10aaa

jste zde: úvodní » Okrasní holubi » Gigant v Lysé nad Labem


Gigant v Lysé nad Labem

 

 

 

 

Gigant-holubí krasavec v Lysé nad Labem.

 

 

O víkendu 12.-13.ledna proběhla celostátní výstava Klubu chovatelů holubů vzniklých na bázi holuba poštovního. Bylo přihlášeno 153 kusů gigantů od 17 vystavovatelů a 4 kusy amerických výstavních holubů. Posuzovatelé Jaroslav Cintl a Pavel Wieder hodnotili vystavená zvířata metodou sudý a lichý. Kvalita holubů rok od roku stoupá,a proto je bodové hodnocení poměrně vyrovnané. Přesto se posuzovatelé, až na několik drobností, zhostili svého úkolu již tradičně dobře. Nejvýše ocenění jedinci představovali typické představitele tohoto plemene.

Nejvíce bylo vystaveno gigantů v modrém pruhovém rázu. Bylo jich 80 kusů. Modří pruhový holubi patří v České republice k nejlépe prošlechtěnému barevnému rázu. Vynikají plemenným typem a právem obsadili celkového šampiona na holuba i holubici bez ohledu na barvu. Vytknout lze pouze u vystavené populace červené obočnice ,plošší záhlaví a světlejší oko.

Dalším vystaveným rázem byli giganti v barvě grizzli. Svým počtem 32 kusů se zařadili na druhé místo. Upoutali mohutnou postavou a dokonale klenutou hlavou. Další šlechtění je třeba zaměřit na barvu oka a rozvolněné peří na krku. Chovatelé tohoto atraktivního barevného rázu si musí také dávat pozor na barvu drápků.

Z ostatních barev upoutali holubi recesivně červení,andalušští a modří kapratí. Vynikali barvou,ale i typickým tvarem těla. Žlutí byli průměrní. Tento barevný ráz byl asi největším zklamáním.

V počtu pouze jednotlivců zde mohli návštěvníci vidět barevný ráz opálový,černý,hnědý a červeně kapratý. Trend ubývání barevné pestrosti u gigantů je rok od roku markantnější. Doby,kdy mezi početná,ale také vítězná zvířata, patřili giganti v barvě opálové,dominantně červené,černé,hnědé a bílé patří minulosti. Také zmizeli kresebné rázy. Černé tygry,barevné straky už na vrcholných výstavách nenajdete.

Proč chovatelé tyto atraktivní barvy přestávají vystavovat? Důvodů bude více. Většina chovatelů gigantů může uvést vlastní zkušenosti. Jak tento trend zastavit? Možným řešením by byla motivace v cílených pohárech vypsaných klubem na méně chované rázy. Ať chceme nebo ne chovatelé jsou soutěživí. A vystavovatelé gigantů dvojnásobně. Pokud poháry vyhrávají pouze giganti nejběžnějších rázů dochází k určité demotivaci. Výsledkem je opuštění vzácnější barvy a přechod na ráz,kde má chovatel motivaci a může získat vavříny. Toto téma je na delší diskuzi. A tak zpátky k činnosti klubu.

V neděli 13.ledna proběhla výroční členská schůze. Hlavním bodem byla volba nového výboru klubu chovatelů gigantů. Do výboru klubu byli zvoleni chovatelé Ing. František Leifr,Ondřej Matouš,JUDr. Michal Danišovič, Ing. Aleš Bukovský a Jaroslav Kohout. Předsedou revizní komise byl zvolen Miroslav Kajuk. Předseda klubu Ing. František Leifr přednesl zprávu výboru klubu za uplynulý rok 2007. Zajímavou informací je skutečnost,že klub už má více než 30 členů. Byl schválen plán výstav na rok 2008.Na klubové schůzi vystoupil posuzovatel Jaroslav Cintl. Vyjádřil se k posuzovaným zvířatům,zhodnotil hlavní přednosti a vady gigantů v současné populaci. Odpověděl na dotazy a přislíbil,že na příští schůzi provedeme stolní hodnocení několika vybraných jedinců přímo na valné hromadě klubu. Bude to jedinečná možnost si ukázat na živých zvířatech vady a přednosti. Tento krok bude mít význam ,abychom se v klubu domluvili na postupu při dalším šlechtění giganta.

Speciální výstava byla přehlídkou toho nejlepšího co v naší republice můžeme vidět. Byly uděleny tyto poháry a čestné ceny.

Nejlepší holubice a holub výstavy-gigant modrý pruhový-oba-Ing. František Leifr

Šampión výstavy.

gigant andaluský-Ing. Aleš Bukovský

gigant modrý pruhový-Ing. Josef Albrecht

gigant modrý kapratý-Ondřej Matouš

gigant grizzly-Václav Civín

Čestné ceny

gigant andaluský-Ing. Aleš Bukovský

gigant modrý pruhový-Jaroslav Kohout

gigant modrý kapratý-Ondřej Matouš

gigant grizzly-Václav Richter

gigant grizzly-Václav Civín

gigant červený-Karel Skřivan

Ing. Aleš Bukovský

 

foto  - obr_10_105_1200foto  - obr_10_105_1199foto  - obr_10_105_1198
foto  - obr_10_105_1197foto  - obr_10_105_1196foto  - obr_10_105_1

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

PF 2019

vydáno:19.12.2018

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz