8aaa

jste zde: úvodní » Ovce » Aukce kozlíků v Nezvěsticích


Aukce kozlíků v Nezvěsticích

 

 

Aukce kozlíků a koz v ZO ČSCH Nezvěstice

 

 

V letošním roce se v chovatelském areálu uskutečnila pravidelná přehlídka plemenných kozlíků a koziček chovatelů Plzeňského kraje a přilehlých oblastí Středočeského,Jihočeského a  Ústeckého kraje. Počasí přálo,bylo teplo a slunečno. Proto přinesla tato plemenářská akce všem účastníkům příjemnou podívanou.

Do aukce bylo přihlášeno 20 vybraných kozlíků a 24 koziček. Na výstavě jsme mohli vidět zástupce kozy bílé krátkosrsté a hnědé krátkosrsté. Předvedená zvířata byla kvalitní. Aukční kozlíci byli zařazeni do tříd ER,EA,EB. Všechna zvířata  byla zobchodována,což je v současném chovatelství jev nevídaný.

Někteří prodávaní jedinci vykazovali výbornou užitkovost po rodičích. Průměrná laktace se pohybuje okolo 800 kg mléka za kontrolované období. Někteří chovanci zde vykazovali užitkovost blížící se 1500 kg mléka za rok. Takový nádoj mléka by mohli, v 19. století, závidět i chovatelé krav. Procento tuku obsažené v mléce se pohybovalo od 2,5-4,5%. Plodnost se u obou plemen  pohybuje v průměru okolo 170-190%. U chovatele Josefa Hofrajtra se vyšplhala na neuvěřitelných 340%. Takové výsledky by mohly směle konkurovat budovatelským plánům z poválečných let.

Jelikož je u nás chov koz  v současné době málo rozšířen, zjistil jsem několik údajů o našich národních plemenech a historii chovu koz . Letos uplynulo 80 let od započetí kontroly užitkovosti a proto je letošní rok mezi chovateli ovcí a koz nazýván rokem koz. KU  provozovali plemenáři od roku 1928 na Moravě o od válečného roku 1942 i v Čechách. ČSCH se v minulosti velkým dílem podílel na vedení plemenné knihy a zušlechťování obou našich národních plemen. V současné době se šlechtěním  všech plemen zabývá Svaz chovatelů ovcí a koz v ČR.

Koza bílá krátkosrstá patří mezi mléčná plemena. Původní krajové rázy byly zušlechtěné v 20.století dovezenými kozly Sánského plemene ze Švýcarska. Kozy jsou středního rámce a mají lepší užitkovost než koza hnědá krátkosrstá. Dominantní vlastností je bezrohost. Ale od roku 1992 je povolená rohatost u obou pohlaví. Přesto se do chovu více používají bezrozí jedinci. Mívá to praktický význam, zvláště ve velkochovech. Rohatí jedinci,zvláště kozy, jsou přirozeně dominantní a okolo krmných žlabů nesnesou po obou stranách žádnou konkurenci. To samozřejmě vyvolává rozruchy ve stádě a zvyšuje potřebu většího množství místa u jeslí. Přesto původní je u koz rohatost.  Bezrozí jedinci mají zajisté praktické výhody,ale zase mívají v průměru  nižší plodnost. Prostě, jak se říká- něco za něco. Živá váha je u koz 50-60 kg u kozlů 80-90 kg. Výška v kohoutku je v rozmezí 70-85 centimetrů.

I u koz existují zajímavosti. Jak jsme se již zmínili jsou rohaté i bezrohé. U některých jedinců se na krku vyskytují zajímavé výrůstky,kterým se říká cingrlátka. Spolu s vousem a rohy vytváří charakteristický obraz naší české bílé krátkosrsté kozy. Další vlastností, zvláště u kozlů, je specifický pach. Je velice intenzivní a při ošetřování kozla načichne i chovatel. Proto se v minulosti choval obecní kozel mimo hlavní dění v obci,aby neobtěžoval svým pachem okolí.

Dalším plemenem u nás chovaným, je koza hnědá krátkosrstá. Byla vyšlechtěna převodným křížením  původních strakatých a hnědých koz. Lví podíl na jejím zušlechtění mělo harcké plemeno dovážené z Německa. V této oblasti byl vyšlechtěn i známý harcký kanárek. Harcká oblast se nachází v bývalém NDR ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko.

Hnědá koza se chová jak rohatá,tak bezrohá. Základní zbarvení je hnědé, na zádech má černý úhoří pruh syté barvy. Hmotnost i kohoutková výška je o něco menší než u bílé krátkosrsté kozy.

Obě plemena jsou zařazena mezi genové zdroje v České republice. Jedná se o kulturní dědictví uchovávané po našich předcích. Vždyť je chovala valná většina  našich prababiček. Kozy nám pomáhali  svojí produkcí mléka a ostatních produktů zásobovat svoje domácnosti. Přestože se kozám říkalo kráva chudých,zvláště ve válce se chov koz podílel na výživě strádajícího národa. Dokládají to stavy zvířat chovaných ve válečných letech II. světové války. V této době dosahoval zemský chov v ČR  přibližně 1,2 milionu kusů. V dnešní době se u nás chová pouze něco okolo 13 tisíc kusů koz.

Ale zpátky mezi chovatele do Nezvěstic. Celou akci řídil výstavní výbor. Za domovskou organizaci  se na výstavě podílel předseda ZO ČSCH  Ing. Josef Rybář. Ve vymezeném regionu provádí KU všech plemen koz. Je také úspěšným chovatelem králíků stříbřitých žlutých. Dalším členem komise byl Ing. Josef Hrdlička z Prahy. Kromě chovu ovcí charollais,které má v KU, se zabývá chovem černých pštrosů. Aukci moderoval Ing. Richard Konrád. Jedná se o chovatele drůbeže. Jeho jméno je  mnoho let spojováno s hedvábničkami. Dalším hodnotitelem,který měl na starosti  také veterinární dozor,byl  MVDr. Jan Wácha.

Celá komise se zhostila svého úkolu na profesionální úrovni. Nebylo někdy snadné se rozhodnout,do které výsledné třídy aukční zvíře zařadit. Mezi přihlížejícími diváky jsme zahlédli mnoho známých chovatelů drobných hospodářských zvířat. Můžeme proto konstatovat,že obory v chovatelství se navzájem prolínají a vytváří svojí specifickou profesní obec. Atmosféru aukce si můžete prohlídnout na fotografiích. Mnoho přihlížejících diváků strávilo dopoledne příjemným chovatelským zážitkem.

 

 

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

 

 

 

 

foto  - obr_8_143_1645foto  - obr_8_143_1644foto  - obr_8_143_1643
foto  - obr_8_143_1642foto  - obr_8_143_1641foto  - obr_8_143_1640
foto  - obr_8_143_1639foto  - obr_8_143_1638foto  - obr_8_143_1637
foto  - obr_8_143_1

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz