8aaa

jste zde: úvodní » Ovce » Ovčáci z Litic


Ovčáci z Litic

Chovem ovcí se zabýváme od roku 2000.Z jedné ovečky se nám stádo nenápadně rozrostlo na 30 kusů bahnic a 3 plemenné berany francouzského plemene charollais.

První ovečku jsme si koupili místo sekačky. Pojmenovali jsme jí Julinka. Byla to velice ochočená ovečka a milovala kávu. V sadu jí ale bylo samotné smutno a zvláště když jsme odjížděli ,usedavě bečela. Rozhodli jsme se  pořídit jí kamarády. Na nákupním trhu v ZD Nečtiny jsme koupili chovnou ovečku-Boženku a plemenného berana ER-Pepíka. Zahrada rozrůstajícímu stádu však již nestačila, a tak jsme si na přelomu roku 2002-2003  pronajali, od Agrofarmy v Liticích, pastviny.

Od roku 2005 máme také stádo zařazené do kontroly užitkovosti. Zabýváme se produkcí chovných jehniček plemene charollais. Toto plemeno bylo dovezeno do ČR po revoluci do ZD Nečtiny,kde nahradilo původní vlnařské plemeno merino. Jelikož produkce vlny přestala být kvůli otevření trhů rentabilní, přešli chovatelé na plemena ovcí zaměřené na masnou produkci. Plemeno charollais je ušlechtilé plemeno s výbornými růstovými vlastnostmi. Používá se při hybridizaci na pozici otcovské linie z důvodu zlepšování zmasilosti. Plemeno je určeno do nižších poloh, kde se eliminuje horší adaptabilita jehňat na tvrdší klimatické podmínky.

Jsem členem profesního sdružení Svazu chovatelů ovcí a koz, kde zastávám funkci tajemníka Krajského sdružení Plzeňského kraje. V roce 2006 jsme uspořádali první krajskou výstavu ovcí a koz ve spolupráci s ČSCH v Horšovském Týně. Byly zde prezentovány kolekce bahnic s jehňaty a plemenní berani různých plemen ovcí a koz.

Pokud by jste měli zájem  stát se členy Svazu chovatelů ovcí a koz v České republice, můžete se na nás obrátit a rádi Vám vyjdeme vstříc.

Aleš a Daniela z Litic

náš plemenník Pepík na mě vykouzlil svůj krásný úsměv....foto  - obr_8_11_52každoroční jarní stříhání ovcí
foto  - obr_8_11_1

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Loni jsme zaznamenali posla jara s červenou skvrnou na hrdle o...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz