10aaa

jste zde: úvodní » Okrasní holubi » Giganti na 26.Evropské výstavě v Nitře


Giganti na 26.Evropské výstavě v Nitře

Giganti a ostatní plemena na bázi poštovního holuba v Nitře

Společným znakem výše uvedených plemen je utváření těla a hlavy. U giganta se jedná o kompaktního silného holuba s krátkým tělem, vodorovně neseným krátkým ocasem a vystouplou širokou hrudí. Hlava tvoří charakteristický oblouk s nejvyšším bodem nad očima. Důležitý je tvar a šíře zobáku. Snad pro tyto jednoduché, ale oku lahodící znaky se gigant prosazuje nejenom u nás, ale i v zahraničí.

Příjemným překvapením pro obdivovatele tohoto plemena, byla expozice na 26. Evropské výstavě v Nitře. Ze 105 kusů gigantů bylo více než 50 %zvířat od českých chovatelů. Ostatní zvířata byla od maďarských a slovenských vystavovatelů. Určitým zklamáním byly počty již zmíněných maďarských holubářů. Tato evropská, ne-li světová velmoc v chovu giganta sousedí se Slovenskou republikou. Proto se očekávalo větší zastoupení jejich špičkových chovatelů na této prestižní výstavě. Přestože v některých barevných rázech maďarští holubáři dominovali, hlavní ocenění (evropský mistr a šampion) putovalo do České republiky. Radost z úspěchu, tak trochu kazila absence ostatních států s vyspělým chovem giganta (a to především Německa, Holandska, Rakouska a Švýcarska).

Pro zajímavost uvedeme několik údajů z minulé Evropské výstavy v Lipsku v roce 2006. Gigantů bylo vystaveno, včetně expozice mladých chovatelů, neuvěřitelných 400 kusů. Nejvyšší ocenění si odvezli domácí chovatelé Michael Sachse a Otto Reichert na modré pruhové a Klaus - Dieter Opitz na barevný ráz grizzly. Na ráz modrý kapratý získal holandský chovatel K. H. De With titul Evropský šampion. Velice pěkné hodnocení obdržel i Evropský mistr z Prahy, Němec Gabriele Rubel.

Na Slovensku bylo možno obdivovat giganty ve čtrnácti barevných rázech. Nejvíce bylo holubů v barvě modré pruhové a grizzly. Z vzácnějších rázů můžeme jmenovat barvu opálovou, bílou, černého tygra, andaluskou a žlutou straku. Čtenáře možná překvapí, že mezi vzácné zbarvení uvádíme bílé giganty. U mnoha plemen patří bílá barva k nejčastěji chovaným rázům (například u kinga nebo benešovského holuba). To ale rozhodně neplatí u giganta. U tohoto holuba dominuje základní barevná řada modrá pruhová, následovaná modrým běloušem (u gigantů zažitým německým označením grizzly).

Kvalitních zvířat v bílé barvě je v celé Evropě jako šafránu. Posledním chovatelem s kvalitními zvířaty byl Viktor Engl. Po jeho smrti, jako mávnutím proutku, zmizel tento ráz nejenom z našich, ale i ostatních národních výstav. V současné době předvádí bílé giganty na Evropských výstavách v slušné kvalitě pouze maďarský chovatel József Nagy. Zvířata jsou pěkná v typu, tvaru hlavy a délce ocasu. Hlavním nedostatkem jsou nekrytá záda. Ohodnocení všech gigantů provedl český posuzovatel Pavel Wieder. Delegování nebylo náhodné. V České republice patří mezi respektovaného posuzovatele gigantů i na celostátních a speciálních výstavách.

V dalších řádcích bychom chtěli čtenáře časopisu Holubář seznámit s novinkou, která se objevila na holubářském nebi. Na 26. Evropské výstavě zvířat v Nitře představili maďarští holubáři nově vyšlechtěné plemeno. Asi ho nejlépe charakterizuje název poštovní rousný holub. Po třech letech od jeho uznání se naskytla 20. -22. listopadu 2009, na výše uvedené výstavě, první příležitost seznámit evropskou chovatelskou obec s tímto novošlechtěním. Na výstavě bylo prezentováno 61 holubů od maďarských a rakouských chovatelů. Barvy maďarských výstavních poštovních holubů, jak se jim také říká, odpovídaly běžnému zbarvení pošťáků. Zaznamenali jsme holuby modré pruhové a kapraté, červeně plavé pruhové a kapraté, žlutě plavé pruhové a kapraté, žluté, červené a modré bělouše a zbarvení dun (šedohnědá).

Poštovní holub s rousy představuje dobře vyvážené zvíře aerodynamického tvaru. Stejně jako jeho bratranec (poštovní holub) je v kleci nervózní, plaše reaguje na podněty okolí a je problematické ho vyfotit ve výstavním postoji. Velikostí a tvarem připomíná poštovního holuba standardního šlechtění. Hlavu má stejnoměrně zakulacenou. Zobák je silně nasazený, mírně zkrácený a mrkvově zbarvený. Ozobí je jemné s bílým popraškem. Krk je široce nasazený, normální délky, hrdlo dobře vykrojené. Opeření je krátké, husté a dobře přilehlé k tělu. Křídla jsou dobře složená a přiložená k trupu. Nohy mírně pokleslé, běháky a prsty opeřené s rousky o délce pěti centimetrů.

Poštovního holuba s rousy začali šlechtit před dvaceti lety chovatelé Béla Polgár a Ondrej Varga. Později se přidávali další chovatelé nejenom z Maďarska, ale i Rakouska a Slovenska. V současné době je v klubu tohoto holuba evidováno dvacet chovatelů. Výsledkem tohoto šlechtění je standardní poštovní holub s pěkným rouskem a opeřenou nohou.

Chovatelé maďarského pošťáka se nezmiňují, jakým způsobem u nového plemene došlechtili pernaté ozdoby. Cesty jsou možné dvě. Jedna, určitě zdlouhavější, vede postupným výběrem poštovních holubů s náznakem opeření nohou. U některých rasových poštovních holubů je opeření nohou běžnou záležitostí. Jejich vzájemným pářením a selekčním tlakem na sledované znaky, se dosáhne požadovaného cíle. Při této cestě by si poštovní holub mohl udržet i dobré orientační vlastnosti. To by byla pro sportovně vedené chovy zajímavá konkurence…Druhou možností (pravděpodobnější) je křížení s podobným plemenem, u kterého je rous součástí standardu. V tomto případě by se poštovní holub s rousy zařadil mezi ostatní výstavní plemena vzniklá z poštovního holuba.

Další plemenem, na které jsme upřeli svojí pozornost, byl americký výstavní (Show Racer). Byl vyšlechtěný z belgických a anglických poštovních holubů. V Nitře bylo prezentováno 14 kusů od německých a polských chovatelů. Nejlepší zvíře v barvě indigo získalo 95 bodů. Ostatní vystavení holubi byli modří pruhoví, červeně a žlutě plaví a andaluští.

U ryzího výstavního holuba zaujala vyrovnanost vystavené osmi členné kolekce německého chovatele. Ohodnocení všech osmi zvířat dosáhlo v průměru 95,3 bodu. A to je i na Evropskou výstavu číslo nevídané. Německých výstavních bylo vystaveno 120 kusů. Evropského mistra získal německý, polský a český vystavovatel. Posledním, námi hodnoceným plemenem, byl lutyšský výstavní poštovní holub. V barvě modré pruhové a žlutě plavé ho předvedli dva belgičtí chovatelé.

A co říci závěrem? Komu se líbí tato ušlechtilá skupina holubů, měl na 26. Evropské výstavě v Nitře možnost porovnávat odchovy chovatelů z celé Evropy. A zvláště u gigantů a NVH bylo na co se dívat.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Holubář 4/2009

 

 

foto  - 2861foto  - 2862foto  - 2863
foto  - 2864foto  - 2865foto  - 2866

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz