126aaa

jste zde: úvodní » Ostatní » Bobří hrad v Liticích u Plzně


Bobří hrad v Liticích u Plzně

 

Vzácný návštěvník bobr evropský se nám zabydlel u řeky Radbůzy.  Jeho hrad najdeme vedle rybníčku, dnes již spíše tůně, nedaleko od fotbalového hřiště. Vodní plocha je v zimě využívaná hlavně litickými bruslaři. V těchto místech najdeme znatelné stopy po jeho životě. Bobr si na několika místech vybudoval mohutné výlezy z řeky, prohrabané strmými břehy a mohutnými kořeny až k hladině. Pomocí nich se dostává pohodlně z řeky na břeh, kam chodí za potravou. Svými mohutnými zuby, ostrými jako dláto, dokáže porážet kmeny stromů v okolí svého působiště. Díky své zavalité postavě a hmotnosti dosahující třiceti kilogramů, se nezdráhá porazit i stromy nebývalých rozměrů.  Na obou stranách toku Radbůzy najdeme stopy po jeho činnosti. Důkazem jsou pařezy ohlodané do špičky se stopami po jeho mohutných hlodácích.  Některé jím „obhospodařované“ stromy, zvláště topoly, dosahují úctyhodných rozměrů. Pomocí nich dokáže přehradit i poměrně širokou řeku a vytvořit pověstnou bobří hráz.

 Bobr je býložravec a živí se kůrou a listím listnatých stromů. Nejvíce v oblibě má větve vrb a topolů.  V některých místech si výlezy propojil stezkami, dalo by se říci bobřími dálnicemi, s protilehlými tůněmi. Asi nejzajímavější stopa po jeho činnosti je jeho obydlí. Na břehu si vybudoval hrad z větví poražených stromů, písku a bláta. V jednom místě stavba zasahuje až na kraj řeky. Pokud by se u nás bobr zabydlel na delší dobu, určitě by usiloval o vybudování bobří hráze, jejíž součástí by byl bobří hrad. Tím by s největší pravděpodobností došlo k vzedmutí hladiny řeky a zaplavení přilehlých niv a luk. Což by se samozřejmě nelíbilo vodohospodářům a nedalekým obyvatelům chat.  Výskyt bobra na území Plzně není ojedinělý. V předešlých letech se vyskytoval například v nedaleké čtvrti Hradiště. Při svých přesunech se už nejednou stal obětí autonehody. Na hrázi Litické přehrady, přes kterou zvířata vázaná na vodní živel migrují, jsme zaznamenali kromě bobra i vydru a norka amerického.

Bobr byl u nás v minulosti vyhubený. Přežil pouze v několika rezervacích na řece Labi v tehdejší NDR. Odtud byl vysazený do sousedního Rakouska a později Bavorska. Přes hranice se dostal až k nám na západ. V posledních měsících obohatil i faunu litického katastru. A tak se vedle starobylého litického hradu, řečeného „šlosák“, můžeme radovat i z hradu bobřího.

Text a foto

Aleš a Daniela Bukovských

Litické listy

foto  - 5843foto  - 5844foto  - 5845
foto  - 5846foto  - 5847foto  - 5848
foto  - 5849foto  - 5850foto  - 5851
foto  - 5852foto  - 5853foto  - 5854

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz