10aaa

jste zde: úvodní » Okrasní holubi » Nová publikace Holubi a holubáři ve Dnešicích od Karla Smoly


Nová publikace Holubi a holubáři ve Dnešicích od Karla Smoly

Recenze  

Do nevelké holubářské literatury přibylo v letošním roce 2012 nové dílo od známého chovatele českých staváků a českých bubláků Karla Smoly. Vedle cílené šlechtitelské práce ve svých chovech se věnuje písmáckému řemeslu. Řadu let publikuje do odborného časopisu Chovatel a dnes již zaniklého Holubáře. Jeho články jsou čtivé a jsou okořeněné jemným, dalo by se říci anglickým humorem.

Dílo z pera Karla Smoly má podtitulek 100 let chovu holubů ve Dnešicích. Na 25 stranách brožovaného výtisku formátu A4 seznamuje autor čtenáře s historií chovu holubů v obci, kde se 5. června 1931 narodil a celý život holubařil. Na první pohled působí dílo regionálně. Po přečtení knihy zjistíte, že myšlenka mapování holubářství v malých regionech má svojí vypovídací hodnotu a je výzvou pro další písmáky napříč celého našeho státu.

Jistě každý chovatel si pamatuje poutavá vyprávění svých starších kolegů, co bývalo za jejich mladých let v jejich rodné vsi holubářů. Často se zmiňovali, že holubi se chovali snad v každém stavení. Bohužel tito pamětníci postupně odcházejí a s nimi mizí i informace o holubářství v dané lokalitě. Písmák a milovník holubů Karel Smola dokázal tyto informace uchopit, zesumírovat a chronologicky uspořádat podle přirozených částí obce. Dílo začíná všeobecnou částí o historii holubářství. Nejdelší a také nejcennější je část publikace s popisem jednotlivých hospodářství, usedlostí a domků s čísly popisnými a takzvanými pomístnými názvy (jak se říkalo hospodáři po chalupě, většinou po předešlém hospodáři). Ze svých vzpomínek a informací získaných od svých holubářských předků čerpá při popisu jednotlivých dvorů, holubářů a dnešických rodů. Zmiňuje se o chovaných plemenech holubů, metodách chovu a údaje jsou často okořeněné nějakým příběhem. Z publikace se čtenář také dozvídá, že Karel Smola byl dlouhá léta poštovním holubářem s vynikajícími sportovními výsledky. Informace jsou podávány  v historických souvislostech, především dvou světových válek. Dílo obsahuje dvě mapy znázorňující jednotlivá stavení v obci a jejich čísla popisná pro snadnější orientaci. Psaný text je doplněný mnoha fotografiemi. V další části publikace se autor zmiňuje o vývoji počtu holubářů od roku1840 do roku 2010. Informace jsou uvedené v tabulce. Jednu kapitolu věnuje vzniku chovatelské organizace a stavbě výstavního areálu. V závěru se zamýšlí nad osudem holubářství a jeho budoucností.

Dílo má dovětek od jeho přítele, bývalého novináře a fotografa regionálního tisku Plzeňský deník.  Petr Šatra se ve svém pojednání zmiňuje o historii rodu Smolů v návaznosti na holubářství a doplňuje informace o životě Karla Smoly, které v předešlé části publikace nejsou uvedeny.  Jistě pozitivní informací je, že jeho dcera Ing. Magdaléna Lisnerová, rozená Smolová, pokračuje v otcových holubářských šlépějích.

Při hodnocení této publikace je třeba dodat, že výše uvedené dílo není autorovo prvotinou. Karel Smola již v minulosti vytvořil publikaci s názvem Dnešice 1115 – 2005, historie obce Dnešice. Dalším jeho dílem je kniha, Nikdo nebude zapomenut – Václav Jícha – DFC, AFC, kde je spoluautorem s již zmiňovaným Petrem Šatrou. Dílo pojednává o životě dnešického rodáka (jeho příbuzného), který se stal hrdinou při boji s fašizmem, pod křídly příslušníků československého letectva v jednotkách britské RAF (Royal Air Force).

Po technické stránce je dílo z ekonomických důvodů vázáno do rychlovazby (násuvné desky) s průhlednou přední folií. Pokud bude mít někdo zájem o toto dílo, může se obrátit na autora publikace.

 
 

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

časopis Chovatel 12/2012

foto  - 4823

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

PF 2019

vydáno:19.12.2018

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz