11aaa

jste zde: úvodní » Drůbež » Podaří se zachránit českou slepici?


Podaří se zachránit českou slepici?

Publikováno v časopise Náš chov 20.8.2018

České slepice jsou jediným původním plemenem kura, který se chová na našem území již po staletí. Až do poloviny 19. století se chovaly v několika barevných rázech a byly nejrozšířenějším plemenem slepic. Po snaze o jejich hospodářské využití a masovém dovozu cizích plemen se však "češky" ocitly na okraji vyhynutí. Pomoci by jim měl Národní program uchování a využití genových zdrojů hospodářských zvířat, v jehož rámci ve specializovaném pracovišti VÚŽV, v. v. i., loni evidovaly 16 chovů českých slepic zlatých kropenatých se 33 kmeny, respektive s 371 kusy drůbeže.

Chovem našeho národního plemene kura, který je současně i posledním představitelem původních středoevropských selských slepic lehkého typu, se zabývají výhradně chovatelé v zájmových chovech. Drtivá většina z nich jsou členy Klubu chovatelů českých slepic, založeného před šedesáti roky.
„Jedná se o skromné, otužilé plemeno lehkého typu a menšího tělesného rámce, které je výborně přizpůsobené klimatickým podmínkám středoevropského regionu. Z několika chovaných rázů jsou nejvíce rozšířené české slepice zlaté kropenaté, které jsou zařazené do genetických zdrojů. Zlaté kropenaté zbarvení je v rámci plemen uznaných v Evropě velice vzácné a vyskytuje se ještě u drentských slepic v Nizozemsku, na jejichž vyšlechtění se mimo jiné podílely i slepice z Čech.
Momentálně je v chovech osm linií, přičemž chovatelsky je zajímavá jedna z nich, pocházející z Ruska, kde se české slepice chovají od sedmdesátých let minulého století. Tento podráz je oproti původní české slepici lehčí se zlatějším zbarvením a ušlechtilou hlavou. Naším záměrem je, aby se „česká kropenka“ chovala v typu odpovídajícím chovnému cíli, definovaném v plemenném standardu. Bez přísné selekce by česká slepice nebyla plemenem, jak ho známe. Vzhledem ke zvyšujícímu se zájmu si myslím, že české slepice mají v našich chovech budoucnost. Obrací se na nás chovatelé, kteří chtějí chovat toto plemeno prioritně kvůli tomu, aby přispěli k tradici a zachování kulturního dědictví národa. České slepice, které se vyznačují živým temperamentem, mimořádnou ostražitostí až plachostí, shánčlivostí, relativní nenáročností a značnou otužilostí, oslovují také chovatele v zahraničí. Spolupracujeme s kolegy na Slovensku, v Německu, Belgii, Rusku či ve Švédsku,“ konstatoval předseda Klubu chovatelů českých slepic Ing. Aleš Bukovský.*

Text a foto 

Ing. Martin Jedlička

1.0. česká zlatá kropenkaPředseda Klubu chovatelů českých slepic Ing. Aleš Bukovský MSc.

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

PF 2019

vydáno:19.12.2018

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz