10aaa

jste zde: úvodní » Okrasní holubi » Bubláci na EV v Nitře


Bubláci na EV v Nitře

 

Ve dnech 20 . - 22 . listopadu 2009 se konala na Slovensku význačná chovatelská akce. Vystavovatelé z celé Evropy si mohli po třech letech opět porovnat výsledky svého chovatelského snažení a užívat si atmosféry tohoto vrcholného chovatelského svátku. Co je pro sportovce olympiáda, to je pro chovatele Evropská výstava drobných hospodářských zvířat. Přes dvacet tisíc vystavených chovanců bylo zárukou, že většina návštěvníků shlédne své oblíbené miláčky v pestré paletě barevných a kresebných rázů.

Jak nadpis napovídá, zaměřili jsme svou pozornost na kolekci vystavených bubláků. Tato skupina holubů má společný charakteristický hlasový projev-bublání. Na 26. Evropské výstavě bylo vystaveno 9 plemen těchto holubích muzikantů. Čtenáře jistě překvapí, že na přehlídce bylo nejvíce českých bubláků. V konkurenci mnoha plemen se jedná o příjemné zjištění. Ze 127 kusů prezentovaných holubů patřila rovná padesátka našemu národnímu plemeni. Z toho 42 kusů bylo vystaveno v hlavní expozici a 8 kusů žlutých v sekci 2. Evropské výstavy mladých chovatelů.

Nejpočetnějšími vystavenými rázy byli čeští bubláci žlutí a černí. Zvláště kolekce dvanácti černých zvířat získala velice pěkné průměrné ohodnocení 95,25 bodů. A to je velice slušný výkon u holubů s tolika pernatými ozdobami. Na tomto výsledku se podíleli i dva slovenští chovatelé Milan Míča a Martin Lacko. Nejlépe ohodnoceným zvířetem mezi českými bubláky byl modrý tygr (97 bodů). Jednalo se o typické zvíře s hustým a nepolámaným rousem. Kromě výše uvedených rázů mohli návštěvníci obdivovat bubláky bílé, modré, stříbřité bělošupinaté a černé tygry. Posouzení všech plemen bubláků provedl k všeobecné spokojenosti český posuzovatel ze Soběslavi, Jiří Míka. Zvířata v expozici mladých chovatelů posuzoval Theo Schneider z německé Oelsnitce. Hodnocení bylo provedeno odlišným způsobem, než jsme zvyklí z našich výstav. Zvířata se oceňovala, dle zásad Evropského chovatelského svazu.

Druhým nejpočetnějším plemenem (30 kusů)v Nitře byli arabští bubláci. Vystaveni byli pouze ve dvou barevných rázech. Kromě dvou žlutých, byli všichni v barvě bílé. Zde převažovali chovatelé z Maďarska. Dalšími vystavovateli byli Holanďané, Belgičané a Němci.

Další zajímavostí byla expozice německých dvojvrkočatých bubláků. Přestože se jedná o německé národní plemeno, zvířata zde vystavovali pouze Slováci, Maďaři a Rumuni. Podobná situace panovala u altenburského, německého jednovrkočatého, franckého a drážďanského bubláka. Pouze harcburgského bubláka, společně se známým maďarským chovatelem Gézou Kövárim,  vystavoval německý chovatel.

Zajímavým paradoxem je počet vystavených zvířat výše uvedeného altenburského bubláka. Na výstavě byly vystaveny pouhé 4 kusy žlutě plavých holubů. Tento polní bublák, jak se mu také říká, je u nás chován pravidelně, ale v malém množství. Přesto díky dnes už nežijícímu chovateli a jejich propagátorovi, Bedřichu Morovi, ale i Miroslavu Veseckému, doplňovali tito muzikanti pestrost vrcholných výstav v České republice po desetiletí. Jiná situace panuje na důležitých výstavách v zemi jejich původu v Německu. Zde se jedná o velice oblíbené a často vystavované plemeno. Na minulé Evropské výstavě v roce 2006 v Lipsku, bylo vystaveno neuvěřitelných 370 altenburských bubláků v 23 barevných rázech. Přestože Lipsko leží v místě jejich vzniku a to zajisté tehdy ovlivnilo výši vystavených zvířat, byla tehdejší expozice i na německé poměry nevídaná. O to více překvapila malá účast německých chovatelů u většiny německých plemen bubláků na Evropské výstavě v Nitře. Pro zasvěcené návštěvníky byl tento propad zklamáním.

Poslední skupinou byli bucharští bubláci. Rumunští a maďarští chovatelé předvedli holuby černé, černé tygry a žluté. Nejlépe byl oceněný černý holub (97 bodů).

Díky obětavosti vedení Klubu chovatelů holubů českých bubláků, byla v Nitře ukázková expozice našeho národního plemene. V šestiboké ozdobené voliéře si bublalo pestré hejno opeřených krasavců. Součástí byla informační tabule se zajímavostmi z historie založení klubu (od roku 1922), ale i současnosti chovu českých bubláků v zemích České republiky. Vystavení holubi se nevraceli do Čech, ale byli darováni mladým slovenským chovatelům.

V článku neuvádíme jednotlivé výsledky oceněných chovatelů. Ty zajisté budou uvedeny souhrnně v časopise Chovateli. Přesto bychom chtěli poděkovat všem českým vystavovatelům, kteří předvedli české bubláky, ale i ostatní holubí muzikanty, za jejich propagaci českého holubářství na Evropské výstavě v Nitře. Čeští bubláci svým počtem na vrcholné přehlídce dokázali, že určitě patří mezi respektovaná evropská plemena. Všem oceněným chovatelům bubláků blahopřejeme k získaným trofejím.

Text a foto

Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských

Chovatel 1-2010

 

foto  - 2661foto  - 2660foto  - 2662
foto  - 2663foto  - 2664foto  - 2665
foto  - 2666foto  - 2667foto  - 2668

Vytisknout stránku

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

Tisková zpráva

vydáno:01.02.2024

img

Český albín

vydáno:01.02.2024

img

PF 2024

vydáno:24.12.2023

img

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz