8aaa

jste zde: úvodní » Ovce » Celostátní výstava zvířat v Pražském veletržním areálu v Letňanech


Celostátní výstava zvířat v Pražském veletržním areálu v Letňanech

 

Loňská celostátní výstava drobného zvířectva ve dnech 21. – 23. listopadu v Praze Letňanech byla nejenom přehlídkou celého spektra chovaných zvířat, ale i zajímavým poučením a především zábavou. Organizátorem této úspěšné akce byl Český svaz chovatelů drobného zvířectva. Už avízovaný program výstavy dával předpoklad netradičního uspořádání a nového pohledu na tuto celostátní přehlídku. Záštitu nad touto výstavou převzal ministr zemědělství České republiky Mgr. Petr Gandalovič a bývalý premiér Ing. Jiří Paroubek. Vystavené kolekce zvířat byly doplněny atraktivními doprovodnými akcemi a ukázkovými expozicemi. Kromě hlavních odborností králíků, holubů a drůbeže, mohli návštěvníci zhlédnout prezentaci ostatních kategorií zvířat zastřešených Českým svazem chovatelů, ale i jinými profesními svazy. Chtěli bychom přiblížit atmosféru na výstavě a představit vystavenou expozici ovcí a koz.

V Letňanech byla vystavena obě naše plemena koz. Bílou a hnědou krátkosrstou prezentovalo Středisko ekologické výchovy hlavního města Prahy- Toulcův dvůr. Na výstavě jsme se dozvěděli, že zájmové sdružení má za sebou bohatou historii. Na 8 hektarech plochy v katastrálním území hlavního města Prahy se nachází  komplex památkově chráněných budov (gotický špýchar, barokní stáje), přírodně zajímavá společenstva (mokřad, lužní les, skalní výchoz, javorový les, květnatá louka.) a zelené plochy obhospodařované člověkem (sad, pole, ekozahrada, školka lesních dřevin). Součástí areálu je hospodářský dvůr s huculskými koňmi, českými plemeny ovcí a koz a dalšími domácími zvířaty především českého původu. Na tomto pražském statku běhají, shodou okolností, slepice české zlaté kropenky z našeho chovu.

Na výstavě v Praze byla pěkná expozice ovcí původní valašky. Byly zde vystavené chovné bahnice i flekatý, rohatý beran. Na informačních tabulích bylo pro neznalé návštěvníky zdůrazněno, že se jedná o zvířata zařazená mezi původní plemena ovcí s bohatou historií. Vystavené zvířata doprovázela ukázka zpracování vlny na kolovrátku a údaje o genových zdrojích z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uříněvsi.

K vystaveným kozám se váže zajímavá příhoda. Kozy přes noc nevydržely ve svých boxech a vydaly se na průzkumnou expedici po areálu. Jelikož jsou kozy mlsné, navštívily především stánky výrobců s různými krmivy. K jejich radosti zde objevily nepřeberné množství sáčků se vzorky krmiv. Výsledek si dokážete sami domyslet. Jejich pohyb po výstavišti prozrazovaly pověstné bobky. O této příhodě informovala autorka fejetonů z časopisu Chovatel Ing. Eliška Stejskalová.

V areálu byly vystavené také české červinky. Jedná se o autochtonní plemeno skotu chované u nás od nepaměti. Jeho poslední zbytky byly prohlášeny za kulturní dědictví a jsou zařazeny do programu ochrany genových zdrojů.

Zajímavé byly doprovodné akce. Součástí tradiční výstavy králíků, holubů a drůbeže, byla prezentace ušlechtilých koček, výstavních morčat a kožešinových zvířat. Jelikož jsme po celou výstavu pomáhali s organizací přehlídky činčil jihoamerických,  zmíníme se blíže o této expozici.

Přehlídka činčil se nacházela po levé straně výstavní haly, hned za hlavním vchodem. Spolu s dalšími stánky byla od ostatních expozic oddělená. Naproti činčilám se prezentovala specializovaná základní organizace s expozicí akvarijních rybek. Bylo zde několik stěn s osvětlenými akvárii. Další stánek propagoval chovatele zpěvných kanárů.  Zajímavá byla především výstavka o historii chovu harckého kanára. Chovatelské zajímavosti si mohl návštěvník prohlédnout z přiloženého notebooku. Poslední stánek v našem oddělení prezentoval svazový časopis Chovatel. Zde si mohli návštěvníci zaplatit předplatné časopisu u paní Šárky Gorgoňové a Šárky Kořínkové.

Expozice činčil byla hojně navštěvovaná hlavně těmi nejmenšími návštěvníky. Vždyť tato plyšová zvířátka přímo vybízela, aby si je děti pohladily a pochovaly. Jejich přání jsme jim rádi splnili. Několik dětí si domů odneslo nového chlupatého kamaráda.

Návštěvníky určitě zaujalo vystoupení několika známých osobností společenského a kulturního života. Celebrity se zvířecími jmény se rozpovídaly o svých zkušenostech a zážitcích se čtyřnohými miláčky. Na výstavě bylo možnost vidět moderátora TV Karla Voříška, advokáta Tomáše Sokola, herečku Jiřinu Bohdalovou, mima Jaroslava Čejku a mnoho dalších osobností. Pro mladé chovatele měl připravený program známý autor večerníčků, s živými lesními zvířátky, Václav Chaloupka z Plzně.

Pro děti zde byl připravený králičí hop. Jedná se o závody vycvičených králíků přes překážkovou dráhu. Pěkný byl také stadion se slepičími fotbalisty. Hlavními protagonisty nesmiřitelného mače, byly dvě mužstva hedvábniček v bílém a černém zbarvení bojující o mičudu plnou chutných semínek.

Co říci závěrem? Přehlídka 5 500 vystavených zvířat bylo pro chovatele příjemným zážitkem.  Z našich postřehů můžeme potvrdit, že se návštěvníci příjemně bavili a odcházeli z areálu plní nových dojmů a zážitků. Celý svět se vyvíjí a i chovatelství sluší nový plášť, který dokáže přitáhnout nejenom nás chovatele, ale i širokou laickou veřejnost. A to se na této výstavě opravdu podařilo.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Zpravodaj SCHOK 1-2009

 

foto  - 1980foto  - 1981foto  - 1982
foto  - 1983foto  - 1984foto  - 1985

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Loni jsme zaznamenali posla jara s červenou skvrnou na hrdle o...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz