10aaa

jste zde: úvodní » Okrasní holubi » Giganti a ostatní výstavní holubi na celostátní výstavě v Lysé nad Labem


Giganti a ostatní výstavní holubi na celostátní výstavě v Lysé nad Labem

 Publikováno v časopise Chovatel 2/2016

 V letošním roce se předpokládalo, že celostátní výstava bude ve stínu Evropské výstavy ve francouzských Metách.  Obě výstavy dělil pouhý týden.  V pondělí se vracela zvířata z Francie a ve středu byl organizovaný svoz na celostátní výstavu do Lysé. Zvířata z evropské výstavy byla 8 dní na cestách a potřebovala odpočívat. Chovatelům, kteří chtěli obsadit obě výstavy, nezbývalo nic jiného, než odchovat v letošním roce více zvířat.

Slabší obsazení celostátní výstavy se nepotvrdilo. V Lysé mohli návštěvníci obdivovat přes šest tisíc zvířat. Téměř třicet procent patřilo holubům. Celkem jich bylo vystaveno 1747. Přehlídka nezklamala ani v rozmanitosti. Na výstavě bylo předvedeno 64 plemen holubů v mnoha rázech. Nás zajímala skupina výstavních holubů vzniklých na bázi holuba poštovního. Na výstavě byla zastoupena třemi plemeny. Pokud je seřadíme podle počtu vystavených jedinců, rozhodně kralují giganti. Následují němečtí výstavní holubi. Pomyslný peloton uzavírají američtí výstavní. Největší pozornost budeme věnovat v následujících řádcích obrovitým poštovním holubům, jak se gigantům také říká.

Na výstavě jich bylo vystaveno 112. Po moravském pštrosovi a českém stavákovi obsadili třetí příčku v počtu přihlášených zvířat. Přehlídku gigantů ocenili posuzovatelé Ing. Karel Král a spoluautor článku. Barevnou řadu začínali giganti bílí. Z jednadvaceti exemplářů dominoval výletek Ondřeje Matouše. Holub představoval vynikajícího představitele současného šlechtění. Za 97 bodů obdržel titul šampion. Další v řadě byli černí. Nejlepším jedincem, s oceněním 96 bodů, byl hned první holub přítele Vladislava Dvořáka. Žlutých gigantů bylo předvedeno 9. Tento ráz nepatřil nikdy mezi špičková zvířata. Přesto vystavení jedinci byli vyrovnaní a ocenění se pohybovalo mezi 93 – 94 body.

Nejvíce bylo modrých pruhových. Mezi 31 jedinci se našlo několik typově zajímavých holubů. Holub Václava Švehly překvapil postojem, postavou a správným utvářením krku. Právem získal titul šampiona. Čestnou cenu si ještě vysloužili holubi Miroslava Kajuka a Lubomíra Kupského. Výborné ocenění 96 bodů získal ještě jedinec Ondřeje Matouše. V kategorii modrých běloušů, v klubu nazývaných grizzly, získal čestnou cenu holub Josefa Albrechta. Další velkou skupinu představovali giganti v barvě modré kapraté a tmavé. Nejlepším holubem přehlídky byl po vzájemné dohodě obou posuzovatelů vyhodnocen gigant tmavý Ondřeje Matouše. Za ocenění 97 bodů obdržel pohár číslo 43 darovaný Výstavištěm Lysá nad Labem. Ve stejné kategorii padla i čestná cena. Tu získal holub chovatele Jana Palma.

Když zhodnotíme přehlídku gigantů jako celek, můžeme říci, že nezklamala počtem vystavených zvířat. Každá mince má dvě strany. Ne všichni holubi byli ideální. Na výstavě byly udělené 4 výluky. Vady se týkaly očí, zobáku a počtu ručních letek. Asi největším propadem oproti minulosti, zvláště u modrých, byla barva očí. Gigant by měl mít oko oranžové, řečené rybízové. Dříve nebylo takové oko žádnou výjimkou. Dnes jsou oči světlé, zašedlé, zahnědlé a objevují se oči tmavé perlové, jinak nazývané sklo. Rybízových očí je jako šafránu. Nejlepší oči měli giganti modří kapratí a především tmaví. Další připomínku máme k typu a postoji. Mnoho holubů je pěkných v ruce, ale nemají typický vodorovný postoj s rovným krátkým ocasem a pěkně utvářeným krkem. Pokud se v  kleci řádně nepředvedou, nepomůže jim ani dobře osvalená hruď, dobře klenutá hlava a krátký silný zobák. Na mety nejvyšší dosáhnou jedině zvířata, která umí své přednosti ve výstavní kleci prodat. Gigant zkrátka musí být dobře postavený „kraťas“ s pěknou hlavou a dobře klenutou hrudí. Na výši ocenění má samozřejmě velký vliv výstavní kondice.

Přehlídku hodnotilo 19 delegovaných posuzovatelů pod vedením Pavla Wiedera. Posuzovatelé spolu často projednávali svojí práci. Nejčastěji při udílení cen, pohárů, ale také výluk. Kolektivní prací se přispělo k zdárnému posouzení výstavy. Na přiložených snímcích jsou zachycené momenty ze vzájemných konzultací nad vystavenými holuby.

Pro milovníky gigantů přinášíme ještě jednu zajímavou informaci. V přiložené tabulce jsou zveřejněné výsledky soutěže o mistra klubu za posledních pět let. Soutěž se vyhodnocuje ze dvou výstav. Na první soutěží výletci. V posledních létech se koná v Újezdu u Brna. Druhá přehlídka je Celostátní výstava Klubu chovatelů gigantů. Výstava je součástí lednové výstavy Náš chovatel v Lysé nad Labem.

Na závěr hodnocení gigantů, je třeba zmínit úspěch z 28. evropské výstavy ve francouzských Metách. V těžké konkurenci zahraničních chovatelů obdržel titul Evropského šampiona vzdělavatel klubu Jaroslav Kohout.

 Na giganty navazovali američtí výstavní. Kolekci posoudil kolega Karel Král. Jednalo se o poměrně malou kolekci. Z 18 kusů nejlepší ocenění získal modrý kapratý holub Jaroslava Broukala. Show Racer, jak se mu také říká, byl vystavený v šesti barevných rázech. Asi nejatraktivnější byl holub žlutý kapratý.  Na našem zemském chovu je znát, že je spíše popelkou. Rozhodně u nás američtí výstavní nedosahují obliby našich sousedů v Německu.

Posledním plemenem výstavních holubů na celostátní výstavě byli němečtí výstavní holubi. Posouzením byl pověřený Karel Šulák. Bylo vystaveno 36 holubů osmi rázů. Titul šampiona získal černý holub chovatele Richarda Konráda. Na černého tygra získal čestnou cenu Erik Teinzer. Mnoho holubů nesplňovalo základní pravidlo pro ideální vyváženost tohoto plemene. Postava německého výstavního holuba se dělí na třetiny. Všechny by měly mít stejnou délku. První část tvoří hlava a krk, druhou tělo, třetí nohy. Vady se objevovaly také na ozobí, krku, zobáku a hlavě.

Na závěr bychom chtěli vyslovit naději, že vrcholné výstavnictví bude mít u nás v dalších létech opět vzestupnou tendenci v počtu vystavených holubů, plemen a barevných rázů.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Foto:

1-Americký výstavní žlutý kapratý

2-Gigant andalůský

3-Gigant bílý

4-Gigant černý

5-Gigant modrý pruhový

6-Gigant tmavý

7-Gigant žlutý

8-Posuzovatel holubů Ing. Karel Král

9-Vedoucí posuzovatelů Pavel Wieder při vyhodnocování šampionů

10-Posuzovatelé holubů Václav Čejka a Josef Erlich při vyhodnocování výstavy

11-Posuzovatelka holubů Drahomíra Hrubá s poštovním holubářem Petrem Sirotkem před expozicí holubů

12-Německý výstavní v černé barvě 

 

Výsledky soutěže o mistra Klubu chovatelů gigantů za posledních pět let

Pořadí

2014

2013

2012

2011

2010

1.

Ondřej Matouš

František Leifr

František Leifr

Ondřej Matouš

Jaroslav Kohout

body

108

98

72

116

118

2.

František Leifr

Jaroslav Kohout

Václav Civín,

František Leifr

Josef Albrecht

body

93

85

70

111

109

3.

Jaroslav Kohout

Ondřej Matouš

Josef Albrecht

Josef Albrecht

Ondřej Matouš

body

81

84

70

108

100

4.

Vladislav Dvořák

Vladislav Dvořák

Ondřej Matouš

Vratislav  Reich

František Leifr

body

80

71

67

99

82

5

Jaroslav Masopust

Václav Švehla

Václav Švehla

Jaroslav Kohout

Vladislav Dvořák

body

76

69

66

77

79

 

 

 

foto  - 6364foto  - 6365foto  - 6366
foto  - 6367foto  - 6368foto  - 6369
foto  - 6370foto  - 6371foto  - 6372
foto  - 6373foto  - 6374foto  - 6375

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz