126aaa

jste zde: úvodní » Ostatní » Chovatelé z Horní Břízy sedí na prameni


Chovatelé z Horní Břízy sedí na prameni

Zveřejněno v časopise Chovatel 12/2018 

Většina čtenářů časopisu Chovatel ví, že mé poslední příspěvky mají návaznost na historii. Také nadpis tohoto příspěvku je třeba vysvětlit na základě dějinných souvislostí. Sloveso - sedí - mnělo v dávné minulosti jiný metonymický (odvozený) význam než si dnes představujeme. Používalo se ve spojení s držbou šlechtických sídlel a panství.

Příkladem může být vybraný příměr vážící se k našemu otci vlasti, králi a císaři Karlu IV. Dříve se říkalo, že sedí na Karlštejně. Sloveso „sedí“ neznamenalo, že tam sedí na nějakém trůně či židli. Sloveso mělo posunutý význam jinam. V dnešním významu tehdejší „sedí“ znamenalo, že 11. český král a moravský markrabě Karel IV. držel, dlel, vlastnil, bral užitek, využíval, provozoval, obhospodařoval, zveleboval nebo spravoval své sídlo. V našem případě se jednalo o honosný hrad ve středních Čechách, v minulosti schraňující korunovační klenoty - symbol našeho udatného království.

Pokud se vrátíme k chovatelům z Horní Břízy u nich sloveso „sedí“ znamená, že chovatelé sídlí na prameni. A jak vypadá jejich sídlo ležící na mohutném vodním vývěru? Jejich „chovatelna“ je opravdu originální a neotřelá. Výstavní areál se nachází v bývalé městské vodárně. Skládá se ze dvou staveb. Zdroj vody se nachází v kruhové apsidě lehce připomínající románskou rotundu. Vedle této atypické budovy nalézáme bývalou úpravnu vody. A v ní „sídlí“ naši chovatelé ze ZO ČSCH Horní Bříza.

V letošním roce, za pomoci městského úřadu obce Horní Bříza, připravili svoji první soutěžní výstavu. A jak se jim povedla? Musím říci, že se přehlídka zdařila. Chovatelé se nechovali dle rčení, že svůj areál obhospodařovali, jako žába na prameni. Ba naopak. Jako řádní hospodáři, kterým byl svěřený do užívání majetek obce, nemovitost opravili a zvelebili k obrazu svému. V dnešní době věc nevídaná. Tuto aktivitu okomentoval přítomný předseda oblastního výboru ČSCH Ing. Václav Krůta: „Za dobu mého předsednictví a dodám, že v letošním roce tomu bude už čtvrt století, jsem poprvé přítomný výstavě v novém chovatelském areálu.“  Co dodat? Pomyslně smekám…

A co mohl návštěvník v areálu na prameni vidět? V hlavní budově se nacházela expozice drůbeže a holubů. V jižní části nechyběla společenská místnost a občerstvení. Přilehlá zahrada hostila králíky. Aby jim nepršelo tzv. na karbid, vybudovali členové spolku rozlehlou dřevěnou pergolu. Střechu tvořila průsvitná polykarbonátová vlnitá krytina. Stěny jsou zatím otevřené. Zatím… Díky zkušenostem z první výstavy je v plánu dobudování uzavření terasy.

 A z jakého důvodu? Nové klece pro králíky mají na první pohled bezpečné uzávěry. Na druhý pohled… je všechno jinak. Králíci se naučili své dočasné ubikace otevírat. Noční hlídací služba, v podání předsedy klubu Jaroslava Kohouta, byla pro něj očistcem. Po celou noc se nenudil. V pohotovosti měl kleště kombinované ploché a za jejich pomoci ohýbal silné dráty. Cílem této činnosti bylo omezování, svobody chtivých ušáků. Důvod byl jasný. Okolí vodárny se skládá z rozsáhlých pastvin a zahrad. Představa, že některý slovutný vystavovatel se již neshledá se svým bardem, byla deprimující.

 Na základě těchto skutečností se rozhodl vartující předseda, že se bude znovu budovat. Pomyšlení, že bude i v příštím roce honit králíky po okolí, ho přiměla k plánu, jehož východiskem bude opláštění expozice králíků. A jelikož je předseda nepřehlédnutelným plzeňským stavitelem - jeho přání je otcem myšlenky. U plzeňských chovatelů má vybudovanou důvěru, díky tomu snad nikdo nepochybuje, že dokáže svou touhu převtělit v konkrétní úkol a ten zrealizovat.

Rád bych se ještě vrátil k prameni. Čistá a chutná voda vyvěrá přímo na pozemku ve správě chovatelů. Stružkou odtéká do nedaleké studánky. Musím říci, že se jedná o malebné místo. Vodárna mně doslova učarovala. Jak říká s oblibou kolega Sláva Petržílka, budova má neopakovatelnou atmosféru daného místa, často nazývanou genius loci.

 Z vývěru si dodnes berou vodu občané Horní Břízy z okolí. Když jsem zjišťoval, zda je voda pitná, byl jsem ujištěný, že ano. Věřím, že do budoucna bude nad její kvalitou bdít jednatel organizace chovatelů. Tato myšlenka má svůj reálný podklad. Jednatelem spolku je chemik na slovo vzatý. Docent Václav Richtr vede katedru chemie na Západočeské univerzitě. Takže je jasné, že králíci budou pít vodu kvalitní, testovanou.

A co ještě zajímavého přinesla „první“ výstava v novém areálu? Nejdříve uvedu na pravou míru slovo - první. Ona tak úplně první nebyla. Chovatelé z Horní Břízy již několik let pořádali přehlídky v areálu základní školy. Pravdou je, že se jednalo o jednodenní, spíše ukázkové expozice. Prim hráli králíci, později holubi. Drůbež byla popelkou. O těchto časech jsem informoval v článku zveřejněném v časopise Chovatel v roce 2012. Příspěvek se nazýval - Nejenom v Horní Bříze seznamují mládež s chovatelským koníčkem. Tyto první aktivity se postupem času přetavily za pomoci bývalého radního - dnešního jednatele ZO - doc. Václava Richtra v první výstavu ve vlastním areálu.

Nedílnou součástí první výstavy byla přehlídka holubů gigantů. Tito osvalení krasavci mají své fanoušky a také své odpůrce. V Horní Bříze však najdete pouze jejich ctitele. Pod střechu bývalé vodárny se přesunula již 12. soutěžní přehlídka. A jak dopadla? Výborně! Téměř 80 „mohutných kraťasů“ tvořilo gró (hlavní část) holubářské expozice. Zbraně zkřížili nejenom členové klubu chovatelů holubů na bázi holuba poštovního, ale také nečlenové.  Zdatně jim asistovali místní chovatelé. Měl jsem čest tutu (nářečí plzeňské) výstavu soudcovat. Řeknu vám, jednalo se o nelehký úkol. Laťka byla vyzdvižená velmi vysoko. Tak vysoko, až se mi při první obhlídce téměř zatočila hlava… Giganti byli pěkní, dobře stavění, až oči přecházely.

Gausova křivka ohodnocených holubů byla velmi plochá a klonila se k plus variantám. A co si pod těmito argumenty představit? Pro laika uvedená informace znamená, že kolekce holubů byla kvalitní a velmi vyrovnaná. A jaký byl důvod malého rozptylu v hodnocení zvířat? Holubi giganti mají zkrátka na Plzeňsku tradici. Obřímu pošťákovi, jak se mu také říká, se na západě Čech dobře žije. Argumentem je 16 zvířat oceněných verdiktem výborným. Na druhou stranu musím říci, že jsem nenašel jasného favorita, kterému bych dal devadesát sedmičku. Možná se dočkáme v příštím roce 2019.

Závěrečným slovem literárního příspěvku o chovatelích z Horní Břízy sídlících na vodním vývěru, bude citát od slavného italského renesančního umělce Leonarda Da Vinciho: „Ať nechodí ke džbánu, kdo může jít k prameni.“ Takže doufám, že se příští rok sejdeme ve zdraví a v hojném počtu na výstavě u pramene.

Text a foto

Ing. Aleš Bukovský, MSc.

01-A kdo má na hrbu chod chovatelského spolku v Horní Bříze? Nejedná se o nikoho jiného, než o jejich předsedu, stavitele a vzdělavatele klubu gigantů Jaroslava Kohouta.

02-Vladimír Kuchynka přebírá pohár od předsedy oblasti udělovaný pro nejlepšího holubáře. Přítel Kuchynka „bral“ letos také obě vrcholné ceny na 12. přehlídce chovatelů gigantů.

03-Přítel Milan Suchomel, ze sousední organizace Nezvěstice, chová holuby poměrně krátce. Přesto již do výsledkové listiny přehlídky chovatelů gigantů zasáhl v posledních letech citelně. Také letos si odnesl čestnou cenu na modrého „pruha“.

04-Předávání čestných cen v novém chovatelském areálu na „prameni“ v Horní Bříze.

05-Abrahámoviny vznešeného otce mají hornobřízští chovatelé již za sebou.

06-Kruhová budova je součástí nově zprovozněného chovatelského areálu v bývalé vodárně obce Horní Bříza na severu Plzeňska. Budova ve sklepeních skrývá silný pramen vody.

07-Vývěr vody z pramenu nacházející se nedaleko expozice králíků na výstavě v Horní Bříze. Pro odlehčení uvedu dvě moudra o vodě. Spisovatel a novinář John Morley (1838 - 1923) říkal: „Nejmocnější vodou na světě jsou ženské slzy.“  K tomu dodám, že chlapi nemají rádi, když si ženy utírají oči kapesníčkem. A co říkal o vodě Jára Cimrman?: „Lepší pivo v žaludku, než voda na plicích.“  Tento citát platí především u nás v Plzni, městě piva…

08-Chovatel králíků, včelař, chemik a jednatel spolku chovatelů doc. Václav Richtr před venkovní expozicí.

09-Králíci se naučili své dočasné ubikace na výstavě otevírat. Noční hlídací služba, v podání předsedy klubu Jaroslava Kohouta, byla pro něj očistcem. Po celou noc se nenudil. V pohotovosti měl kleště kombinované ploché a za jejich pomoci ohýbal silné dráty.

10-Holub gigant v atraktivní barvě mandlové v charakteristickém postoji

11-Tmavý modrý kapratý gigant v kresbě méně pravidelného straka je však pro laickou veřejnost „fešákem“.

12-Andaluská barva je v kombinaci s bílou barvou u giganta vzácná a atraktivní.

13-Gigant bronzový je dalším představitelem velmi líbivého zbarvení.

14-Tento samec dokázal porazit všechny dílčí vítěze jednotlivých kategorií přehlídky gigantů. Bral titul šampion výstavy. Jedná se o typického představitele plemene.

15-Císař římský, 11. český král, moravský markrabě a „otec vlasti“ Karel IV. „seděl“ na hradě Karlštejně. A jaká je spojitost s chovateli z Horní Břízy sedící na prameni? Osvětlení najdete v textu článku.

 

 

foto  - 7516foto  - 7517foto  - 7518
foto  - 7519foto  - 7520foto  - 7521
foto  - 7522foto  - 7523foto  - 7524
foto  - 7525foto  - 7526foto  - 7527
foto  - 7528foto  - 7529foto  - 7530

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz