132aaa

jste zde: úvodní » Poštovní holubi » Nová publikace o historii poštovních holubů


Nová publikace o historii poštovních holubů


Poštovní holubi československé armády 1918-1938

 

zveřejněno v IZ Poštovní holub 3/2014

Literatury o poštovním holubářství je u nás málo, jako pověstného šafránu. Ani po změně režimu v roce 1989 publikováno mnoho knih a publikací. Světlou výjimkou bylo vydání drobného dílka z pera Ing. Petra Kose v edici Bílá místa historie. Brožovaná publikace velikosti A5 se nazývá Poštovní holubi československé armády 1918 – 1938.  Kniha má podtitulek Neznámé kapitoly vojenství a techniky. Na 38 stranách nacházíme kromě textu, dobové fotografie a technické nákresy. Asi nejzajímavější snímek překopírovaný z tehdejšího tisku znázorňuje prezidenta republiky Dr. Edvarda Beneše na návštěvě vojenského cvičiště v Milovicích v květnu 1936 při prohlídce vojenských holubů v přenosném holubníku. Trochu rozpačitě působí doprovodné kresby od Bc. Martina Dekana. Z hlediska odbornosti posouvají otištěné obrázky, jinak celkem zdařilé dílo po stránce textu, do kategorie naivní až amatérské.

Vlastní obsah knihy je rozčleněný do tří okruhů. První část přináší informace z vojenského předpisu T – II – 6b z roku 1923, který byl platný až do roku 1938. Ve druhé části jsou citovány dobové vojenské písemnosti dokreslující činnost vojenských holubářů. Ve třetí, poslední části knihy, jsou představeny konkrétní činnosti převozného holubníku ve druhé polovině 30. let minulého století. Informace jsou čerpané z dochovaných zlomků běžné spisové agendy  výcviku a chovu vojenských poštovních holubů v tehdy význačném cvičišti v Milovicích.

Celkový dojem z přečtené publikace dokládá citace z pera autora Ing. Petra Kose: „Cílem této práce je předložit zhuštěný, nikoliv však podrobně vyčerpávající náhled na problematiku vojenských poštovních holubů na základě torzovitých dobových dokumentů z Vojenského historického archivu v Praze. Záměrně je volena forma prezentace dokumentů v co nejsyrovější podobě, která má sloužit jako zdroj věrohodných informací případným dalším badatelům. “

Na konci textu jsou uvedené prameny, z kterých autor publikace čerpal. Chybou díla je absence obsahu, který pomáhá čtenáři ve snadnější orientaci v knize. Brožovaná kniha byla vydána v listopadu roku 2013 nákladem 175 kusů.

Závěrem bychom ještě uvedli několik informací k doprovodným fotografiím. Na snímcích jsou zobrazené artefakty z bývalých vojenských holubníků ve vlastnictví plzeňského chovatele Arpáda Leliho. Při rušení vojenského holubářství se dostalo mnoho materiálu mezi tehdejší chovatele. Některé zbytky se zachovaly až do dnešních dnů. Podobný osud lze najít také u proviantu z chovu koní v armádě. Mnoho desetiletí sloužila vojenská sedla a postroje ve sportovních oddílech po celé republice.

Při psaní tohoto článku jsme oslovili starší chovatele, zda existují ještě nějaké vzpomínky na vojenské holubářství. Zjistili jsme, že až na výjimku se jedná o informace již minulých generací. Jediný kdo prostřednictvím svého otce na vojenské holubářství zajímavě a poutavě vzpomínal, byl Ing. Václav Kasal. Jeho otec sloužil u vojenských holubníků a mnoho let působil jako jejich velitel v Písku. Z raného dětství si na mobilní holubníky z Rokycan pamatoval ještě nestor poštovního holubářství na Plzeňsku Josef Muchna. Jako malý chlapec měl na holubárně některé poštovní holuby, které vychoval z darovaných vajíček od tehdejších vojáků sloužících u jednotky v Rokycanech.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských


Popisky k fotografiím:

1-Chovatel poštovních holubů Arpád Leli s dubovými soustruženými hnízdními miskami a krmítkem pocházejících z vojenských holubníků.

2-Detail krmítka a misek používaných ve vojenských holubnících československé armády za První republiky.

3-Zachovalá miska stará již téměř sto let z dubového dřeva soustružená

4-Přední stěny holubníku Arpáda Leliho pocházejí z vojenského holubníku.

 

foto  - 5981foto  - 5982foto  - 5983
foto  - 5984

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz