10aaa

jste zde: úvodní » Okrasní holubi » Giganti na krajské přehlídce v Nezvěstěsticích a návštěva Maďarska


Giganti na krajské přehlídce v Nezvěstěsticích a návštěva Maďarska


Letos již po čtvrté v řadě za sebou mohli návštěvníci shlédnout při místní výstavě soutěžní expozici těchto holubích zápasníků. Posouzení sto kusů gigantů provedli metodou sudá, lichá Josef Kolbeck a spoluautor článku. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích a na nejlepšího holuba výstavy byl udělený pohár. V letošním roce přerušil sérii tří vítězství Vratislava Reicha Václav Švehla ze Hvozda u Plas. Titul šampion byl udělený na modře opálového holuba. Jednalo se o krásné typové zvíře v netradiční barvě. Vítězné holuby vybírala komise z nejlépe oceněných holubů dané kategorie. Vždy se porovnávali dva jedinci mezi sebou. Do dalšího kola postupoval gigant s více hlasy. V komisi působil vedle zmíněných posuzovatelů Ing. Václav Krůta.

V kategorii modrý pruhový a ostatní pruhový získal čestnou cenu Jaroslav Kohout se shodným oceněním 95 bodů. V kategorii bělouš a ostatní barvy získal ocenění Václav Švehla. Oba holubi získali shodně 95 bodů.

Součástí přehlídky je soutěž kolekcí. Každý chovatel, účastnící se soutěže, musí vystavit pět gigantů stejného barevného a kresebného rázu. Kromě ocenění se započítávají přídavné body za získané čestné ceny a pohár. První místo obsadil Václav Švehla, druhé Jaroslav Kohout a třetí místo přítel Studýnka.

Když mluvíme o obrovitých poštovních holubech, rádi bychom se zmínili o letošní cestě jednoho ze spolupořadatelů této výstavy do země gigantům zaslíbené. Jak již většina zasvěcených tuší, jedná se o Maďarsko. Cílem této cesty je udržování kontaktů se špičkovými chovateli a dovoz kvalitních zvířat pro zlepšení chovů. Při těchto již tradičních cestách za holuby najezdí příznivci těchto ušlechtilých holubů mnoho stovek kilometrů.

A jaké zajímavosti tato cesta přinesla? Na informace jsme se zeptali Jaroslava Kohouta.

Kdy jste byli v Maďarsku a s kým?

Letos jsme se vypravili na Hungaria-tour, jak říká Franta Leifr (předseda klubu gigantů) 1. - 3. října ve složení přítel Ing. František Leifr, Miroslav Kajuk a Jaroslav Kohout.

Které chovatele jste navštívili?

Kontaktovali jsme 14 chovatelů v okruhu cca.100 kilometrů od města Debrecínu (maďarsky Debrecenu) ležícímu 30 kilometrů od Rumunských hranic. V tomto regionu je největší koncentrace špičkových chovatelů holubů giant homerů. Největší dojem na nás udělali Jánoš Molnár, Albert Szabó, Lájos Sáfár a Lászlo Kovácz.

Jaká byla letošní úroveň chovů?

Kvalita zvířat byla většinou velmi dobrá. Na druhou stránku by se mnoho našich holubářů pozastavilo nad chovatelským zařízením. Podmínky některých chovů nás udivili. Jak se říká jiný kraj jiný mrav. Návštěva se vydařila, navázali jsme nová přátelství a dovezli jsme si několik kvalitních zvířat. Hitem v letošním roce byli obrovití pošťáci v barvě bílé a mandlové.

Přímo jsi nám nahrál na otázku. Jaké jsi dovezl posily?

Přivezl jsem celkem 18 ks gigantů. Nejvíce se těším na odchovy bílých, tmavě modrých a bronzově kapratých holubů.


Kolik jste najezdili kilometrů?

Celkem jsme najezdili kolem 2600 km!

Co říci na závěr?

Podle počtu ujetých kilometrů jistě uznáte, že holubářský koníček je opravdu srdeční záležitostí a nezná překážek. Pro nezasvěcené těžko pochopitelná aktivita.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Chovatel 2-2011

Foto

1-gigant černý

2-gigant modrý pruhový

3- Účastníci Hungaria – tour 2009, zleva MVDr. Miloš Heger, Ing. František Leifer, Gyula Viski z Biharkeresztes, Miroslav Kajuk a Jaroslav Kohout.foto  - 3405foto  - 3404foto  - 3406

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

PF 2019

vydáno:19.12.2018

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz