11aaa

jste zde: úvodní » Drůbež » České slepice a šumavanky v Týništi nad Orlicí


České slepice a šumavanky v Týništi nad Orlicí

 

Dne 17. a 18. října se sešli vyznavači národních plemen hrabavé drůbeže na speciální výstavě Klubu chovatelů českých plemen slepic. Dvacet dva vystavovatelů předvedlo 171 kusů drůbeže. Proti předešlým létům byl počet vystavených zvířat menší. Pokles prezentovaných češek a šumavanek byl pravděpodobně způsoben celosvětovou ekonomickou krizí a pozdním centrálním líhnutím. Přesto působila výstava uceleným a reprezentativním dojmem. Posouzení zvířat provedli Ivan Pavel, Jaroslav Kalaš a Miloslav Jarkovský.

Největší zklamání připravily vystavovatelům zdrobnělé češky. A to především v nejrozšířenější kresbě zlaté kropenaté. Paradoxem bylo, že zvířata v oranžovém (novošlechtění) a stříbrném kropenatém rázu patřila k tomu lepšímu, co jsme na výstavě mohli vidět. Chovatelská základna tohoto plemene je velice malá a tomuto rázu hrozí velké existenční problémy. Zvířata nejsou v typu, barva jde do pepře a často se vyskytuje osténková kresba. Je třeba navrhnout regenerační plán na záchranu tohoto národního plemene.

Chovu zdrobnělých češek se věnuje několik posledních mohykánů. Chtěli bychom jim poděkovat za jejich sisyfovskou práci při šlechtění tohoto skomírajícího plemene. I když vystavená zvířata jsou z hlediska standardu spíše podprůměrná, stále se snaží pokračovat v mravenčí práci na zlepšení stávajícího stavu. Tato činnost je pro výše uvedené chovatele dvakrát těžší, protože po mnoho let odcházejí ze speciální výstavy bez motivačního ocenění. Touto cestou vyzýváme další chovatele, kteří by chtěli podat pomocnou ruku při záchraně tohoto živého pokladu z Čech. Je to hozená rukavice pro houževnaté šlechtitele. Lze je přirovnat ke „krizovým manažerům“, kteří se podílejí na záchraně krachujících firem.

V neděli proběhla členská schůze. Předseda organizace Ing. František Srp přivítal přítomné chovatele a po celou dobu řídil průběh jednání. Dalším bodem programu bylo ocenění vystavovatelů. Poháry Jindřicha Kosíka na českou slepici získali Milan Kosík, Zdeněk Baše a Stanislav Vojta. Čestné ceny obdrželi Vladimír Jiránek, RNDr. Jan Hušek, Milan Kosík a Ing. Miloslav Pirkl. Na českou slepici stříbrnou kropenatou získal čestnou cenu Ing. Vladimír Janás. Ludmila Kyzivátová získala ocenění na zdrobnělou českou slepici stříbrnou kropenatou. Ve zlatém zbarvení byl oceněn Václav Lázecký.

Memoriál Františka Řehtáčka na šumavanku vyhráli František Strnad, Ladislav Štolba a Jaroslav Kalaš. Čestnou cenu na zdrobnělou šumavanku obdržel Jan Kramár.

Zhodnocení vystavených českých slepic provedl výše uvedený posuzovatel Jaroslav Kalaš. Ve svém proslovu, poukázal na časté vady u hodnocených zvířat. Pochválil vystavenou kolekci slepic. Byly velice vyrovnané a jevily se o stupeň lepší, než tomu bylo u opačného pohlaví. U kohoutů zmínil výše nesené trupy, vady kresby závěsů a nehotové ocasy.

Každý rok se objeví u hodnocených češek vada, která byla v předešlých letech málo rozšířená. Letos se u několika kohoutů vyskytovala bílá podsada. Zvířata s touto chybou je třeba z chovů vyřazovat. Bílá podsada se fenotypově vyskytuje pouze u samčího pohlaví. U slepic se neprojevuje. Podobně je to s ostruhy u slepic. Zde nemáme pro změnu možnost odhalit tento neduh u kohoutů. Obě výše uvedené vady se úporně dědí a negativně se projevují až v následných generacích.

Šumavanky zhodnotil na členské schůzi Ladislav Štolba. Konstatoval, že přestože je šumavanka nehotové plemeno, je znát postupné zlepšení v typu. Upozornil, že došlo z důvodu genetické nevyváženosti ke změně hodnocení prsní kresby. Nyní požadujeme, dle návrhu Ivana Pavla, světlá prsa. Asi to není konečné řešení, ale oproti předešlým létům je znát vzestupná tendence kvality vystavených zvířat. Což je jistě pozitivní zpráva. V letošním roce byla provedena typizace šumavanek ve složení František Strnad, Ladislav Štolba a Karel Uher.

Typizaci českých slepic již tradičně provedli Ing. Aleš Bukovský a Milan Kosík. V letošním roce zapsali kódy u pěti kohoutů české slepice zlaté kropenaté a jednoho kohouta zdrobnělé české slepice zlaté kropenaté. V loňském roce bylo typizováno 21 zvířat. A to je veliký propad.

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem účastníkům přehlídky českých plemen slepic v Týništi nad Orlicí za zdárný průběh a doufáme, že se příští rok opět setkáme v hojném počtu.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Chovatel 12-2009

 

 

foto  - 2639foto  - 2640foto  - 2641
foto  - 2642foto  - 2643foto  - 2644

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Loni jsme zaznamenali posla jara s červenou skvrnou na hrdle o...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz