9aaa

jste zde: úvodní » Králíci, morčata » Josef Louda a chovatelství na Přešticku


Josef Louda a chovatelství na Přešticku

 

Návštěva posuzovatele králíků

Když jsme se domlouvali s Josefem Loudou, kde bychom si mohli popovídat o jeho chovatelských aktivitách a nafotit jeho ušaté kamarády, nabídl nám setkání na jejich chovatelské výstavě. Přehlídka základní organizace Přeštice proběhla ve dnech 24. a 25. října 2009. Již z dřívějších let si pamatujeme, že v zánovním areálu je o návštěvníky dobře postaráno. Členové organizace a jejich drahé polovičky nepečou buchty, cukroví a perníky. Kdo preferuje masitou kuchyni, může ochutnat nadívané křepelky nebo zabíjačkové pochutiny. Proto jsme pozvánku rádi přijali a určitě jsme nelitovali. Co jsme se dozvěděli a jaké zajímavosti jsme měli možnost shlédnout? To bude předmětem následujících řádek.

V letošním roce byl naplánovaný opravdu bohatý program. Při tradiční místní výstavě proběhla klubová výstava meklenburských strakáčů. V šesti barevných rázech zde bylo vystaveno sedmdesát pět zvířat.

Další zajímavou podívanou pro příchozí návštěvníky nabízela první družební chovatelská výstava z bavorského města Nittenau. Shodou okolností byl v delegaci 40 návštěvníků i vynikající chovatel brahmánek bílých kolumbijských, Thomas Lindner. Na bavorských, ale i celoněmeckých speciálkách patří mezi přední chovatele tohoto nám blízkého plemene. Němečtí chovatelé vystavili zvířata ve všech třech základních skupinách. Nejvíce bylo vystaveno holubů. Kromě nám známých plemen, bylo možno obdivovat řezenské, rýnské a rumunské sedlaté rejdiče. U drůbeže zaujaly německé zakrslé červeně sedlaté slepice a zdrobnělé novoanglické bojovničky. U králíků byly nejlépe hodnoceny rozličné rázy malých a zakrslých beránků.

Nad společnou výstavou obou družebních měst převzal záštitu starosta Přeštic Mgr. Petr Fornouz a poslanec parlamentu České republiky Ing. Jiří Papež. Setkání občanů bavorského města Nittenau, přeštických chovatelů a výše uvedených celebrit proběhlo ve společenské místnosti základní organizace. Němečtí chovatelé byli hosty přeštických chovatelů po oba víkendové dny. Setkání se účastnil i oficiální tlumočník pomáhající překonat bariéry mezi chovateli obou spřízněných zemí. Návštěva poslance Ing. Jiřího Papeže se svojí chotí byla o to významnější, že předsedá pro chovatele důležitému zemědělskému výboru a je členem podvýboru pro chovatelství.

Aby toho nebylo málo, v neděli se uskutečnila exkurse plzeňských mladých chovatelů v přeštickém kynologickém areálu. Přítomní se seznámili se služebním výcvikem německých ovčáků a základními povely pro mladé psy. Asi největší atrakcí pro děti bylo akční zadržení pachatele s rukávem a býkovcem.

Na jeden podzimní víkend bylo akcí s chovatelskou tématikou opravdu hodně. Než začneme s vyprávěním o navštíveném chovateli, musíme se zmínit o městě Přeštice. Toto město zdobí nádherný barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie z roku 1745 od význačného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Stavba je viditelná z širokého okolí a je přirozenou dominantou místnímu kraji.

Čtenáře bude určitě zajímat, že toto malé městečko na jihu Plzeňska se může pochlubit dvěma druhy hospodářských zvířat, vyšlechtěnými v tomto regionu. Jedná se o černobílé přeštické prase a tříbarevnou přeštickou nutrii. Obě dvě plemena jsou zařazena do národního programu uchování a využití genetických zdrojů hospodářských a užitkových zvířat České republiky. K přeštickému praseti se váže ještě jedna zajímavost. Vedle již zmíněného kostela stojí sousoší čuníků v životní velikosti připomínající šlechtitelské úspěchy místních chovatelů. Jedná se o jedinou sochu zvířat věnovanou plemenu vyšlechtěnému v České republice.

A kdy přeštík či přeštičák, jak se mu lidově říká, vznikl? Nejdříve se na Plzeňsku chovalo české prase nazývající se staročeský štětináč. Mělo dlouhou hlavu, uši a takzvaný kapří hřbet. Bylo nenáročné na chov a životní podmínky a vynikalo dobrou plodností. Jeho nevýhodou byl pozdní vývoj. Postupně přestávalo vyhovovat stále se zvyšujícím požadavkům na spotřebu masa. Postupným výběrem a zušlechťovacím křížením vzniklo před II. světovou válkou regionální plemeno, které se dochovalo až do dnešních dnů.

Historie vzniku přeštické nutrie je novějšího data. Spadá do počátku 80. let minulého století. Vyšlechtěna byla přeštickými chovateli Hřebenem a Boudou. Základní barva srsti je bílá. Hnědá se rozprostírá na hřbetě, zádi, kolem očí a uší. Nos a hrudní končetiny nejsou pigmentované, ocas má tmavou špičku. Oči jsou hnědé. Jedná se o opravdovou raritu, která je ukázkou umu českých šlechtitelů.

Ale zpátky na výstavu do příjemného prostředí chovatelské výstavy. Zde jsme vyzpovídali známého chovatele a posuzovatele králíků Josefa Loudu.

Pane Loudo, kdy jste začal s chovatelstvím a jaká plemena zvířat jste choval?

S chovatelstvím jsem začal v roce 1962. Byli to poštovní holubi a po roce králíci plemena kastorex a potom francouzský stříbřitý. Po dvou letech jsem přidal slepičky zakrslé vyandotky černé. Po vojně jsem na nějaký čas chov čistokrevných zvířat přerušil (choval jsem pouze křížence).

Od kdy chováte velké světlé stříbřité a jaké jsou vaše zkušenosti a úspěchy s tímto plemenem?


V roce 1982 jsem si pořídil čistokrevné velké světlé stříbřité a ty chovám dodnes. Členem klubu jsem od roku 1983. Měl jsem několik let plemenný chov a posléze i kmenový chov. Na národních výstavách jsem dostal za ta léta hodně čestných cen a pohárů a také titul Mistr republiky. Prvního samečka jsem dovezl z bývalé Německé demokratické republiky a to od přítele W. Rittera v roce 1985, dnes už nežijícího. Od té doby jsem dovezl několik desítek chovných králíků a to nejen pro sebe, ale i jiná plemena pro kamarády.

Co říkáte chovům velkých světlých stříbřitých v Německu?

Osobně se znám s celou špičkou chovatelů králíků Vss v Německu a udržujeme velmi úzké přátelské i chovatelské vztahy. Když jsem začal před dvaceti pěti lety jezdit do Německa, tak králíci velcí světlí stříbřití měli daleko lepší úroveň než naši. V současné době je to na stejné úrovni, jen němečtí králíci jsou lepší v srsti.

Od kdy jste posuzovatel králíků?


Králíky posuzuji od roku 1987 s průměrem 20 výstav na rok.

Ve vašich chovatelských šlépějích pokračují i potomci. Jaká zvířata chovají?

Zálibu chovatelství po mě zdědil syn Josef, který chová králíky plemene činčila malá a dále slepice hempšírky. Na pastvinách za domem chová ještě ovce a kozy. Další z potomků je vnučka Alenka Vajaiová ta chová malé berany divoce zbarvené a druhý vnuk Josef Vajai chová německé stříbřité černé. Všichni tři už získali několik čestných cen a pohárů a syn Josef titul Mistr republiky na činčilu malou.

Jste jednatelem ZO ČSCH Přeštice. Kolik máte členů a jaké vyvíjíte aktivity?


Jednatel základní organizace jsem od roku 1987 a v současné době má naše ZO 37 členů + 3 čestné členy. Příští rok to bude 20 let, co má naše základní organizace velmi aktivní chovatelské vztahy s bavorským městem Nittenau.

Jaké vyvíjíte aktivity s německou družební obcí?

Každoročně se vzájemně navštěvujeme při výstavách u nás i v Nittenau. I během roku si vyměňujeme chovná zvířata. Letos se uskutečnila I. výstava Česko - německá u nás v Přešticích. Chovatelé z Nittenau zde vystavili 20 králíků, 20 drůbeže a 30 holubů. My jim to oplatíme 19. a 20. prosince 2009 stejným počtem zvířat.

Při povodních jste přišli o chovatelský areál. Kdo vám pomohl vybudovat nový?

V roce 2002 nám povodeň zničila chovatelský areál a my jsme ho znovu postavili svépomocí. Velkou finanční pomoc poskytlo město Přeštice, pojišťovna Kooperativa, ÚV ČSCH Praha a mnoho základních organizací nejenom z blízkého okolí, ale i z celé České republiky. Pomoc přišla i z Nittenau a od mnoha jednotlivců a členů základních organizací. V roce 2005 se areál slavnostně otevíral za účasti všech těch, kteří nám pomohli. Od té doby konáme každý první pátek v měsíci členskou schůzi (soudek, ovárek a gulášek jsou samozřejmosti). Pořádají se u nás oslavy a jubilea členů a rodinných příslušníků. Také u nás schůzují přeštičtí myslivci a mají zde i poslední leče.

Co byste na závěr řekl k vývoji chovatelství u nás.

Myslím si, že i když za posledních 20 let členská základna značně prořídla, zlepšila se kvalita zvířat, ale i chovatelů. U nás se poslední roky členská základna neustále navyšuje. Zrovna teď při výstavě se přihlásili tři mladí chovatelé.

Děkujeme Josefu Loudovi za příjemné povídání a přejeme nejenom jemu, ale celé základní organizaci mnoho elánu do jejich úsilí a smekáme nad jejich chovatelskou činností.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Chovatel 2-2010

 

foto  - 2703foto  - 2700foto  - 2701
foto  - 2702

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz