9aaa

jste zde: úvodní » Králíci, morčata » Speciální výstavy králíků v Kolíně sužovaly mrazy


Speciální výstavy králíků v Kolíně sužovaly mrazy

 

V chovatelském areálu základní organizace Kolín – Štítary proběhla již tradiční místní výstava obohacená o speciální přehlídky klubů. V letošním roce, v sobotu čtvrtého prosince, měli návštěvníci možnost shlédnout speciální výstavy králíků českých strakáčů, novozélandských červených, českých albínů a hototských bílých. Přehlídka byla obohacena o expozici zakrslých králíků. Dle slov jejich předsedy, Jindřicha Šípa, by se měla jejich klubová výstava do Kolína v příštím roce navrátit.

Letošní přehlídku doprovázely silné mrazy a sněžení. Nepřízeň počasí se projevila na návštěvnosti a prodeji chovných zvířat. Přesto byla výstava důstojná a splnila očekávání jednotlivých klubů. Osmdesát tři vystavovatelů předvedlo 611 kusů králíků. A to je v letošním roce ve znamení myxomatózy slušný počet. Doprava zvířat na výstavu nebyla jednoduchou záležitostí. Pro mnoho chovatelů z různých koutů České republiky byl svoz na výstavu poznamenán opravdovým adrenalinem. I my jsme již tradičně vyráželi se svými odchovy ve čtvrtek dopoledne. Po telefonické domluvě s předsedou ZO Kolín, přítelem Jiřím Králem, bylo přislíbeno, že v době našeho předpokládaného příjezdu, okolo poledne, bude zajištěná služba pro příjem zvířat. Příroda to však viděla jinak. Po cestě jsme na dálnici stáli ve třech kolonách. Nejdříve byl padlý kamion u Rokycan, druhý u Berouna a třetí zádrhel byl na jižní spojce v Praze. Zde jsme svojí cestu urychlili sjezdem na starou silnici na Kolín. Proto jsme králíky zaklecovávali s pětihodinovým zpožděním. Na konci přehlídky si chovatelé díky silným mrazům navzájem pomáhali nastartovat svá auta a při rozjezdu překonat přívaly sněhu. V sobotu ráno dosahovala teplota během cesty rekordních hodnot. Při sjezdu z Prahy na dálnici směr Hradec Králové jsme zaznamenali dvaceti stupňový mráz. Pro začátek prosince teplota vskutku extrémní.

Jelikož jsme vyznavači našeho národního plemene českého albína, budeme se v následujících řádcích zabývat aktivitami jeho klubu. Českých albínů bylo vystaveno 114 kusů, což je v letošním roce slušný počet. Oproti tomu byla předvedena pouze jedna čtyřčlenná kolekce hototských bílých jednoho vystavovatele. Hodnocení speciálky provedl k všeobecné spokojenosti Jindřich Šíp a Čeněk Pozdník. V pátek byla členy klubu provedena typizace. Hodnocení jsou samci s oceněním 95 bodů a více a samice 94 bodů a více. Výsledky jsou zaznamenávané do plemenné knihy.

V dopoledních hodinách proběhla výroční schůze. Ve společenské místnosti místní základní organizace vládla slavnostní atmosféra. Předseda klubu Ing. Antonín Štětka zhodnotil ve své zprávě výsledky činnost klubu a společně s jednatelem Jaroslavem Těšínským už tradičně předal přítomným ženám kytici růží. Tato hezká tradice je poděkováním chovatelkám a přítomným manželkám za jejich přínos pro klubovou činnost a také, že to s námi chlapy vůbec vydrží. Občerstvení zajistil se svojí paní František Křesťan. Mistr uzenářský připravil zabijačkové hody. Cenu od spoluautorů článku (džbánek s věnováním zdobený chodským vzorem) obdržel Antonín Stejskal za příkladné tmelení kolektivu členů klubu a to především při CVMK v Úherčicích.

Zajímavou přednášku měl Jindřich Šíp, člen našeho klubu a představitel ÚOK chovatelů králíků. Hovořil na téma myxomatóza králíků v letošním roce a problematika plemenných chovů. V diskuzi vystoupil také Ing. Antonín Štětka. Vyjádřil se k posuzování českých albínů a velice hezky pohovořil o historii. Zde se dotkl poznatků o posuzovatelích vyřčených synem nám známého skladatele Antonína Dvořáka.

Závěrem uvedeme výsledky vzájemného klání mezi chovateli. Nejlepšího samce českého albína (96 bodů) výstavy měl František Křesťan. Samici (96 bodů) vystavila Daniela Bukovská. Vítěznou čtyřčlennou kolekci (380 bodů) získala Daniela Bukovská, tříčlennou (284 bodů) Miroslav Kracík. Česné ceny dále získali Antonín Šlechtický (4 x), Daniela Bukovská (2 x), Jaroslav Těšínský (2 x), František Vogel, Zdeněk Dušek a Robert Plecitý. Pohár na nejlepšího samce i samici hototského bílého získal Josef Beneš.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Chovatel 2-2011

 

foto  - 3393foto  - 3400foto  - 3394
foto  - 3395foto  - 3396foto  - 3397
foto  - 3399

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

PF 2019

vydáno:19.12.2018

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz