Původ činčil a péče o ně.

Činčila jihoamerická(chinchilla lanigera),pravá je malý hlodavec, který pochází z Jižní Ameriky. Ještě koncem minulého století činčila obývala ve velkém množství západní pobřeží J. Ameriky. Jejím domovem byla i úpatí pohoří Kordiller a And v Peru, Bolivii, Chile a Argentině až do výšky 4000 m.n.m.

Obývané území kde činčily žijí, popř. žily, je pusté, suché, step a polopoušť. V horách se vyskytují až do nejvyšších poloh, skoro k hranicím věčného sněhu. Jejich úkrytem jsou skalní rozekliny a jeskyně, které je chrání před silným slunečním zářením a dravými ptáky. Zima jim nevadí, ochrání je jejich velmi hustá kožešina. Je tu suchý vzduch ,který málokdy stoupne přes 30%. Málo tu prší.Svůj jemný kožíšek si činčila čistí v jemném písku.

Potravu tvoří suché bobule, kořínky, suchá tráva a kůra.

Při chovu těchto nádherných zvířátek vycházíme z prostředí ve kterém je jejich domov.Činčily proto chováme v suchých místnostech (ideální je pokoj v panelovém bytě), s co možná nejnižší vlhkostí,ale teplota nesmí vystoupit dlouhodobě nad 25°C.Hlavní potravu tvoří suchá strava, speciální granulovaná směs, kvalitní neplesnivé seno.Jako pamlsky můžeme podávat, ale pouze v malém množství, sušené jablko, šípky( vit. C) ,ostružinové listí, rozinku.

Zlaté pravidlo zní - činčilka by se měla vždy těšit na krmení. Neměla by nechávat nedojedené granule, to je pro nás známkou, že musíme ubrat krmnou dávku.Pro dobře fungující zažíváni se nesmí činčila dlouhodobě přejídat.

Stále dorustající zuby si musí činčilka obrušovat, postačí k tomu větve ovocných stromů, nebo kousek porobetonové tvárnice.

Neustále dispozici musí mít čistou nezávadnou vodu. Ideálně bez přídavku chlóru, činčily jsou na něj citlivé.

Pravidelně umožníme koupání ve speciálním písku.

Činčily jsou poměrně hodně odolná zvířátka, nemusí se očkovat, vyhýbají se jim nemoci.Nejvíce zranitelné je jejich trávící ústrojí, ale při dodržení určitých pravidel ,se s těmito milými společníky můžeme radovat mnoho let.Dožívají se i velmi vysokého věku.

Ještě jedna rada na závěr : NUDÍTE SE - KUPTE SI ČINČILU......

 

 

 

zpět na činčily

Adresa
Zemědělská usedlost
Klatovská 56/384
321 00, Plzeň - Litice

Tel: +420 603 538 950, +420 604 237 944
E-mail: zoofarma@seznam.cz

Mapa

Aktuality - Novinky

První vlaštovka u nás jaro nedělá...

vydáno:23.03.2019

img

Letos přiletěly vlaštovky brzy. Loni jsme zaznamenali posla jara s červenou skvrnou na hrdle o...

»více

Chovatelská přehlídka v Kolešovicích 8.-10.2.2019

vydáno:00.00.0000

img

Starobylá budova bývalé fary hostila počátkem února chovatelskou přehlídku.Několik fotografií...

»více

"Venčení" poníků

vydáno:19.01.2019

img

                                                                                                 ...

»více

»archiv novinek

© Všechna práva vyhrazena ZOOfarma - činčily

Tvorba webových stránek ANT studio.cz