126aaa

jste zde: úvodní » Ostatní » Ing. Miroslav Příborský slaví 80 let


Ing. Miroslav Příborský slaví 80 let


 

Poslední den prázdnin, 31. srpna, oslaví své osmdesáté narozeniny Ing. Miroslav Příborský ze ZO Strážov. Chovatelská veřejnost ho zná především jako úspěšného chovatele slepic vlašek a králíků perlových. V Klubu chovatelů vlašek vykonával v minulosti vedoucí funkce a svojí prací pokračoval v odkazu přítele Berkovce.

Pro chovatelskou obec šumavského regionu představuje oslavenec výjimečnou osobnost.

Chovatelství a zootechnickému řemeslu se věnoval i v profesním životě. V drůbežářském podniku v Otíně, známém chovem krůt, pracoval jako ředitel. Své odborné, ale i organizační schopnosti využil i ve prospěch ČSCH. Pod jeho vedením se v 80. létech minulého století vybudoval moderní chovatelský areál v centru města Klatov. Součástí areálu je výstavní hala s klubovnou, kryté expozice výstavních klecí pro jednotlivé kategorie drobných hospodářských zvířat, exotů a boxy pro ovce a kozy. Klatovské výstavy se ke konci minulého století staly díky příteli Příborskému pojmem pro širokou chovatelskou veřejnost. Vedle místních, pouťových a speciálních výstav se v areálu konaly výstavy okresní a krajské se zaměřením na králíky, holuby a drůbež.

Součástí tehdejšího ČSCH byla odbornost ovcí a koz. Místní kraj byl proslavený chovem našeho národního plemene šumavské ovce. Členská základna této odbornosti měla v tomto regionu silnou pozici, a proto se v areálu pořádaly krajské přehlídky ovcí a koz pod vedením známého patriota ovčáckého řemesla na Šumavě Františka Štampacha. Na tuto tradici navázaly současné krajské přehlídky ovcí a koz v nedalekém Horšovském Týně.

Kromě regionální práce pro chovatelství, se podílel Ing. Miroslav Příborský na chodu v Ústředním výboru ČSCH. Zde pracoval ve funkci ekonoma.

V posledních letech vykonával přítel Příborský funkci jednatele ZO Strážov. V současnosti se ze zdravotních důvodů podílí na chodu své domovské chovatelské organizace pouze jako řadový člen. Pod vedením Jindřicha Šedlbauera pořádají v září pouťovou výstavu v areálu místní základní školy.

Za přítelem Příborským zůstává v chovatelské obci nesmazatelná stopa v podobě šlechtitelské, organizační a budovatelské činnosti. Je třeba si připomenout, že díky takovým „tahounům“, jako je přítel Příborský, máme dnes kde schůzovat, vystavovat své odchovy a rozvíjet svůj chovatelský koníček.

Do dalších let mu přejí strážcovští chovatelé pevné zdraví a dobrou náladu nejenom v chovatelství.

 

 

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

časopis Chovatel

foto  - 3886foto  - 3884foto  - 3885

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Veselé Velikonoce a slunné dny přeje rodina Bukovských

vydáno:19.04.2019

img

Nová muzejní sezóna v Hornofalckém skanzenu 2019

vydáno:26.03.2019

img

Vážení přátelé,   posílám Vám aktuální muzejní program Hornofalckého skanzenu Neusath-Perschen,...

»více

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Na drátech cvrlikaly, švitořily už 23.3.2019.Loni jsme...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz