8aaa

jste zde: úvodní » Ovce » Jarní stříhání stáda .


Jarní stříhání stáda .

Každé jaro celé naše stádo ovcí podstoupí stříhání vlny a pravidelné očkování proti vnějším a vnitřním parazitům. Vzhledem k tomu , že bahníme až od 1. 4. , je pro nás březnový termín ideální. Narozená jehňata budou mít tak lepší přístup ke strukům a nebude jim v sání mateřského mléka překážet nadbytečná vlna.

Už několik let nám ovečky pravidelně stříhá Karel Švarc, který je v tom naprostý profesionál.V loňském roce se stal ve stříhání ovcí dokonce mistrem České republiky . Je velmi zajímavé sledovat , jak mu práce jde od ruky. Pro fixaci ovcí používá speciální hmaty, po nich ovečky sedí poslušně , jak dámy u holiče. A ono popasovat se s naším plemanným beranem Pepíkem, který má úctyhodných 150 kg, opravdu není snadné.

Postup stříhání je následující : ovečky zaženeme do fixační chodby a odtud je postupně můj muž odchytává a vodí ( leckdy je spíše voděn) k ostříhání.Pak následuje prohlídka zdravotního stavu, kontrola stupně březosti a očkování.Každou ostříhanou ovci zapíšeme podle identifikačního čísla a pokud chybí některé ušní znamky ,k čemuž dochází bohužel poměrně často, následně je doobjednáváme.

Pohled na ostříhané stádo je dost úsměvný. Zajímavé také je , že jehňatům trvá dost dlouho ,než poznají svou matku. Opuštěně bečí a hledají ji. Až podle jejího bečení matku opět poznají.

Jedna ovce v našem stádě je raritou. Je to celočerná čistokrevná bahnice plemene charollais. Asi před šesti lety se nám naskytla možnost ji zakoupit v ZD Nečtinech, ani chvilku jsme neváhali.Byla celá černá jako uhel, přitom toto plemeno je světlé bez znaků.A tak od tédoby máme svou černou ovci ve stádě. Zajímavé je ,že během léta na sluníčku zesvětlá a je celá hnědá. Letos po ostříhání , jsme byli také překvapení jejím šedomodrým odstínem těla s občasnými černými pruhy.

Aleš a Daniela z Litic

Ostříhaná vlnafoto  - obr_8_27_402Černá ovečka po ostříhání
Při stříháníČerná ovce plemene charolaisfoto  - obr_8_27_398
Nakonec , ale většinou poslechnouUdržet ovečku v pomalém chodu je někdy dost těžké...Ovečky před stříží

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Loni jsme zaznamenali posla jara s červenou skvrnou na hrdle o...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz