132aaa

jste zde: úvodní » Poštovní holubi » Poštovní holub s rousy


Poštovní holub s rousy

Asi každý chovatel poštovních holubů se ve svém chovu setkal s náznaky opeření nohou. Tento jev se objevuje v chovu nahodile nebo častěji při blízké příbuzenské plemenitbě. Při takzvaném vkrevňování se páří holubi blízce příbuzní. Snahou chovatele je docílit rychlého zlepšení sledovaných znaků. U poštovních holubů se od potomstva očekává především zlepšení sportovních výkonů. Příbuzenská plemenitba má i druhou stránku mince. Kromě rychlého upevnění pozitivních vloh dochází k projevu různých letálních genů a různých stupňů degenerativních změn. Jedním z ukazatelů příbuzenské plemenitby je opeření nohou.

A proč o rouskách u pošťáků píšeme? Chtěli bychom čtenáře seznámit s novým plemenem, které se objevilo na holubářském nebi. Na 26. Evropské výstavě zvířat v Nitře představili maďarští holubáři nové plemeno – poštovní rousný holub. Po třech letech od uznání tohoto plemene se naskytla 20. -22. listopadu 2009, na výše uvedené výstavě, první příležitost seznámit evropskou chovatelskou obec s tímto novým plemenem. Na výstavě bylo prezentováno 61 holubů od maďarských a rakouských chovatelů. Barvy maďarských poštovních holubů, jak se jim také říká, odpovídaly běžnému zbarvení pošťáků. Zaznamenali jsme holuby modré pruhové a kapraté, červeně plavé pruhové a kapraté, žlutě plavé pruhové a kapraté, žluté, červené a modré bělouše a zbarvení dun (šedohnědá).

Poštovní holub s rousy představuje dobře vyvážené zvíře aerodynamického tvaru. Stejně jako jeho bratranec (poštovní holub) je v kleci nervózní, plaše reaguje na podněty okolí a je problematické ho vyfotit ve výstavním postoji. Velikostí a tvarem připomíná poštovního holuba standardního šlechtění. Hlavu má stejnoměrně zakulacenou. Zobák je silně nasazený, mírně zkrácený a mrkvově zbarvený. Ozobí je jemné s bílým popraškem. Krk je široce nasazený, normální délky, hrdlo dobře vykrojené. Opeření je krátké, husté a dobře přilehlé k tělu. Křídla jsou dobře složená a přiložená k trupu. Nohy mírně pokleslé, běháky a prsty opeřené s rousky o délce pěti centimetrů.

A jak by mělo správné opeření nohou vypadat? Z prstů vyrůstají dlouhá pera rozložená co možná kruhovitě kolem nohy. V dokonalé podobě jsou pera rozložena ve třech vrstvách nad sebou. Ideální je talířovitý tvar. Další součástí rousů jsou punčošky. Jedná se o pernatou ozdobu běháků. Je to bohaté opeření mezi patou a prsty. Poslední ozdobou jsou supí (lýtková) pera. Jedná se o prodloužená a bohatě vyvinutá pera vyrůstající v lýtkové části bérce. Doplňují rous a vyplňují prostor mezi tělem a opeřenou nohou.

Poštovního holuba s rousy začali šlechtit před dvaceti lety chovatelé Béla Polgár a Ondrej Varga. Později se přidávali další chovatelé nejenom z Maďarska, ale i Rakouska a Slovenska. V současné době je v klubu tohoto holuba evidováno dvacet chovatelů. Výsledkem tohoto šlechtění je standardní poštovní holub s pěkným rouskem a opeřenou nohou.

Chovatelé maďarského pošťáka se nezmiňují, jakým způsobem u nového plemene došlechtili pernaté ozdoby. Cesty jsou možné dvě. Jedna, určitě zdlouhavější, vede postupným výběrem poštovních holubů s náznakem opeření nohou. Jejich vzájemným pářením a selekčním tlakem na sledované znaky se dosáhne požadovaného cíle. Při této cestě by si poštovní holub mohl udržet i dobré orientační vlastnosti. Druhou možností je křížení s podobným plemenem, u kterého je rous součástí standardu. V tomto případě by se nové plemeno zařadilo mezi výstavní plemena vzniklá z poštovního holuba. Zde můžeme uvést obrovitého poštovního holuba (gigant), německého výstavního holuba (NVH), exhibičního holuba a amerického, anglického, antverpského a ryzího výstavního holuba. Každopádně se jedná o první plemeno, které vzniklo z pošťáka a součástí jeho standardu je rous.

A co říci závěrem? Nové plemeno je chovateli poštovních holubů bráno jako určitá kuriozita. Určitě není hlavním cílem poštovního holuba s rousy sportovní klání, ale obohacení skupiny plemen na bázi poštovního holuba. Plno chovatelů poštovních holubů musí z různých příčin zrušit sportovně vedené holuby a to nejčastěji ze zdravotních důvodů, špatných sousedských vztahů nebo pracovního vytížení. A právě plemena na bázi poštovních holubů (včetně rousného poštovního holuba)jsou alternativou pro tyto chovatele. Jejich elegantní postava blízká poštovnímu holubovi a další specifické znaky jsou hlavní motivací pro tyto chovatele.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Informační zpravodaj-Poštovní holub 1/2010

 

foto  - 2858foto  - 2859

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz