11aaa

jste zde: úvodní » Drůbež » Zachráníme českou slepici?


Zachráníme českou slepici?

V letošním roce došlo ke změně názvu klubu. Dříve se jmenoval Klub chovatelů českých plemen slepic. Po odchodu chovatelů šumavanek se organizace nazývá Klub chovatelů českých slepic. Nový klub sdružuje přes čtyřicet členů chovajících především velké a zdrobnělé rázy české slepice. V klubu zůstali i někteří chovatelé šumavanek. Pro své členy uspořádalo vedení klubu v Týništi nad Orlicí 30. října 2011 speciální výstavu. Sedmnáct chovatelů předvedlo 150 kusů českých slepic a šumavanek. Posouzení provedl tým soudců pod vedením Ivana Pavla. Na hodnocení se dále podíleli Miloslav Jarkovský a Jaroslav Kalaš. Nejlepším vystavovatelům českých slepic byly uděleny tři poháry memoriálu Jindřicha Kosíka a pohár klubu na nejlepšího kohouta šumavanky.

Hodnocení českých slepic na členské schůzi provedl vzdělavatel klubu Milan Kosík. V letošním roce se zlepšila kresba u slepic. Na výstavě bylo k vidění několik zvířat v nádherném zbarvení, které jsme měli v minulosti možnost obdivovat hlavně u zvířat z chovu Stanislava Vojty. Dobrý byl i typ, hřebeny a ocasy. Několik zvířat bylo ještě nedospělých. Češky koroptví zhodnotil přítel Zdeněk Baše. V letošním roce byla vystavená zvířata pěkná v typu i kresbě. Tento ráz si udržuje již několik let dobrou kvalitu.

Zdrobnělé češky zhodnotil předseda klubu Ing. František Srp a Ing. Karel Tomeš. Stejně jako u velkého rázu byly lépe hodnocené slepice. Nejčastější vadou byly dvojzuby u hřebenů a opeřené běháky. U kohoutů bylo méně zlaté barvy v kresbě. Velkým překvapením byla kolekce zdrobnělých češek v bílém rázu. Velkou a ucelenou kolekci předvedl přítel Srp. Tento ráz se objevoval i v předešlých letech, ale letos se stav populace výrazně zlepšil. V kolekci zdrobnělých českých slepic bylo i novo šlechtění. V předešlých létech předváděl své novinky především přítel Miroslav Mašata. Letos jsme měli možnost obdivovat zdrobnělou českou slepici smetanově bílou kropenatou. Pojmenování jsme konzultovali s přítelem Ivanem Pavlem, který také nastínil možnost další plemenářské práce v rozvoji tohoto zbarvení.

Velké šumavanky zhodnotili Jiří Soukup a zdrobnělé Milan Hušek. Na rozdíl od češek byli u šumavanek lépe hodnocení kohouti. Nejčastější chybou exteriéru byla vadná barva podsady. Nedostatky vykazovaly růžicové hřebeny a nedorostlé ocasy.

Zhodnocení typizace u kohoutů provedl spoluautor článku. Novinkou byl typizační lístek. Obsahoval typizační tabulku a přidělené ohodnocení. Cedulka byla umístěná vedle oceňovacího lístku na výstavní kleci. Chovatel si spolu s oceňovacím lístkem odnášel i kartičku s typizačním kódem.

Zprávu o genových zdrojích přednesl spoluautor článku. Pro rok 2011 má splněné podmínky 6 chovatelů, přítel Zdeněk Baše, Ing. Aleš Bukovský, Ing. Jaromír Dobrovolný, Vladimír Jiránek, Milan Kosík a Ing. Miroslav Pirkl. Počty chovatelů zařazených do programu na záchranu původních českých plemen poklesly. Jedním z důvodů úbytku chovatelů s genovými zdroji je snížení dotačního příspěvku a zvýšení nákladů na každoroční uznávací řízení. Jednatel klubu seznámil přítomné o výsledcích jednání s Ing. Věrou Mátlovou, odpovědnou osobou za genové zdroje z VÚŽV v Uhříněvsi.

V letošním roce vystavili členové klubu české slepice na všech vrcholných přehlídkách. Na CVMD v Třebechovicích pod Orebem, pro potřeby mezinárodního školení posuzovatelů drůbeže, poskytli kolekci českých slepic přítel Zdeněk Baše, Milan Kosík a Vladimír Jiránek. České slepice se objevily i na celostátní výstavě v Lysé nad Labem. Posouzení velkého rázu provedl přítel Pavel Hrubeš, zdrobnělé bodoval přítel Alois Sedlák.

Chovatelé organizovaní v klubu se zabývají užitkovostí českých slepic. Výsledky snášky a dalších ukazatelů jsou uvedené v tabulkách. K úkolům členů klubu patří i distribuce kvalitního chovného materiálu pro širokou veřejnost. Výsledky své šlechtitelské práce si členové klubu nenechávají pro sebe a každým rokem poskytují násadová vejce a jednodenní kuřata českých slepic a šumavanek široké veřejnosti. Přítel Ing. Jaromír Dobrovolný, prostřednictvím líhně Stránecká Zhoř, expeduje každý rok téměř tisíc kvalitních kuřat české slepice zlaté kropenaté pro zájemce o chov našeho národního plemene. Na distribuci vajec a kuřat se podílejí i ostatní členové klubu. Noví chovatelé a zájemci o českou slepici mají záruku, že se jim do chovů dostávají nosnice a plemeníci z dlouholetých kontrolovaných chovů.

Klub chovatelů českých slepic svojí činností zachraňuje naše národní plemeno pro budoucí generace. Važme si jeho práce. Česká slepice má šťastnější osud než jiná původní česká plemena. Jak jsme se dozvěděli od Ing. Věry Mátlové z VÚŽV v Uhříněvsi, původní plemeno skotu česká červinka a plemeno přeštické černostrakaté prase se v letošním roce nenávratně vytrácí z našich chovů. Poslední zbytky se přemísťují do stájí VÚŽV, kde jim poskytnou útočiště před vyhynutím. Díky práci klubu tento osud české slepici zatím nehrozí.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovská

Měsíčník, časopis Chovatel 2/2012

foto  - 4191foto  - 4192

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz