi ze sousední vesnice Vřeskovice. A holubář to není ledajaký.  Jedná se o několikanásobného mistra Evropy v akrobatickém létání holubích sportovců na klícku! Pro většinu chovatelů poštovních holubů je tato disciplína neznámá a možná i nepochopitelná. Akrobatičtí holubi se vypouštějí v jakékoliv vzdálenosti od rodného holubníku z klícky za asistence jejich chovatele. Po absolvování požadovaného sportovního výkonu (sestavy) před hodnotící komisí se navracejí zpět do otvoru uprostřed klícky. K nalákání se používají holubi speciálních plemen s názvem vábníci či dropeři.  Holubářství je velice košaté a přináší milovníkům tohoto koníčku neustále nová překvapení a zajímavosti. A je třeba říci, že chov poštovních holubů je pouze jednou větví pomyslného holubářského stromu.  Ale vraťme se od akrobatických holubů zpět k tématu.

Vedle poštovních holubů se Václav Kuželík věnuje chovu dalších zajímavých zvířat. Kromě známějších králíků chová kožešinová zvířata nutrie jihoamerické s výborným dietetickým masem. Oba druhy jsou býložravci a zpracovávají produkci trávy a sena z okolních pozemků.

Co říci závěrem? Ze slov přítele Václava Kuželíka vyplývá, že mu leží na srdci budoucnost tohoto nádherného sportu. Přál by si, aby funkcionáři už konečně dostali rozum a jak se říká, dokázali táhnout za jeden provaz. To mu slíbit bohužel nedokážeme, ale do dalších let mu přejeme pevné zdraví a hojnost sportovních úspěchů s jeho poštovními holuby. S přáním k význačnému životnímu jubileu se připojuje také výbor oblastního sdružení chovatelů poštovních holubů Český západ.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Danila Bukovských

časopis Poštovní holub, Informační zpravodaj, 3-2012

foto  - 4790foto  - 4791foto  - 4792

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz